۱۳۹۹/۰۹/۰۳

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خبر داد:

پیش‌بینی رشد ۱۳۰ درصدی درآمد دهیاری‌ها در سال ۱۳۹۹

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده، در راستای تکالیف قانونی و به منظور کمک به دهیاری‌ها برای پیشبرد امور روستا، تحقق برنامه‌ها و انجام وظایف قانونی، ۷۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار از محل تبصره ۲ ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده به نهادهای مذکور تخصیص و پرداخت گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، دکتر علی قربانی ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد: با احتساب این مرحله پرداخت، از ابتدای سال 1399 تاکنون حدود 9 هزار میلیارد ریال از محل قانونی مذکور به دهیاری‌ها پرداخت شد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه پرداخت این مبلغ که حدوداً نزدیک به کل مبالغ واریزی از این محل در سال 1398 می‌باشد در این مقطع زمانی با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و هزینه‌های ناشی از همه‌گیری کرونا می‌تواند زمینه‌ساز اجرای طرح‌ها و پروژه‌های دارای اولویت در روستاها و خدمت‌رسانی بیشتر به روستاییان می‌باشد.

قربانی همچنین گفت: به نظر می‌رسد مقایسه میزان اعتبار پرداخت شده از این محل در سال گذشته با مجموع مبالغ واریز شده طی 8 ماه سال جاری، رشد حدود 130 درصدی سهم دهیاری‌ها از محل تبصره 2 ماده 39 قانون مالیات بر ارزش افزوده در سال 1399 را داشته باشد.

وی افزود:  سهم سرانه روستاییان از اعتبارات واریز شده به دهیاری‌ها در بازه زمانی 1392 تا 1398 حدود 4 برابر رشد داشته است به طوری که این سرانه در سال 1392 و 1398 به ترتیب 75 هزار تومان  و 300 هزار تومان بوده است و این سرانه در سال 1399 نیز افزایش خواهد داشت. 

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه سهم دهیاری‌ها از محل‌ قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از مهمترین منابع و درآمدهای این نهاد  است، اضافه کرد: از مجموع 25 هزار میلیارد تومان اعتبار واریزی به حساب دهیاری‌ها از سال 1382 تا پایان سال 1398، در مجموع 21 هزارو 500 میلیارد تومان معادل 85 درصد آن در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده است.

قربانی همچنین گفت: منابع دهیاری‌ها از محل قوانین و مقررات موضوعه و درآمدهای محلی در چهارچوب طرح‌ها و برنامه‌های دارای اولویت روستاها با رویکرد توسعه‌ای هزینه می‌شود و به استناد ماده واحده قانون تأسیس دهیاری‌های خودکفا، تأسیس نهادهای مذکور در روستاها مانع کمک‌ها و اقدامات توسعه‌ای دولت نیست و رافع مسئولیت سایر دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط در زمینة توسعه روستایی نخواهد بود. هر چند تاکنون نیز دهیاری‌ها در راستای عمران و آبادانی روستاها همکاری‌های مشترکی را با دستگاه‌ها و نهادهای ذیربط برای انجام وظایف قانونی آن‌ها داشته‌اند.       

وی در ادامه اظهار کرد: تدقیق و بروزرسانی اطلاعات حساب دهیاری‌ها در سال جاری با همکاری مشترک استانداری‌ها، حوزه معاونت دهیاری‌ها و دفتر برنامه‌ریزی و بودجه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور صورت گرفت و ضمن راستی‌آزمایی و حصول اطمینان، مشخصات حساب دهیاری‌های تازه تأسیس نیز به بانک اطلاعاتی حساب دهیاری‌ها برای پرداخت سهم آن‌ها از محل‌های قانونی ثبت گردید.  

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور همچنین با اشاره به اینکه رویکرد اساسی این حوزه معاونت،‌ رسیدن به خودکفایی و ایجاد درآمد پایدار برای دهیاری‌ها بوده، توضیح داد: در این راستا اقدامات خوبی برای اجرای طرح‌های اقتصادی و درآمدزایی برای افزایش منابع دهیاری‌ها در کشور صورت پذیرفته است. از سوی دیگر دهیاران می‌بایست با شناخت وضعیت موجود و برنامه‌ریزی اصولی و منطقی نسبت به افزایش درآمدهای محلی و اثربخشی منابع مالی و همچنین هزینه‌کرد اعتبارات در چهارچوب بودجه مصوب و قوانین و مقررات ذی‌ربط اقدام نمایند.

قربانی در خاتمه تاکید نمود: تحقق اهداف مورد نظر در زمینة توسعه روستاها، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی، تأمین منابع مالی مورد نیاز و شناخت مسائل و اولویت‌های توسعه‌ای روستا میسر خواهد بود و دهیاران می‌بایست با نگاه عالمانه به مسائل، منابع در اختیار را مدیریت نموده منابع و با نگاه آینده‌نگری، اقدامات وظیفه ای و توسعه‌ای را در سطح روستاها دنبال نمایند.
 
 
 


تعداد بازدیدها : ۳۵۸
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQRT-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟