۱۳۹۹/۰۹/۰۲

نشست ویدیوکنفرانسی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور با وزیر آموزش و پرورش:

جمالی نژاد: دورتند مناسب سازی این بار در فضاهای آموزشی کشور/ همکاری ها با وزارت آموزش و پرورش برای گسترش ابعاد مختلف مناسب سازی افزایش می یابد

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور از تشکیل چهاردهمین جلسه این ستاد با حضور وزیر آموزش و پرورش و جمعی از معاونان و مدیران این وزارتخانه بصورت ویدیوکنفرانسی با هدف بررسی مسایل این وزارت خانه در این موضوع و بهره گیری از ظرفیتهای موجود برای گسترش ابعاد مختلف مناسب سازی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدی جمالی نژاد در خصوص این جلسه با اشاره به سخنان وزیر محترم آموزش و پروش مبنی بر آمادگی این وزارتخانه برای همکاری در موضوعات مرتبط با  مناسب سازی، افزود: در این جلسه مقرر شد در  اجرای ماده 11 آئین نـامه اجرایی مـاده 3 قـانون حمـایت از حقـوق معلولان، کارگروه مشترکی مرکب از نماینده‌های وزارت آموزش‌وپرورش، سازمان بهزیستی، دبیرخانه مناسب‌سازی، بنیاد شهید وامور ایثارگران و تشکل‌های غیر دولتی معلولان و جانبازان، نسبت به تدوین سرفصل و مطالب آموزشی جهت گنجاندن در محتوای کتب درسی سال تحصیلی جدید اقدام نمایند. 

جمالی نژاد ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان نیز ضمن گنجاندن مباحث مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری در سرفصل و محتوای دروس دانشجویان، بخشی از فعالیت‌های پژوهشی، ‌تحقیقاتی و پایان‌نامه‌های تحصیلی را نیز به موضوعات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مرتبط با معلولان، ‌سالمندان و جانبازان اختصاص می دهد و با همکاری سازمان بهزیستی در زمینه ایجاد رشته توانبخشی و اصول مناسب‌سازی اقدام می نماید.

وی اضافه کرد: بر اساس یکی دیگر از مصوبات جلسه، مقرر شد سازمان نوسازی، ‌توسعه و تجهیز مدارس، رعایت ضابطه 246 نظام فنی و اجرایی مشاورین و پیمانکاران را در تمامی فعالیت‌های عمرانی اعم از احداث یا  انجام تعمیرات از محل اعتبارات دولتی و یا مشارکت خیرین را الزامی و بر حسن اجرای رعایت ضوابط مناسب‌سازی نظارت نماید. 

جمالی نژاد در ادامه اظهار کرد: تمامی مدارس دولتی و غیردولتی سراسر کشور طی یک برنامه زمان‌بندی کوتاه مدت، کلا‌س‌ها، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی، سالن‌های اجتماعات، کتابخانه‌ها، حیاط مدرسه و سرویس‌های بهداشتی  را برای دسترس‌پذیری معلولان، مناسب‌سازی خواهند نمود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور همچنین گفت: شهرداری ها با هماهنگی سازمان آموزش و پروش استثنایی اقدامات لازم را در زمینه مناسب سازی معابر و مسیرهای منتهی به مدارس اسثنایی و سایر مدارس پذیرای معلولان در شهرها انجام می دهد.

وی اضافه کرد: به موجب یکی دیگر از مصوبات این جلسه، اردوگاه‌های فرهنگی، آموزشی و تربیتی سراسر کشور برای دسترس‌پذیری دانش‌آموزان معلول مناسب‌سازی می شود و همچنین حضور و تلفیق اجتماعی دانش‌آموزان معلول در برنامه‌های تابستانی و غنی‌سازی اوقات فراغت مورد توجه مسوولان ذیربط قرار می گیرد. 

وی همچنین اظهار کرد: به‌منظور آشنایی فرهنگیان گرامی با مسائل و موضوعات متعدد و مرتبط با معلولان و سالمندان در هر سال تعدادی آزمون عمومی ضمن خدمت با عناوین و مطالب پیشنهادی سازمان بهزیستی برگزار و  به‌منظور آشنایی خانواده‌های دانش‌آموزان عادی با معلولیت و مناسب‌سازی، آموزش‌های لازم از طریق برنامه‌های آموزش خانواده و انجمن اولیاء و مربیان انجام می شود. 

رییس ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور همچنین در خصوص دیگر مصوبات نشست مشترک این ستاد با وزیر آموزش و پرورش گفت: کانون پرورش فکری کودکان‌ونوجوانان، ساختمان‌های عمومی خود را به‌منظور دسترس‌پذیری معلولان، با قید فوریت مناسب‌سازی نموده و کلیه مراکز تحت نظارت را نیز به مناسب‌سازی ساختمان محل فعالیت، ملزم می نماید.

جمالی نژاد ادامه داد: کانون پرورش فکری کودکان‌ونوجوانان، مولفین، نویسندگان و داستان‌نویسان کتاب‌های کودکان و نوجوانان را تشویق و ترغیب می نماید تا به موضوعات متعدد و مرتبط با معلولان، سالمندان و جانبازان در محیط‌های اجتماعی و تکریم آنان بپردازند و همچنین مباحث مرتبط با حقوق معلولان و بهره‌مندی از ابعاد گوناگون زندگی اجتماعی را نیز در محتوا و متون برگزاری مسابقات، تالیف انواع نشریات و مجلات رشد و برنامه‌های هنری، فرهنگی، پرورشی و غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان و نوجوانان لحاظ می نماید.

رییس ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور در پایان اضافه کرد: به منظور تقویت نهضت مشارکتی توان افزایی و تحرک افراد معلول مقرر شداقدامات مقتضی نسبت به جذب خدمات تمامی دستگاه های اجرایی و واحدهای اقتصادی و تولیدی و مداخلات به هنگام وزارتخانه ها برای معلولان صورت پذیرد.

شایان ذکر است جلسات اخیر ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور به منظور تخصصی شدن هرچه بیشتر و بررسی دقیق تر موضوعات با حضور وزرای راه وشهرسازی و آموزش و پرورش و شهردار پایتخت تشکیل شده است.
 
 


تعداد بازدیدها : ۵۸۳
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQRP-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید


ساختمان مرکزی :
 نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
کدپستی: 1418733516
ساختمان مرکز مطالعات راهبردی و آموزش شهری و روستایی:
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
کدپستی: 1416633661
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟