۱۳۹۹/۰۷/۲۴

حضور رییس سازمان شهرداریها و دهیاریها در اجلاس شورای عالی استانها

جمالی نژاد: آماده همکاری با شورای عالی استانها برای ارتقاء جایگاه مدیریت شهری و روستایی و حمایت از افزایش خدمت رسانی به شهروندان هستیم

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور با بیان اینکه جایگاه حقوقی شورای عالی استان ها جایگاه بسیار رفیعی است، گفت: اعضای این شورا و شوراهای استانها باید قدر این موقعیت را بدانند زیرا اهمیت این جایگاه هم به اقداماتی است که شما انجام می دهید و هم به اجرای برنامه هایی است که در پشتیبانی از شوراهای کشور انجام می دهید و بسیار با اهمیت می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور،  مهدی جمالی نژاد که ۲۳ مهرماه  در سی و ششمین اجلاس عمومی شورای عالی استان ها سخن می گفت، ضمن بیان مطلب فوق اظهار کرد:  شوراها در حفظ امنیت ملی بسیار اهمیت دارند زیرا  بخشی مهمی از امینت ملی،  وفاق اجتماعی و اعتماد آفرینی است و یقینا شوراها به عنوان خاکریز اول مطالبات مردم بسیار تاثیر گذار هستند. برای مثال اولین کسی که در دسترس روستائیان است همان عضو شوراست. بنابراین عملکرد آنها در نگاه مردم بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: اگر اعضای شوراها بتوانند وفاق اجتماعی و سرمایه اجتماعی را بالا ببرند،  امنیت اجتماعی کشور تضمین می شود و اگر امنیت اجتماعی بالا رود، امنیت ملی تضمین می شود. 

رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در ادامه با اشاره به جایگاه شورای عالی استانها در تقویت مدیریت شهری و روستایی و اداره مطلوب شهرها و روستاها، از آمادگی این سازمان و معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور برای همکاری و تعامل مستمر با این شورا با هدف ارزیابی دقیق وضعیت شوراها و تلاش برای ارتقای جایگاه مدیریت شهری و روستایی و افزایش خدمت رسانی شهرداریها و دهیاریها خبر داد.

وی با اشاره به اصل 101 قانون اساسی گفت: این اصل بحث رفع تبعیض را برطرف می کند. بیشتر مشکلاتی که در شوراها و روستا ها وجود دارد توزیع نامتوازن امکانات است که سبب تخلیه روستاها و افزایش مهاجرت ها می شود.

جمالی نژاد همچنین از افزایش مهاجرت ها از روستاها و شهرهای کوچک ابراز نگرانی کرد و گفت: مشکلی که اکنون وجود دارد جریان قوی مهاجرتی است که شامل مهاجرت از روستا به شهرهای کوچک و از شهر کوچک به شهر بزرگ است. یعنی علاوه بر تخلیه روستاها، شهرهای کوچک هم تخلیه می شود که بسیار خطرناک است و نقش شوراها در جلوگیری از مهاجرت ها خطیر است.

جمالی نژاد با بیان اینکه شهرداری ها و دهیاری ها و شوراها بزرگترین دستگاه اجرایی و خدماتی کشور هستند از اعضای شورای عالی استان ها خواست با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری ها اقداماتی در راستای افزایش هویت شهری، بهبود معماری و هویت کالبدی شهر، نظارت بر تخلفات انجام دهند.

معاون  عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف وزارت کشور نظارت بر مصوبات شوراهای اسلامی شهر و روستاست گفت: تعداد جلسات شوراهای اسلامی شهرها برای رسیدگی به موضوعات مختلف شهری۴۷ هزارو ۳۴۴ جلسه بوده که این جلسات منجر به ۱۳۵ هزارو ۱۵۹ مصوبه شده است.از این تعداد۱۱۱ هزارو ۵۹۳ مصوبه شورا در هیات های تطبیق مصوبات مورد تائید و۲۳ هزارو۵۶۶ مصوبه مورد اعتراض قرار گرفته است. تعداد مصوبات اصراری توسط شوراها 854 مصوبه بوده که 544 مصوبه آن به هیات حل اختلاف ارجاع شده است.

جمالی نژاد با اشاره به اینکه  یکی از بزرگترین دستگاه های اجرایی کشور که حوزه نفوذ بسیار متنوعی دارد وزارت کشور است، افزود: همکاری در پروژهای عمرانی و رسیدگی و نظارت بر آن ها، نظارت بر شهرداری ها و دهیاری ها، هماهنگی و نظارت بر ترافیک شهرها از مواردی است که در این وزارت خانه دنبال می شود که اموری حاکمیتی و نظارتی است.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: سازمان شهرداری ها و دهیاری ها به تبع وظایف شهرداری ها و دهیاری ها تشکیل شده است و وظیفه حمایت، هدایت و پشتیبانی از شهرداری ها و دهیاری ها را بر عهده دارد و در حوزه های متنوعی خدمات ارایه می کند.

وی افزود: یک سری از اقدامات نرم افزاری تهیه لوایح و بخشنامه ها و دستور العمل هاست که بسیار می تواند تاثیر گذار باشد و یک سری اقدامات آن سخت افزاری از جمله تامین تجهیزات و ماشین الات موردنیاز شهرداریها و دهیاریهاست.

معاون عمرانی وزیر کشور تصریح کرد: با پشتیبانی وزیر محترم کشور طرحها و لوایح مهمی از جمله لایحه درآمد های پایدار شهری، لایحه مدیریت یکپارچه آتش نشانی و ایمنی، لایحه قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراها و شهرداران، لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ شهرداریها و لایحه دهیاریها در دست بررسی است.

جمالی نژاد تاکید کرد: برای اینکه وحدت رویه داشته باشیم و شهرداری ها و دهیاری ها اقدامات پراکنده انجام ندهند اقدامات خوبی انجام شده است. از جمله آیین نامه استخدامی دهیاریها که به تصویب هیات محترم وزیران رسیده که دستورالعمل های اجرایی این ایین نامه تا حد زیادی   امنیت شغلی دهیاران را  تضمین می کند. هرچند استخدام 37 هزار دهیار به صورت دائمی و با سیاست های کلان دولت که کوچک سازی است منطبق نیست اما امنیت شغلی دهیاران را بالا می برد.

وی افزود: در حوزه استخدامی کارکنان شهرداری هم مشکلات زیادی داریم که لایحه ای تنظیم شده و در اختیار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار گرفته است.

جمالی نژاد با بیان اینکه در حوزه نرم افزای و در کنار اقدامات قانونی، راه اندازی سامانه ها نیز در دستور کار بوده است گفت: سامانه سیمفا، سامانه جامع دهیاری ها، سامانه نظارت بر مصوبات شوراها، سامانه نظارت بر کنترل پروژه های عمرانی کشور، سامانه حمل و نقل دانش آموزی و ... از جمله این سامانه ها است که برخی از آنها بسیار راه گشاست.

معاون عمرانی وزیر کشور تصریح کرد: در شرایط اقتصادی فعلی سازمان شهرداریها و دهیاری های کشور  توانسته کمک های موثری را در اختیار شهرداریها و دهیاریها بگدارد و در این راستا ۱۳ هزار میلیارد تومان به شهرداریها و ۵۵۰۰ میلیارد تومان به دهیاریها پرداخت شده است.

وی افزود: همچنین یک سری وام های قرض الحسنه به مبلغ 3 هزار میلیارد تومان به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت شده است.


تعداد بازدیدها : ۳۹۷
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQPK-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟