۱۴۰۰/۰۲/۰۹

در گفت و گوی جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور با شبکه خبر سیما مطرح شد؛

جمالی نژاد: شوراها مظهر و عصاره اراده مردم در تعیین سرنوشت و نماد مدیریت محلی در کشور است/ شوراها و شهرداری ها بیش از ۳۰۰ وظیفه مدیریتی و اجرایی در شهرها دارند/مهمترین امتیاز شورا‌ها غیردولتی بودن و از جنس مردم بودن است

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور به مناسبت روز شوراها با حضور در شبکه خبر سیما به تشریح کارنامه شوراهای اسلامی شهر و روستا در کشور در طی حیات بیست و دو ساله اش پرداخت و گفت: شوراها مظهر و عصاره اراده مردم در تعیین سرنوشت و نماد مدیریت محلی در کشور است و باید از این ظرفیت بزرگ در کشور در جهت توسعه و آبادانی شهرها و روستاها استفاده های لازم صورت گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور،  مهدی جمالی‌نژاد با تشریح این موضوع که مدیریت شهری با توجه به تنوع ماموریت ها و مسئولیت ها بسیار پیچیده و چندوجهی می باشد؛ گفت: با توجه به تکثر تکالیف شهرداری ها که در کشور بیش از ۳۰۰ وظیفه مدیریتی و اجرایی در شهرها دارند؛ همین امر ماموریت شوراها و شهرداری  ها را با دشواری مواجه ساخته است.

معاون عمرانی وزیر کشور با بیان اینکه بخش مهمی از مشکل کنونی شوراها و شهرداری ها به عدم شناخت و تخصص کافی و ناآگاهی برخی از اعضای شورا‌ها به مسائل شهری مربوط می شود؛ تصریح کرد: برای حل این چالش، برای داوطلبان شورا‌های شهر در سه مرحله آموزش قبل از انتخابات، حین انتخابات و بعد از انتخابات پیش بینی شده است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور با بیان اینکه حدود یک ماه است که آموزش شوراها و شهرداری ها برای داوطلبین این حوزه آغاز شده است؛ گفت: به صورت منظم برنامه‌های آموزشی به صورت مجازی و بعضا با همکاری صداوسیما برای کسانی که برای انتخابات ثبت نام کرده اند؛ ارائه می شود.

معاون وزیر کشور با اشاره به این موضوع که شوراها نماد پارلمان‌های شهری و حکمرانی محلی  هستند؛ گفت: طبق قانون نقش و جایگاه شوراها در تصمیم گیری  تصمیم سازی امور اجرایی و زیرساختی شهرها و روستاها قابل توجه است و باید از این ظرفیت برای توسعه و ترقی بیشتر شهرها و روستاهای کشور و توجه به نفع جمعی و منافع عموم مردم بجای منفعت فردی و شخصی بهره های لازم گرفته شود.

 معاون عمرانی وزیر کشور در این خصوص خاطرنشان کرد: طبق قانون، بسیاری از دستگاه‌های اجرایی، باید از شورا‌ها تبعیت کنند و این موضوع باید در کشور اجرایی و عملی شود.

جمالی نژاد با تشریح این امر که تمرکززدایی یکی از زمینه های بسیار مهم در افزایش حیطه اختیارات شوراها و افزایش گستره عمل شان است؛ گفت: باید به سمت تحقق مدیریت واحد شهری حرکت کنیم که در این عرصه هنوز به توفیقات لازم در این حوزه نرسیده ایم.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور در ادامه صحبت هایش  به حمایت، هدایت و نظارت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از شورا‌های سراسر کشور اشاره کرد و  گفت: یکی از مهم ترین چالش های شهردارها و دهیاریها، فقدان درآمدهای پایدار شهری و روستایی بوده و عدم توزیع متوازن امکانات و خدمات نیز باعث توزیع نامتوازن جمعیت و خالی شدن شهرهای کوچک و روستاها از سکنه خواهد شد.
 
جمالی نژاد با تاکید بر اینکه در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و مجموعه وزارت کشور بحث تعادل بخشی خدمات همواره جزو سیاست ها بوده و هست، گفت: بسیاری از معضلات مثل بافت‌های فرسوده و حاشیه نشینی به اصل مهاجرت و افزایش بی رویه جمعیت در کلان شهرها مربوط می شود.

وی در این خصوص گفت: باید تلاش کنیم با توزیع بیشتر خدمات و امکانات به نفع روستاها، شهرهای کوچک و میانی، جریان مهاجرتی در کشور را متوقف و یا کند کنیم.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در پایان صحبت هایش به مزیت ها و امتیازات شوراها و شهرداری ها اشاره کرد و گفت: مهمترین امتیاز شورا‌ها غیردولتی بودن و تسهیل گری در اجرای فعالیتهای محلی و نقش پذیری اجتماعی بیشتر در راستای بهبود امور و ارتقای نشاط و شادابی و پویایی در آنهاست.

جمالی نژاد در این خصوص گفت: واقعیت امر این است که  شوراها و شهرداری ها از جنس مردم هستند و هرچه این موضوع را بتوان پررنگ‌تر کرد، حس تعلق بیشتر خواهد شد، اگر بتوانیم فرایند‌های انتخابات را به نحوی اصلاح کنیم که این حس تعلق و مردمی بودن پررنگ‌تر شود، امنیت اجتماعی و ملی کشور بالاتر می‌رود.


تعداد بازدیدها : ۴۱۶
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIR36-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟