۱۴۰۰/۰۱/۲۲

تاکید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بر اجرای برنامه پیشگیری و مدیریت آتش‌سوزی در جنگل‌ها، مراتع و فضاهای سبز شهری و روستایی

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به منظور پیشگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل‌ها، ‌مراتع و پوشش گیاهی واقع در محدوده و حریم شهرها و روستاهای کشور که معمولاً با افزایش دمای هوا در فصول گرم سال و خشک شدن پوشش گیاهی اتفاق می افتد، برنامه پیشگیری و مدیریت آتش‌سوزی در جنگل‌ها، مراتع و فضاهای سبز شهری و روستایی کشور را ابلاغ نمود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، در ابلاغیه دکتر جمالی نژاد بر انجام اقداماتی از سوی شهرداری ها و دهیاری ها با محوریت استانداری ها در چارچوب مسئولیت­های قانونی و در راستای اجرای بند 6 تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ( بهمن ماه 98 ) تاکید شده که به این شرح است:
 
1-  تشکل جلسات هماهنگی برای پیشگیری و اطفای آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع با حضور کلیه سازمانها و دستگاه های مرتبط از جمله شهرداریها و دهیاریها.
 
2-  اقدام برای برگزاری "مانورهای آمادگی مشترک اطفای آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع" بین کلیه نیروهای امدادی و عملیاتی در سطح شهرستان‌های آن استان.
 
3-  ارزیابی از وضعیت وقوع حوادث آتش ­سوزی در سال­های گذشته و اتخاذ تمهیدات لازم برای مناطق مستعد بروز آتش ­سوزی (با توجه به سوابق موجود در این زمینه).
 
4-  اطلاع­ رسانی و هشدار به شهروندان درزمینهٔ پیشگیری و کنترل آتش سوزی از طریق صداوسیمای استان، پایگاه های اینترنتی سازمانی، شبکه های مجازی و فضاهای تبلیغات شهری و روستایی.
 
5-  آماده سازی (بازبینی، تعمیر و استقرار) تجهیزات و ماشین آلات موردنیاز اطفای آتش سوزی.
 
6-  نظارت بر تمهیدات ایمنی پیش‌بینی‌شده در پارک ها، مناطق جنگلی، مراکز تفریحی و ارائه راهنمایی و مشاوره برای ایمن سازی اماکن فوق.
 
7-  برقراری و تقویت گشت های شناسایی و کشف آتش‌سوزی به‌منظور واکنش مناسب در لحظات اولیه وقوع آتش سوزی همچنین ایجاد سازوکار مناسب برای اخذ و رصد گزارش‌های مردمی در این خصوص.
 
8-  اتخاذ تدابیر لازم برای رعایت اصول نگهداری فضای سبز به‌ویژه پاک‌سازی علف‌های هرز و جمع آوری آن به‌منظور پیشگیری از آتش‌سوزی.
 
9-  استفاده از تمام ظرفیت های عملیاتی موجود (دولتی، عمومی و سازمان های مردم‌نهاد و ...) و استان های معین برای کنترل آتش‌سوزی‌های احتمالی.
 
10-  برنامه اجرایی مدنظر برای پیشگیری و مقابله با وقوع آتش‌سوزی در فضای سبز شهرهای کشور مطابق ابلاغیه شماره 12307 مورخ 1399.4.11  که در سه مرحله؛ قبل، حین و پس از وقوع حوادث آتش‌سوزی تهیه‌شده است در سطح شهرهای استان، اجرایی شود.
 
در این ابلاغیه همچنین آمده است که با توجه به اهمیت موضوع و لزوم حفاظت از عرصه های منابع طبیعی، ضرورت دارد ضمن به‌کارگیری تمهیدات مدیریتی لازم از طریق آن معاونت، کلیه اقدامات با در نظر گرفتن مسئولیت‌ها و سطح‌بندی تعیین‌شده در قانون مدیریت بحران کشور و همچنین تدابیر حفاظتی و پیشگیرانه سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، صورت پذیرد.
 


تعداد بازدیدها : ۳۴۱
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIR1C-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟