۱۳۹۹/۰۶/۱۸

بررسی مسائل شهرداریها و دهیاریهای شهرستانهای دماوند و فیروزکوه با حضور معاون عمرانی وزیر کشور

جمالی نژاد: باید زمینه حضور جوانان خلاق در بدنه شهرداریها فراهم شود/ توسعه کریدور شمال شرق استان تهران در گرو برنامه ریزی بر پایه مزیتهای نسبی مناطق شهری و روستایی این منطقه است/ تصویب لوایح درآمدهای پایدار و مالیات بر ارزش افزوده گام مهمی در تقویت شهرداریها و دهیاریهاست.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور گفت: انتظام بخشی به وضعیت نیروی انسانی شهرداریها بخصوص بحث استخدامی کارکنان شهرداریها، با توجه به برخی آشفتگی ها در این زمینه، در همکاری و تعامل حداکثری با مجلس محترم و سازمان امور اداری و استخدامی کشور در اولویت وزارت کشور قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مهدی جمالی نژاد که در حاشیه سفر به شهرستانهای فیروز کوه و دماوند سخن می گفت، با بیان مطلب فوق اظهار کرد: در سالهای اخیر اقدامات مختلفی برای رفع ریشه ای مشکلات استخدامی کارکنان شهرداریها صورت گرفته و به تازگی آیین نامه پیشنهادی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح و به تصویب رسید و موضوع در سیر مراحل بررسی در مجلس قرار دارد.

وی با اشاره به همکاری مناسب سازمان امور اداری و استخدامی با وزارت کشور در زمینه افزایش حقوق کارکنان شهرداریها و شهرداران، ادامه داد: در تلاشیم به موازات پی گیری ها در مجلس، در همکاری با سازمان امور اداری و استخدامی موضوع تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداریها را نیز پیگیری و به نتیجه برسانیم.

وی تصریح کرد: اداره مطلوب شهرها و برنامه ریزی برای توسعه خدمات مطلوب مدیریت شهری با توجه به انتظارات موجود و ضرورت  اصلاح روش های انجام کار و برخی رویه های فعلی نیازمند حضور نخبگان دانشگاهی و صاحبان ایده های نو و جدید در شهرداریهاست و بصورت جدی در حال فراهم نمودن حصور ضابطه مند و قانونی این نخبگان در بدنه شهرداریها در همکاری با مجموعه دولت و مجلس محترم هستیم. 

وی  تصریح کرد: مدیریت شهری، مدیریتی فنی و تخصصی است و کارآمدی مدیریت شهری نیازمند نیروهای  کارآمد و زبده است زیرا در شهرداری‌ها بیش از ۳۰۰ مأموریت وجود دارد و باید در این حوزه یک نگاه فرانگر و جامع وجود داشته باشد.

جمالی نژاد با اشاره به درخواستهای مسوولان شهرستان های دماوند و فیروزکوه در خصوص حمایت مالی از شهرداریها و دهیاریها و قول مساعد به این شهرداریها، گفت: در این رابطه دو لایحه مالیات بر ارزش افزوده و درآمدهای پایدار شهرداریها و دهیاریها در حال بررسی نهایی و اعمال اصلاحات در مجلس است و با تصویب آنها  شاهد افزایش قابل توجه سهم شهرداری ها و دهیاری ها از درآمدهای عمومی و  ارایه راهکارهای جدیدی در عرصه منابع مالی و اعتباری شهرداریها و دهیاریها خواهیم بود که موجبات تقویت مدیریت شهری و روستایی کشور را در برخواهد داشت.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با اشاره به مسائل خاص شهرستانهای استان تهران که از سوی مسوولان دو شهرستان مطرح شد، گفت: این شهرستانها از جمله مناطق کمتر برخوردار استان است و پیشرفت آن با توجه به کانون های بحران زا، نیاز به نگاه ویژه دارد، زیرا بافتهای فرسوده زیاد است و در خصوص بازآفرینی بافتهای ناکارآمد و فرسوده و مقاوم سازی آنها  بایستی تحرکی جدید صورت بگیرد.

وی با اشاره به جاذبه های گردشگری و طبیعی شهرستانهای دماوند و فیروزکوه و اقلیم منحصربفرد و ظرفیتهای منطقه در موضوع باغداری و کشاورزی، گفت: قابلیت این شهرستانها در خصوص جذب سرمایه گذار زیاد است و مسوولان شهرستان و استان باید بسته های سرمایه گذاری متنوعی را تعریف و ارائه نمایند و در سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور در حد توان به توسعه این امر در شهرها و روستاها کمک خواهیم کرد.

معاون عمرانی وزیر کشور در ادامه تصریح کرد: توسعه کریدور شمال شرق استان تهران در گرو برنامه ریزی بر پایه مزیتهای نسبی مناطق شهری و روستایی این منطقه است.

رییس سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور،  توانمندی های شهرستان های شمال شرق استان تهران را بی‌نظیر ذکر نمود و درعین حال تصریح کرد: تجربه اثبات کرده که در برنامه‌ریزی شهرها و روستاها نباید تنها به یک الگوی واحد بسنده نمود و برنامه‌ریزی ها و طراحی مسیر توسعه مناطق  شهری و روستایی باید با توجه به جفرافیا، زیست بوم، طبیعت، اقلیم مناطق، مزیتهای نسبی و  توانمندیهای موجود، صورت گیرد.

 وی با اشاره به موضوع بین‌شهری بودن دماوند و سرریز گردشگران و مسافران در زمان تعطیلات و پایان هفته گفت: حال که بحث کاهش اتکا به کمکهای دولتی و پول نفت  در اولویت است، مسوولان شهرستان باید با برنامه‌ریزی‌ صحیح، از این ظرفیت حداکثر استفاده را ببرند.


تعداد بازدیدها : ۵۰۶
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQN2-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟