۱۴۰۰/۰۲/۰۶

بیانیه هیات داوران اولین دوره معرفی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

داوران اولین دوره معرفی شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر بیانیه ای صادر کردند‌‌.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن این بیانیه به شرح زیر است:
 
فرهنگ امری محلی، منطقه ای و ملی است اما الگوهای ترویج آن عمومیت و جهانشمولی دارد. بر این مبنا توجه به ظرفیت و توان داخلی کشور و کشف عرصه های مغفول مانده قابلیت ها و امکانات، بر اساس رویکرد اندیشه، برنامه ریزی و عملکرد خلاقانه مهمترین مسیر رشد و بالندگی و توسعه کشور و بی اثر ساختن محدودیت های اعمال شده بیرونی است. 
 
صنایع خلاق فرهنگ و هنر، ضمن کمک به توسعه فرهنگی و هنری ، می تواند در شکل گیری سبک زندگی منحصر به فرد ایرانی – اسلامی نقش آفرین باشد. امری که در برنامه های توسعه، به آن توجه و در بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری صراحتا به درون زایی اقتصاد کشور با نگاه به داخل و ظرفیت و توان و استعداد و استتاعت داخلی اشاره شده است. با توجه به این موضوع و در راستای کلان برنامه های وزیرمحترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر، طرح «شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر» با اهمیت نگاه آینده‌محور و آمایشی در جهت توسعه عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ و هنر ایرانی ـ اسلامی، تقویت و کاربردی‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی و هنری موجود و حمایت از طرح‌های خلاقانه برآمده در بسترهای محلی و بومی به اجرا درآمد.
 
 گام نخست این مسیر شناسایی داشته‌ها، ظرفیت‌های کالبدی و انسانی، فرهنگی، هنری و طبیعی در مناطق مختلف کشور است. این امر با مشارکت مردمی و هنرمندان و تشکل‌ها و نهادهای دولتی مختلف از جمله وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، سازمان دهیاری ها و شهرداری ها، سازمان یونسکو،  ادارت کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مجموعه معاونت های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همراهی و مشارکت انجمن هاو تشکل های فرهنگی و هنری در سراسر کشور و با محوریت معاونت امور هنری فراهم گردید. تا بتوان با کنار هم قرار گرفتن  ظرفیت های مختلف ، متنوع و متکثر فرهنگ و هنر در زیست بوم های مختلف ایران  و با شبکه‌سازی شهرهای مختلف  از طریق به کار گیری بخش خصوصی و مشارکت  نهادهای عمومی و پشتیبانی و حمایت نهادهای دولتی در زمینه های مشترک فرهنگی و هنری ، هم به رونق اقتصاد فرهنگ و هنر کمکی کرده و هم به پویایی حوزه فرهنگ و هنر و انتقال میراث تمدنی به آیندگان قدمی بر داشت. 
 
مرحله نخست این طرح در تابستان ۱۳۹۸ و اعلام فراخوان و آمادگی ۳۶۷ شهر برای مشارکت آغاز و سپس با برگزاری کارگاه‌های آموزشی برنامه‌نویسی فرهنگی و هنری و با حضور نمایندگان ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری هر شهر و رئیس انجمن فرهنگی و هنری همه شهرهای شرکت کننده در ۳۱ مرکز استان با بیش از 9600 ساعت برای ۱۲۰۰ نفر انجام گردید. پس از برگزاری کارگاه‌ها، شهرها برنامه‌های خود را همراه با مستندات به دبیرخانه مرکزی ارسال و پس از چند مرحله داوری ۱۴۳ شهر در 9 حوزه موضوعی موسیقی، ادبیات، صنایع دستی و سنتی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، مد ولباس، سینما، رسانه و مطبوعات و چاپ و بسته بندی  به مرحله نیمه نهایی راه یافتند.
 
 با توجه به شاخص هایی چون،  توجه ظرفیت‌های بومی، منطقه ای، ملی و ارزش‌های اعتقادی (دینی و مذهبی) در طراحی و اجرای برنامه‌ها، تأثیر پایدار در ارتقای سطح فرهنگ و هنر شهر، مشارکت مردمی و فعالان حوزه فرهنگ و هنر و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری در تدوین و اجرای برنامه‌ها، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها، توجه به زیرساخت‌های فرهنگی و هنری، قابلیت و ضمانت اجرایی، پیشینه و سوابق هر شهر در حوزه مربوطه طبق نظر هیئت‌داوران در مرحله نهایی تعداد 60 شهر انتخاب و عضو اولین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در موضوعات مختلف شدند. بر مبنای تصمیم شورای سیاستگذاری، شبکه شهرهای خلاق به مجموعه پنج شهر یا بیشتر که در یک حوزه موضوعی بیشترین امتیاز را مطابق نظر داوران کسب کرده اند، اطلاق می شود و موضوعاتی که در آن کمتر از پنج شهر به مرحله نهایی رسیده اند، شبکه تشکیل نمی شود و شهرهای راه یافته به مرحله نیمه نهایی در این حوزه موضوعی به عنوان شهرهای شایسته پیوستن به شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر معرفی می شوند. از این روی در حوزه های 9 گانه مطرح شده در 7 حوزه موضوعی شامل: ادبیات، موسیقی، صنایع دستی و سنتی، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی مد ولباس و سینما شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر تشکیل گردید و در دو حوزه رسانه و مطبوعات و همچنین چاپ و بسته بندی به دلیل به حد نصاب نرسیدن آثار، شهرهای  متقاضی پیوستن به این دوشبکه به عنوان شهرهای شایسته پیوستن به اولین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر انتخاب شدند.


تعداد بازدیدها : ۱۸۲
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIR2B-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟