۱۴۰۰/۰۲/۱۷

پیام رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور به مناسبت سالروز تاسیس بسیج سازندگی در کشور

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور به مناسبت فرارسیدن ۱۷ اردیبهشت سالروز تاسیس بسیج سازندگی در کشور در سال ۱۳۷۹ به فرمان حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، در پیامی این روز را گرامی داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور،  متن پیام دکتر مهدی جمالی نژاد به این شرح است:  

بسم الله الرحمن الرحیم 

" ۱۷ اردیبهشت سالروز تاسیس بسیج سازندگی در کشور به فرمان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) که در حقیقت ادامه فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر تاسیس نهاد مقدس بسیج در ایران به منظور مشارکت پذیری موثر آحاد مردم و بهره گیری از ظرفیتهای مردمی برای سرعت گرفتن محرومیت زدایی ها و کمک به حرکت توسعه همه جانبه کشور است را به رییس، مدیران و  تمامی دست اندرکاران بسیج سازندگی در کشور تبریک عرض می نمایم. 

 
خوشبختانه از هفدهم اردیبهشت ماه ۱۳۷۹ تا کنون در اقصی نقاط کشور شاهد حضور بی منت عزیزان و تلاش گران بسیج سازندگی هستیم که با الگوگیری از حرکتهای عظیم جهادسازندگی و بسیج مستضعفین در سالهای ابتدایی انقلاب و دفاع مقدس با عشق خدمت به محرومان و مستضعفان و تقویت حرکت رو به جلوی ایران اسلامی در امور عمرانی و زیربنایی با ایمان، معنویت و  مدیریت جهادی و عشق به همنوعان و هموطنان کمتربرخوردار، خود را داوطلبانه وقف خدمت به مردم به خصوص محرومان و حل مشکلات آنها و خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده اند و در مسیر دشوار و گاه صعب العبور اما شیرین خدمت، از هیچ تلاش سازنده و ارزنده ای فروگذار نکرده اند.


در ادامه حرکت رو به جلو و خلل ناپذیر بسیج سازندگی در ایران، طی سالهای اخیر شاهد تحقق ایده تشکیل بسیج سازندگی و تقویت و ایجاد گروه های جهادی می باشیم که در واقع زمینه ساز هویت بخشی به جوانان و مشارکت پذیری فعال آنها در عرصه‌های مختلف سازندگی کشور قلمداد می شود. بهبود محیط زیست، تقویت منابع طبیعی و کشاورزی، فقر زدایی و محرومیت زدایی در نقاط مختلف کشور، تسریع در اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی، کمک به بهبود شرایط معیشت و زیست بوم کارآفرینی در نقاط محروم و روستاها را میتوان از جمله اهداف اصلی تشکیل و ادامه این حرکت مقدس قلمداد نمود و حرکتهای جهادی شکل گرفته در بستر این نهاد مقدس را می‌توان در ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی نیز تحلیل نمود.


بی‌شک مشارکت عملی و نهادینه کردن فرهنگ مشارکت و ایجاد خلاقیت و نوآوری و مسئولیت پذیری و تقویت انگیزه های معنوی و اجتماعی را می‌توان از اثرات اجتماعی تشکیل گروه های جهادی و نهاد مقدس بسیج سازندگی به صورت فراگیر برشمرد.


از منظر اقتصادی نیز کمک به ایجاد و تقویت فرصت های شغلی در مناطق کمتر برخوردار،  افزایش بهره وری در نیروی کار و کمک به بهبود نظام اجرایی کشور درزمینه توسعه طرح‌های عمرانی و محرومیت زدا و صرفه جویی در هزینه اجرای این طرح ها را می توان وجه مثبت مشارکت بسیج سازندگی در حوزه اقتصادی برشمرد.


در واقع می توان اذعان نمود که حضور بسیج سازندگی در عرصه های مختلف از دو منظر نرم افزاری و سخت افزاری نیز قابل ارائه می باشد. 

در حوزه سخت افزاری کمک به اجرای طرحهای عمرانی و زیرساختی در کشور و ساخت مسکن برای اقشار کم درآمد از جمله اساسی ترین فعالیت هایی است که در این حوزه قابل ارائه می باشد. تعیین بسیج سازندگی به عنوان دستگاه اجرایی در کشور امکان واگذاری طرحهای مختلف عمرانی را به این نهاد میسر ساخته است و این ظرفیت زمینه استفاده موثر از ظرفیت این نهاد را در اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی میسر می سازد. در این چارچوب تاکنون ۴۰ هزار طرح عمرانی و زیرساختی زودبازده و با مقیاس های مختلف در کشور در مشارکت موثر با بسیج سازندگی و حوزه معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور برنامه ریزی و اجرایی شده است.

در حوزه فعالیت های نرم افزاری نیز تشکیل گروه های جهادی با هدف محرومیت زدایی، انجام فعالیت های مرتبط با اشتغال و معیشت پایدار به ویژه در نقاط محروم و روستاهای دور افتاده، مشارکت موثر و فراگیر در انجام کمکهای مومنانه به خانواده ها و گروه های آسیب پذیر اجتماعی نیز از جمله اولویت های نرم‌افزاری قلمداد می‌شود.

حضور موثر بسیج سازندگی در جای جای پهنه سرزمین ایران اسلامی به ویژه در نقاط دورافتاده و نقاط حاشیه نشین و محلات دارای آسیب‌های اجتماعی نیز از جمله فعالیت های کلیدی می باشد که این نهاد اقدامات موثر و فراگیری را در این نقاط انجام داده است.

مجموعه فعالیت های صورت گرفته در بسیج سازندگی مبتنی بر محور اصلی فعالیت و جهت گیری های کلان با هدف حل مشکلات مردم، گره گشایی از مسائل ویژه آنها به ویژه در نقاط دارای مسائل خاص بوده است. تلاش بسیجیان در عرصه سازندگی همواره در پرتو همت والای آنها به گستره ایران اسلامی فرصتی بسیار موثر و کلیدی را فراهم نموده است تا بتوان در پرتو این ظرفیت عظیم مردمی گره گشایی از بسیاری از مسائل مردم به وجه بارز واساسی تر صورت گیرد. این نهاد برخاسته از مردم، در کنار مردم و برای مردم فعالیت خواهد نمود و استمرار فعالیت آن قطعاً زمینه ساز توسعه و رشد و شکوفایی هر چه بیشتر کشور را فراهم خواهد نمود. تمرکز فعالیت بسیج سازندگی در تعامل موثر و فراگیر با دستگاه‌های اجرایی و مردم، نهاد های مدنی و خیرین این حرکتهای جهادگونه را به وجه اساسی، پایدار، اثربخش و کارآمد می نماید. 

۰ در خاتمه ضمن گرامی داشت سالروز تاسیس بسیج سازندگی در کشور تاکید می نمایم که تجربه چندساله کار در کنار همکاران بسیج سازندگی فرصت هم افزایی و مشارکت موثر را برای اجرای طرح‌های عمرانی در کشور همراه با تخصص گرایی و تجربه موثر و فراگیر فراهم نمود و امید می‌رود استمرار این اقدامات و برنامه ریزی ها صورت گرفته، آینده روشن و بهتری را  برای ایران اسلامی در سایه این شجره طیبه رقم بزند."


تعداد بازدیدها : ۲۴۸
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIR3T-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟