۱۴۰۰/۰۲/۱۶

نشست مدیریت شهری و روستایی تیران و کرون

جمالی نژاد: سرانه دهیاری‌ها در هشت سال اخیر پنج برابر افزایش یافت/وابستگی به اعتبارات دولتی مسیر خدمت رسانی مدیریت شهری و روستایی را محدود و سخت می کند/ شورای ششم نیازمند نوآوری، خلاقیت و گفتمان جدید در اداره شهرها و روستاهاست

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با بیان اینکه ۸۷ درصد مجموع اعتبارات دهیاری‌ها طی دولت‌های یازدهم و دوازدهم واریز شده است گفت: سرانه دهیاری‌های کشور در هشت سال اخیر پنج برابر نسبت به گذشته افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، مهدی جمالی نژاد که روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در نشست با شهرداران و دهیاران شهرستان تیران و کرون در استان اصفهان سخن می گفت، افزود: در گذشته متوسط سرانه هر نفر روستایی در بودجه دهیاری های ۶۶۰ هزار ریال بود که اکنون پنج برابر شده که برای توسعه خدمات و رونق زندگی روستایی کارگشا بوده است.

وی با بیان اینکه اعتبار بخشی به روستاها در این دولت به کاهش مهاجرت ها و ارتقای کیفیت کار کمک کرده است، یادآور شد: با برنامه ریزی های صورت گرفته حمایت نقدی و غیر نقدی زیادی از شهرداری ها و دهیاری های کشور شده اما برنده واقعی روستاها و شهرهای دارای طرح های نوآورانه برای تولید ثروت و ارتقای خدمات به مردم هستند.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه با بیان ابنکه وابستگی به اعتبارات دولتی مسیر خدمت رسانی مدیریت شهری و روستایی را محدود و سخت می کند، با اشاره به موقعیت شهرهای تیران و کرون که در مسیر جاده ای قرار گرفتند، تصریح کرد: شهرهای بین راهی از ثروتمندترین مناطق به سبب فرصت های درآمدی هستند که مدیران چنین شهرهایی باید طرح های جدیدی برای ارتقای ارایه خدمات و تامین درامد داشته باشند.

جمالی نژاد ادامه داد: خلاقیت و نوآوری و داشتن گفتمان جدید از اصول مهم ایجاد تغییر و تحول در روش های انجام کار و برنامه ریزی های جدید و ایجاد درآمد برای نهادهای عمومی غیردولتی مثل شهرداریها و دهیاریهاست که انتخاب افرادی با این استعداد در شورای اسلامی توسط مردم و انتخاب دهیاران و شهرداران خلاق از سوی شوراها لازم است.

وی با اشاره به فعالیت ۳۷ هزار و ۱۱۸ دهیاری در مناطق روستایی و هزار و ۴۰۰ شهرداری در مناطق شهری، گفت: شهرداری ها و دهیاری ها در شرایط کنونی باید بدون وابستگی به دولت فعالیت کنند و از بکارگیری نیروی مازاد و غیرمتخصص جلوگیری نمایند چون این امر  بدنه مدیریت شهری را سنگین و پیشرفت کارها را سخت می کند.

وی با بیان اینکه لایحه ساماندهی نیروهای دهیاری ها و ساختار سازمانی آنان در هیات دولت مصوب و به مجلس رفته است، گفت: این اقدام فعالیت دهیاران و نیروهای آن ها را اصالت می دهد.

معاون عمرانی وزیر کشور همچنین گفت: شهرداری ها، دهیاریها و شوراها با توجه خاتمه کار آنها در ماه های آینده ضرورت دارد تجربیات، اقدامات و برنامه ها را به نحو مناسب و شفافی در اختیار شورا و شهرداری و دهیاری آینده قرار دهند تا خللی در حرکت مدیریت شهری و روستایی و روند خدمت رسانی به مردم صورت نگیرد و انتطار می رود استانداری ها با توجه به وظایف خود در قبال مدیریت شهری و روستایی در این زمینه اقدامات نظارتی و حمایتی را به عمل آورند.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حوزه هدایت و راهبری و پشتیبانی از شهرداری‌ها و دهیاری‌ها طی دولت های یازدهم و دوازدهم اقدامات مهمی صورت گرفته است که ارائه 11 عنوان لایحه و 31 عنوان آیین نامه برای طرح در مجلس و هیات وزیران در حوزهای مدیریت شهری،دهیاری ها، شوراها، ایمنی و آتش نشانی، اداری و استخدامی، اصلاح ماده 100 و درآمدهای پایدار از جمله آنها بود.

جمالی نژاد همچنین از تهیه 8 سند آسیب شناسی در حوزه های وظیفه ای شهرداری ها و ابلاغ آنها در قالب مصوبه هیات وزیران، تهیه و تدوین و ابلاغ مجموعا 595 مورد شامل 257 بخشنامه، 167 دستورالعمل، 86 شیوه‌نامه، 35 تفاهم‌نامه و تهیه 273 برنامه راهبردی عملیاتی شهرداری و دهیاری طی دولتهای یازدهم و دوازدهم خبر داد.

معاون عمرانی وزیر کشور امروز هشت طرح عمرانی شهرستان تیران و کرون که ۲۸۰ میلیارد ریال اعتبار صرف آنها شده را افتتاح و کلنگ زنی کرد.

 در این آیین چهار پروژه عمران شهری شامل ۲ پارک و بوستان، آسیاب قدیمی شهر و زیرسازی و آسفالت معابر در تیران به بهره برداری رسید.

پروژه های احداث معاینه فنی مکانیزه، عملیات اصلاح ورودی شرقی شهر، سنگ فرش و ایجاد گذر فرهنگی خیابان طهران قدیم و ایستگاه آتش نشانی رضوانشهر از دیگر طرح های امروز بود که کلنگ زنی شد.


تعداد بازدیدها : ۳۰۶
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIR3S-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟