۱۴۰۱/۰۲/۱۸

جمالی نژاد: طرح جامع توسعه و نگهداری جنگل های زاگرس بزودی تهیه می شود

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اعلام کرد: طرح جامع و کامل موضوعات مربوط به پیشگیری از حوادث و توسعه و نگهداری جنگل های زاگرس و ایجاد اشتغال مناسب برای ساکنان منطقه به همراه برنامه زمان بندی مشخص تکالیف دستگاه ها با همکاری دستگاه های ذیربط در حال نهایی شدن است و انشاالله بزودی تقدیم دولت می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد با بیان مطلب فوق افزود: در این راستا جلساتی با محوریت وزارت کشور و با حضور نمایندگان وزارتخانه های جهاد کشاورزی و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و سازمان مدیریت بحران به منظور نهایی شدن طرح و تقدیم آن به دولت برای قرار گرفتن در سیر مراحل تصویب در حال برگزاری است.

وی در ادامه جنگل های زاگرس را یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی کشور ذکر کرد و در اهمیت توجه به این جنگل ها گفت: معیشت حدود ۱.۵ میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق وابسته به جنگل‌های زاگرس است، بیش از ۸۰ درصد عشایر کشور در این منطقه حضور دارند، بیش از ۵۰ درصد دام کشور در این منطقه است و همچنین 180 گونه درختی و درختچه‌ای در این جنگل‌ها وجود دارد و تاثیر زیادی در حفاظت از آب و خاک و جذب گرد و غبار ناشی از گسترش ریزگردها دارند.

وی در خصوص وضع فعلی این جنگل ها گفت: بنا به دلایلی نظیر تاثیر عوامل طبیعی از جمله خشکسالی، سیل، اثرات تغییر اقلیم و ... و همچنین  عوامل انسانی نظیر فشار دام، قطع درختان به منظور مصارف سوختی و تغییرکاربری، آتش سوزی و ... هستند.

جمالی نژاد همچنین گفت: حفظ و توسعه جنگل های زاگرس نیازمند فرهنگ‌سازی، آموزش و توانمندسازی ساکنین مناطق و نهادهای ذی‌ربط، بهره‌گیری از ظرفیت مشارکت مردمی و نهادهای مردم‌نهاد، توجه به نقش مردم محلی به عنوان جزء لاینفک سیستم جنگل و اکوسیستم مربوط به آن و سهیم کردن آنها در فرآیند برنامه‌ریزی و اقدام، واگذاری عرصه‌های جنگلی به مردم بومی منطقه در قالب طرح های جنگلداری، تهیه برنامه اقدام فوری و برنامه‌های میان مدت و بلند مدت توسعه، بهره‌گیری از دانش نوین در زمینه شناسایی، بهره‌گیری از شیوه‌های نوین و مناسب برای اطفای حریق، پایش، مانیتورینگ و هشدار در عرصه های جنگلی،‌ اهتمام شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در زمینه حفظ کاربری اراضی،‌ مبارزه بیولوژیک علیه بیماری و آفت در سطحی گسترده در جنگل‌های حوزه زاگرس می باشد که در طرح جامع توسعه و نگهداری جنگل های زاگرس به آنها توجه خواهد شد.


تعداد بازدیدها : ۱۲۳
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/I77RKB-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


ساختمان مرکزی :
 نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
کدپستی: 1418733516
ساختمان مرکز مطالعات راهبردی و آموزش شهری و روستایی:
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
کدپستی: 1416633661
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟