۱۳۹۹/۰۶/۲۲

سنجش رضایت روستائیان از عملکرد دهیاری‌ها؛ گامی برای بهبود عملکرد این نهاد مردمی

نشست ارائه نتایج پروژه مطالعاتی 'ارزیابی و تحلیل رضایت‌مندی روستاییان از عملکرد دهیاری‌های کشور' که به پیشنهاد معاونت امور دهیاری‌ها و با محوریت مرکز مطالعات سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از سوی دانشگاه تهران انجام گرفته است، از سوی مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، اسمعیل زیارتی نصرآبادی، رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی ضمن اعلام این خبر افزود؛ امروزه نقش نظام‌های ارزیابی و نظارت کارآمد در بهبود و تعالی سازمان‌ها کاملا شناخته شده است. ارزیابی عملکرد فرایندی مستمر با توجه به تحقق و دستیابی به اهداف و استراتژی‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی که منتج از آرمانها و انتظارات دولت و جامعه است و لزوم شناسایی الگوها و روش‌های ارزیابی عملکرد متناسب با اینگونه دستگاه‌ها را تایید می‌نماید.
وی در ادامه گفت؛ مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که در بسیاری از سازمان‌های بزرگ ایرانی پس از نیاز به نظام‌های کارآمد برنامه‌ریزی و تحول، نظام‌های ارزیابی و نظارت در اولویت قرار دارد، ارزیابی عملکرد یکی از مهم­ترین فعالیت­های مدیران منابع انسانی و وظایف سازمان­ها است.
زیارتی نصرآبادی ضمن اشاره به رابطه مستقیم توسعه پایدار روستایی با عملکرد مدیریت روستایی در کشور افزود، رضایت مردم از دهیاری نقش مهمی در موفقیت سازمان مذکور در دستیابی به اهداف خود دارد. بنابراین، رضایت شهروندان از خدمات، عنصر کلیدی ارزیابی عملکرد دولت محلی است. بنابراین آگاهی از وضعیت رضایت مردم می‌تواند سودمندی‌های زیر را برای دهیاری‌ها داشته باشند که از جمله این فواید می‌توان به مواردی همچون؛ افزایش اثربخشی نهاد دهیاری، افزایش پاسخگویی دهیاری به جامعه روستایی، افزایش میزان اعتماد عمومی مردم به دهیاری، افزایش مشارکت مردم در برنامه‌های دهیاری، افزایش مشروعیت دهیاری نزد افکار عمومی روستاییان و مواردی از این قبیل اشاره کرد.
رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی معتقد است که تاکنون مطالعات موردی متعددی درخصوص ارزیابی رضایتمندی روستاییان از عملکرد دهیاری‌ها در شهرستان‌های مختلف صورت گرفته است اما اغلب این مطالعات فاقد جامعیت ملی برای ارزیابی رضایتمندی روستاییان از عملکرد نهاد دهیاری‌ها و مقایسه استان‌ها و شهرستان‌ها با یکدیگر می‌باشد. لذا مطالعه حاضر با هدف ارزیابی جامع و سراسری رضایتمندی روستاییان از عملکرد دهیاری‌ها انجام شده است.
زیارتی نصرآبادی، هدف اصلی تحقیق را ارزیابی و بررسی رضایتمندی روستاییان از عمکرد دهیاری در ارائه خدمات دانست که در راستای دستیابی به این هدف، اهداف فرعی دیگری همچون؛ بررسی سطح رضایتمندی روستاییان از عملکرد دهیاری‌ها، تحلیل فضایی رضایتمندی روستاییان از کیفیت خدمات دهیاری‌ها در سطح ملی و استانی و همچنین مقایسه تطبیقی رضایتمندی روستاییان از کیفیت خدمات دهیاری‌ها مورد پژوهش قرار گرفته است.
رییس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی در ادامه بر ضرورت و اهمیت کاربست پروژه‌های مطالعاتی مرکز و لزوم کاربردی بودن تحقیقات تاکید نمود و جامعه هدف این تحقیق را همه روستاهای دارای دهیاری عنوان کرد و اشاره داشت: از آنجا که یکی از مباحث اصلی توسعه پایدار، توسعه­ی روستاها است و مسئولیت مدیریت روستاها در ایران بر عهده دهیاری­ها گذارده شده­است و با توجه به وظایف متعدد نهاد دهیاری­ها در مدیریت روستایی، در این پژوهش رضایت روستاییان از عملکرد دهیاری‌ها در زمینه‌های مختلفی همچون؛ کارکردهای پایه­ای و عملکردی، کارکرد انگیزشی و کیفیت خدمات دهیاری در پنج بعد فیزیکی، قابلیت اطمینان، همدلی، مسئولیت­پذیری و سبک مدیریت مورد سنجش قرار گرفته است.
زیارتی نصرآبادی گفت؛ نتایج این پژوهش که از طریق تکمیل 5200 پرسشنامه از شهروندان روستاهای دارای دهیاری در 13 استان منتخب کشور حاصل شده است، حاکی از رضایت نسبی شهروندان از عملکرد دهیاری‌ها است و یافته‌ها نشان می‌دهد که بیشترین رضایتمندی مردم روستا  در زمینه کارکردهای پایه‌ای و عملکردی دهیاریها از قبیل مدیریت پسماند، تنظیف شبکه معابر، ساماندهی آرامستان و غیره بوده است.
همچنین در ادامه این نشست علمی، مدیران و کارشناسان دفاتر مرتبط نظرات و نقدهای خود را درخصوص نتایج پروژه بیان نمودند و در پایان در راستای کاربست نتایج این تحقیق در ارتقای کارآمدی نهاد دهیاری، مقرر شد تا کمیته‌ای تحت عنوان کمیته بهبود عملکرد دهیاری‌ها در زمینه‌های مختلف تشکیل شود و در هر کمیته به صورت تخصصی و با حضور نماینده محترم دانشگاه تهران به آسیب‌شناسی وضع موجود و ارایه پیشنهادهایی برای بهبود عملکرد نهاد دهیاری پرداخته شود.
رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی در پایان ضمن سپاس از زحمات جهادگرانه و شبانه‌روزی دهیاران عزیز و پرتلاش، اظهار امیدواری کرد نتایج این مطالعه گام موثری در راستای تسهیل فرآیندها، افزایش رضایتمندی روستائیان عزیز و گسترش روزافزون خدمات نهاد مردمی دهیاری و شوراهای اسلامی باشد.
 
 


تعداد بازدیدها : ۲۹۰
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQN3-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟