۱۳۹۹/۰۷/۰۶

بخشنامه رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها در زمینه پیشگیری و کنترل شرایط اضطراری ناشی از وقوع حوادث و سوانح مرتبط با سیلاب در شهرها و روستاها

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با صدور بخشنامه ای به استانداری ها با توجه به افزایش احتمال وقوع سیلاب در فصل پائیز و زمستان و آسیب پذیری شهرها و روستاهای کشور از این حادثه تصریح کرد: ایجاد آمادگی و انجام اقدامات فنی و پیشگیرانه برای مقابله با سیلابهای احتمالی مبتنی بر تجربیات سیلاب های اخیر بسیار حائز اهمیت و ضروری می باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، جمالی نژاد در این بخشنامه از معاونان عمرانی استانداری ها  خواسته به منظور پیشگیری و کنترل شرایط اضطراری ناشی از وقوع حوادث و سوانح مرتبط با سیلاب در شهرها و روستاهای کشور، برنامه های مندرج در این بخشنامه را  به کلیه شهرداری ها و دهیاری های تابعه آن استان ابلاغ و بر اجرای آن نظارت مستمر و دقیق صورت گیرد.

عناوین این برنامه ها به این شرح است:

1- اطلاع رسانی جهت ضرورت آمادگی کامل کلیه شهرداری ها و دهیاری های تابعه.

2- برگزاری منظم جلسات ستاد مدیریت بحران شهرداری و کمیته های تخصصی ذیل ستاد مذکور موضوع ابلاغیه شماره17189مورخ 94.2.15 وزیر محترم کشور.

3- هماهنگی با دستگاههای اجرایی مسئول در حوزه مدیریت سیلاب و رودخانه های عبوری از شهرها و روستاها به ویژه واحدهای تابعه وزارت نیرو جهت لایروبی مسیل ها و انهار و ترمیم دیواره های ساحلی.

4- برگزاری مانورهای دوره ای و ظرفیت سازی برای رویارویی با حوادث احتمالی. 

5- شناسایی نقاط بحرانی شهرها و روستاها از منظر آسیب پذیری از سیلابهای احتمالی و رفع مشکلات فنی و نواقص شبکه جمع آوری و دفع آبهای سطحی.

6- حضور موثر و مداوم کلیه معاونین، مدیران و روسای سازمانهای ذیربط شهرداری های استان و دهیاری های تابعه به صورت مداوم و مستمر در محل کار در شرایط بحرانی.

7- انجام تمهیدات و پیش بینی های لازم برای بسیج منابع و امکانات، تجهیزات و ماشین آلات عمرانی و خدماتی به ویژه در مناطق دارای خطرپذیری بالاتر از جمله مسیل ها و رود دره ها.

8- انجام اقدامات پیشگیرانه به ویژه در مناطقی از شهرها و روستاهای آن استان که در سیل های سال 98 و 99 آسیب دیده اند.

9-آمادگی، پایش و نظارت مستمر از سوی ستاد مدیریت بحران شهرداری ها و دهیاری ها و سازمان های خدمات رسان به ویژه سازمان های آتش نشانی و خدمات ایمنی و دیگر حوزه های معاونت خدمات شهری.

10- بازدید تاسیسات کنترل سیلاب در محدوده و حریم شهر و پل ها و ابنیه فنی احداث شده در مسیر رودخانه ها و مسیل های عبوری از شهرها و روستاها.

11- تشکیل جلسات مدیریت ترافیک شهری با رویکرد انجام تمهیدات ترافیکی در زمان وقوع بحران موضوع بند 2 جزء " د " ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور.

12-پایش ادواری بررسی وضعیت مکان های عمومی و خدماتی در مسیل ها و رودخانه های عبوری از شهرها.

13-پیگیری مستمر گزارش های رسمی هواشناسی برای مناطق و اطلاع رسانی به موقع آن برای دستگاه های ذیربط، شهرداریها و دهیاریها.

14-جلوگیری از ساخت و ساز در محدوده حد بستر و حریم آبراهه‌ها (رودخانه، مسیل، انهار و . . . ) و جانمایی نقشه های حد بستر بر روی طرح تفصیلی شهر.

15-ترویج فرهنگ بهره‌مندی از بیمه حوادث از جمله سیل در میان شهروندان و روستانشینان
 


تعداد بازدیدها : ۱۷۳
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQO7-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟