۱۴۰۰/۰۲/۰۷

جشنواره قرآن و عترت خانواده مدیریت شهری و روستایی کشور/ جمالی نژاد: جشنواره ها و مسابقات از جمله گام های نخستین برای رسیدن به اهداف متعالی قرآن است/ شهرداری ها و دهیاری ها ظرفیت بالایی در ارتقای رویکردهای جامعه به هویت دینی و فرهنگی دارند

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، برگزاری جشنواره ها و مسابقات قرآن و عترت در سطح خانواده مدیریت شهری و روستایی کشور را از جمله گام های نخستین برای رسیدن به اهداف متعالی قرآن برشمرد و تصریح کرد: فعالیتها در این حوزه باید با مشارکت موثر تمامی ذی نفعان در شهرها روستاها از تنوع و عمق لازم برخورد دار باشد و نباید فقط در مرحله‌ مسابقات باقی ماند.

به گزارش روابط عمومی رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد که هفتم اردیبهشت ماه و در آستانه میلاد کریم اهل بیت حضرت امام حسن مجتبی (ع) در نشست ویدیوکنفرانس آغاز به کار اولین جشنواره قرآن و عترت خانواده مدیریت شهری و روستایی کشور سخن می گفت، با بیان مطلب فوق افزود: با استمرار فعالیتهای قرانی در خانواده بزرگ مدیریت شهری و روستایی کشور قطعا شاهد اعتلای نگرش، اخلاق و رفتار اعضای این نهادها در عرصه خدمت به شهروندان جامعه اسلامی خواهیم بود.
 
وی در ادامه با بیان اینکه توسعه فرهنگ قرآنی از اولویت های نظام جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری است و مدیریت شهری و روستایی هم همواره تلاش کرده از همه ظرفیت ها در این زمینه استفاده کند، با تاکید بر اینکه شهرداری ها و دهیاری ها ظرفیت بالایی در ارتقای رویکردهای جامعه به هویت دینی و فرهنگی دارند، اظهار کرد: قطعا با برنامه ریزی های شهرداری ها و دهیاری ها و شوراها و استفاده از ظرفیت های جامعه می توان شاهد مشارکت بیشتر عموم شهروندان و کارکنان این نهادها در توسعه فرهنگ قرآنی در شهرها و روستاها بود.
 
جمالی نژاد در ادامه با بیان اینکه مجموعه مدیریت شهری و روستایی کشور با اعتقاد به ضرورت فعالیت فرهنگی و دینی در راستای تحقق اندیشه‌های رهبری و به اقتضای زمان تمهیدات گسترده‌ای را برای قرآنی شدن فضای معنوی شهرها و روستاهای کشور در نظر گرفته است، گفت: از جمله اهداف این برنامه‌ها ایجاد یکپارچگی و انسجام عملی، ایجاد شرایط و فضای معنوی و قرآنی، عمق بخشی به مفاهیم فرهنگ شهروندی با تکیه بر ارزش‌های دینی و مذهبی، ارتقای نشاط معنوی شهروندان با رویکرد تلطیف فضاهای دینی، ایجاد انس و الفت بین شهروندان با تکیه بر تقویت ارزش‌های دینی و اسلامی، پاسداشت مراسم و مناسبت‌های مذهبی، در برنامه‌های مدیریت شهری و روستایی است.
 
 وی با بیان اینکه مدیریت شهری و روستایی کشور خود را ملزم به رعایت بایسته‌های محتوایی رشد و بالندگی معنویت در جامعه می‌داند، اظهار کرد: تقویت ارزش‌های دینی و اسلامی در بستر برنامه‌های اجرایی، تاکید ویژه بر آموزه‌های ائمه اطهار علیهم‌السلام، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی در برنامه‌ریزی فعالیت‌های فرهنگی - مذهبی، توجه به وحدت و وفاق عمومی شهروندان با تقویت انسجام و همبستگی اجتماعی، بازشناسی ظرفیت‌های محله‌ای، منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اجرای برنامه‌ها، توجه ویژه به آموزش مباحث اخلاقی و دینی با محوریت قرآن، نهج البلاغه و صحیفه سجادیه از جمله این الزامات محتوایی می‌باشد.
 
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین به موضوع شهر ایرانی ـ اسلامی نیز اشاره نمود و گفت:  شهر ایرانی ـ اسلامی همـواره بـا رویکردهـای متفـاوت در حوزه مدیریت شهری مطرح بوده است و پرداختن به مقـولات و مفـاهیم وابسـته و مـرتبط بـه شهر ایرانی ـ که خود را متصف به جهان بینی اسلامی می‌داند و قصد پدیدارسازی روند دستیابی به حیات طیبه را دارد ـ از مهـم‌تـرین موضـوعات و دغدغه‌های اندیشمندانی است که محیط زیست شـهری را مکـانی برای راستای سلوک انسانی و تعالی روحـی و معنـوی انسـان مـی‌داننـد.
 
وی اضافه کرد: جامعیت دین اسلام و ارتباط وثیق و عمیق جنبه‌هـای گونـاگون اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اعتقادی، ذهنی و نمادین آن با یکدیگر، موجب شده بررسی نسبت میان اسلام و شهر نیز از زوایا و جنبه‌های مختلف، مورد مداقه علمـی و بسیاری از محققان و طراحان شهری اسلامی و غیراسلامی باشد.
 
جمالی نژاد تصریح کرد: یکی از مسائلی که جوامع انسانی در عصر حاضر به آن دچارند، جدایی انسان از مبانی معنوی و تمرکز بر جنبه‌های مادی زیست انسان است. ازجمله در موضوع مدیریت‌شهری، شهرها از محیط و فضاهایی با کالبد مادی تشکیل شده‌اند و با محیط و فضاهایی که پیام و معنایی معنوی و روحانی را القا نمایند، بیگانه‌اند. شهرهای امروزی فاقد اصول و ارزشهای معنوی، اعتقادی و معیارهای مبتنی بر مبانی نظری برآمده از فرهنگ اسلامی ایرانی هستند که این موضوع اهمیت پرداختن به هویت دینی و فرهنگی در مدیریت شهرها را بصورت مضاعف نمایان می‌کند.
 
شایان ذکر است در اولین رویداد ملی خانواده بزرگ مدیریت شهری و روستایی کشور شأن و جایگاهی ویژه برای وابستگان و خانواده کارکنان شهردرای ها ودهیاریها دیده شده و بخش رقابتی ویژه‌ای برای خانواده کارکنان طراحی شده است.
 
مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته مرحله اول جشنواره به یمن میلاد کریم اهل بیت حضرت امام‌حسن مجتبی(ع) از روز پانزدهم ماه مبارک رمضان اجرایی خواهد شد و تا دهه کرامت و میلاد حضرت امام رضا(ع) ادامه خواهد داشت. مرحله دوم جشنواره نیز در دهه ولایت و همزمان با عید سعید غدیرخم با حضور برگزیدگان مرحله اول برگزار خواهد شد.
 


تعداد بازدیدها : ۳۴۰
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIR2W-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟