۱۳۹۹/۰۶/۱۲

نشست خبری رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها/ تدوین لوایح واسناد آسیب شناسی/ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها کارآیی لازم را ندارد/افزایش ایجاد و تقویت سامانه های نظارتی

نشست خبری دکتر جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به مناسبت هفته دولت چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه با حضور نمایندگان رسانه ها در سالن پیامبر اعظم(ص) وزارت کشور تشکیل و اهم اقدامات و برنامه های حوزه عمرانی وزارت کشور و سازمان از ابتدای دولت یازدهم تشریح و به پرسشهای خبرنگاران پاسخ داده شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، جمالی نژاد در ابتدای این نشست وظایف عمده سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور را پشتیبانی، حمایت، راهنمائی و ایجاد هماهنگی در امور شهرداری ها و دهیاری ها،‌ آموزش کارکنان شهرداری ها و دهیاری ها و نظارت بر حسن اجرای وظائفی که در خصوص شهرداری ها و دهیاری ها به عهده وزارت کشور است و اهم وظایف معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت  کشور را هماهنگی در اجرای پروژه های عمرانی ملی در سطح استانها، رسیدگی و نظارت بر امور شوراهای اسلامی و شهر و روستا و هماهنگی و برنامه ریزی در امور حمل و نقل و ترافیک شهری عنوان نمود.

آمارهای ملی پایه
وی با بیان اینکه از کل جمعیت کشور 74 درصد در ‌شهرها و 26درصد در روستاها ساکن هستند، اظهار کرد: در حال حاضر 1338 شهرداری و 37 هزار و 118 دهیاری در کشور وجود دارد، 125هزار و 992 نفر عضور شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند که 4029 نفر از این تعداد از زنان می باشند و 2855 نفر دهیار زن نیز در کشور مشغول خدمت هستند.
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، بودجه سال 1399 شهرداری‌های کشور را حدود 96 هزار میلیارد تومان و ‌بودجه سال 99 دهیاری ها را حدود 12هزار میلیارد تومان ذکر نمود و گفت: این در حالیست که بودجه عمرانی کشور در سال 99 حدود 87 هزار میلیارد تومان بوده و مجموع بودجه شهرداریها و دهیاریها 19 درصد بیشتر از بودجه عمرانی کشور است.

سیاستهای اصلی و اسناد آسیب شناسی شهرداری ها
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه به تشریح سیاست های اولویت دار وزارت کشور در حوزه مدیریت شهری و روستایی پرداخت و اهم آنها را به این شرح معرفی نمود: برنامه محوری شهرداری ها و تهیه برنامه پنج ساله، تقویت نقش و جایگاه شهرداری ها در اداره شهر، ایجاد نظام اجرایی شفاف و مسوولیت پذیر، شفاف کردن نظام درآمدی شهرداری ها، تامین درآمدهای پایدار، ارتقای زیرساختهای شهرالکترونیک و شهرداری الکترونیک، تحقق شهرهای هوشمند، ارتقای آموزش شهروندی، ارتقای همکاری سازمان های مردم نهاد در اداره امور شهر، ایجاد کاربست هایی برای کاهش تصدی گری شهرداری و برون سپاری امور، افزایش مشارکت بخش خصوصی، جلب سرمایه گذاران، تحقق محله محوری در شهرهای بزرگ، ارتقای سرمایه اجتماعی شهرها، پاسخگویی شورا و شهرداری، به کارگیری راهبردهای نوین و نگاه جدید به اداره شهرها، گفتمان دانش محوری، حضور گفتمان شهرهای خلاق، دوستدار محیط زیست و کارآفرین و مصادیقی از این دست، تغییر هنجارها و التزام بخشی به ساختار و نیروی انسانی شهرداری.
وی افزود: به تازگی در شهریور ماه برای اولین بار سند ملی معماری شهرسازی ایرانی اسلامی به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری کشور رسید.
وی تصریح کرد: وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش کرده با تدوین لوایح و اسناد آسیب شناسی حوزه وظیفه ای شهرداری ها و دهیاری ها به کارآمدی مدیریت شهری و روستایی کمک نماید.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور در ادامه با اشاره به اینکه با دو نوع اقدام شامل اقدامات نرم افزای و سخت افزاری پیگیر امور مدیریت شهری و روستایی هستیم، گفت: در ابتدای دولت یازدهم آسیب شناسی در حوزه های وظیفه ای شهرداریها از سوی وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با همکاری دستگاه های ذیربط انجام که در نهایت منجر به تهیه سند آسیب شناسی در موضوعات فضای سبز،‌ مدیریت پسماند، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی، حمل‌ونقل شهری، میادین میوه و تره‌بار، ساماندهی صنوف و مشاغل شهری، مدیریت بحران و فرهنگی و اجتماعی و همچنین ابلاغ مصوبه هیات وزیران در این موضوعات شد و اسناد آسیب شناسی شوراها، حمل و نقل و عمران شهری، شهرهوشمند از سوی وزارت کشور تهیه و در مرحله بررسی در دولت هستند و سند آسیب شناسی شهرسازی و معماری از سوی وزارت راه و شهرسازی تهیه می شود.

تهیه لوایح حوزه وظیفه ای شهرداری ها و دهیاری ها
جمالی نژاد افزود: در زمان فعالیت دولت و یازدهم به منظور حمایت از اقدامات شهرداری ها و دهیاری ها و ارتقای جایگاه آنها، لوایح مهمی از سوی وزارت کشور با همکاری دستگاه های مرتبط تهیه و برای سیر مراحل تصویب تقدیم دولت و مجلس شد که قانون ساماندهی مدیریت پسماند عادی با اولویت مشارکت بخش غیر دولتی به تصویب مجلس رسید و ابلاغ شد، لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در حال رفع اشکالات شورای نگهبان در مجلس شورای اسلامی می باشند و لایحه اصلاح و الحاق موادی به ماده واحده قانون تأسیس دهیاری های خودکفا در روستاهای کشور در مرحله تصویب در کمیسیون خاص امور کلان شهر تهران و سایر کلان شهرها و ارسال به هیأت دولت است.
وی ادامه داد: لایحه قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی و انتخابات شهرداران تقدیم به هیات دولت شده، لایحه مدیریت شهری بر اساس بررسی تطبیقی با طرح مطروحه در مجلس با عنوان «قانون جامع مدیریت شهری» تهیه و اصلاح شده، لایحه مدیریت یکپارچه ایمنی شهر و روستا در مرحله بررسی در کمیسیون‌های دولت قرار دارد و لایحه اصلاح ماده 100 قانون شهرداری‌ها که با هدف جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و شهرفروشی تهیه شده به دولت تقدیم گردیده است.
وی اضافه کرد: از ابتدای دولت یازدهم 595 بخشنامه، دستورالعمل ها و آیین نامه در راستای ایجاد وحدت رویه، انسجام و انتظام بخشی امور شهرداریها، دهیاریها و شوراها تهیه و ابلاغ شده است.
وی همچنین اظهار کرد: در لایحه مالیات بر ارزش افزوده که در حال بررسی نهایی در مجلس است، سهم درآمدهای عمومی و سهم شهرداری ها و دهیاری ها از نسبت فعلی 66 درآمدهای عمومی و 34 شهرداری ها به نسبت مساوی 50 درصد پیشنهاد شده که تصویب آن ضمن افزایش درآمدهای شهرداری ها، جلوی شهرفروشی ها و فروش تراکم را می گیرد.
وی در زمینه لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تصریح کرد: یکی از اقدامات اساسی دولت تدبیر و امید که با اهتمام ویژه وزارت کشور در دستور کار قرار گرفت، ارائه این لایحه با پیش‌بینی راهکارهایی مناسب در عرصه منابع مالی و اعتباری شهرداری ها بود. این لایحه پس از گذشت 37 سال با هدف رفع نواقص و مشکلات موجود در نظام مالی و درآمدی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و شفافیت بخشی به امور هزینه‌ای آنان سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مطرح و پس از تصویب با اعلام اصلاحاتی از سوی شورای نگهبان مراحل نهایی را در مجلس یازدهم طی می کند و ابلاغ آن گام بزرگی در زمینه تقویت مدیریت شهری و روستایی کشور محسوب می شود.
 
انتظام بخشی به نیروی انسانی و ساختار شهرداری ها
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه اقدامات صورت گرفته در زمینه انتظام بخشی به نیروی انسانی و ساختار شهرداری ها را اعلام و به ابلاغ ساختار سازمانی1311 شهرداری وسازمان وابسته به شهرداری‏ها، ابلاغ اساسنامه 725 سازمان وابسته به شهرداری‌ها و تدوین اساسنامه سازمان های پسماند جمعی سه استان شمالی، ارتقای شغلی 2298 نفر از کارکنان شهرداری و تبدیل وضعیت 707 مستخدم پیمانی به رسمی آزمایشی و افزایش حقوق و مزایای شهرداران و کارکنان شهرداریها در دو نوبت در سال 1398 و 1399  حداقل پس از 12 سال اشاره نمود.
وی افزایش حقوق و مزایای کارکنان شهرداری ها و شهرداران را از اولویتهای کاری سازمان در این سالها برشمرد و افزود: شهرداران و کارکنان شهرداری ها نسبت به سایر دستگاه ها حقوق کمتری دریافت می کنند و با مصوبه اخیر هیات وزیران، حقوق و مزایای آنها پس از سالها افزایش یافت.

تقویت زیرساختها
وی همچنین به پیگیری های وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور برای بازگشت سهم عوارض شهرداری ها که به سازمان هدفمندی واگذار شده بود با همکاری مجلس قبل اشاره و آن را کمکی به شهرهای کوچک و میانی و دهیاریها عنوان نمود.
وی در ادامه به واگذاری10هزار میلیارد ریال برای تقویت زیرساختهای شهری و روستایی،2650 میلیارد ریال به پروژه های مدیریت پسماندهای استانهای ساحلی شمالی در سال قبل و 2880 میلیارد ریال در سال جاری و 3300 میلیارد ریال برای آسفالت شهرهای کوچک و میانی در سال قبل اشاره نمود.
 
حمل و نقل عمومی شهری
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه ضمن تشریح اقدامات عمده حوزه حمل و نقل عمومی شهری در دولت یازدهم و دوازدهم گفت: طی این سالها و با کمک های دولت به توسعه خطوط مترویی، 179 کیلومتر به طول این خطوط اضافه شده که معادل54 درصد کل خطوط  در حال بهره‌برداری می باشد و 112 ایستگاه، معادل 53 درصد کل ایستگاه‌های قطار شهری در حال بهره‌برداری، در این سالها احداث شده است و این مهم در حالی اتفاق افتاده که ساخت هر کیلومتر از خطوط قطار شهری ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد.
وی در ادامه از افزایش 657 واگن به تعداد ناوگان مترویی که معادل 36درصد ناوگان در حال بهره‌برداری است و جابه‌جایی  و انجام حدود 830 میلیون سفر از طریق  حمل و نقل ریلی به صورت سالانه خبر داد.
وی ضمن اشاره به نوسازی 71 هزار دستگاه تاکسی با حمایت های دولت از سال94 تاکنون از  برگزاری 56 جلسه شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور و 2170 جلسه شورای ترافیک استانی و 18480 جلسه  شهرستانی با هدف بررسی کارشناسی مسایل حوزه حمل و نقل ترافیک شهری خبر داد. 
وی همچنین درحوزه اتوبوسرانی به انعقاد تفاهم نامه بازسازی وخرید قطعات یدکی موردنیاز ناوگان اتوبوسرانی های شهری کشور در 127 شهرداری و بازسازی 541 دستگاه اتوبوس،  معرفی شهرداری های کلانشهرها به تعداد 1700 دستگاه  به سازمان برنامه و بودجه جهت استفاده از تسهیلات تبصره 18قانون بودجه سال 1398اشاره نمود.
به گفته جمالی نژاد، معرفی شهرهای دارای اتوبوس متوقفی به سازمان برنامه و بودجه جهت دریافت تسهیلات از محل تبصره 18 قانون بودجه سال 1399 برای بازسازی  5000 دستگاه اتوبوس درسطح کشور و  برنامه ریزی برای تخصیص 900 میلیارد ریال کمک به شهرداری ها از محل ردیف "کمک به نوسازی و بازسازی ناوگان حمل و نقل عمومی " قانون بودجه سال 1399 دیگر برنامه های مربوط به تقویت ناوگان اتوبوسرانی شهری کشور است که در حال پیگیری می باشد.
 
توسعه خدمات شهری و روستائی
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین به احداث 500 ایستگاه‌ آتش‌نشانی شهری و 924 پایگاه آتش‌نشانی روستایی اشاره نمود.
 وی همچنین از ساماندهی 96 محل دفن پسماند شهری و استقرار سیستم جمع‌آوری پسماند در 30 هزار روستای کشور خبر داد.
جمالی نژاد همچنین به کمک دولت به ایجاد تاسیسات زباله سوز در شهرهای نوشهر، ساری و رشت اشاره نمود و گفت:زباله‌سوز 200 تنی نوشهر آماده بهره‌برداری و نیروگاه زباله‌سوز 450 تنی ساری تا پایان سال آماده افتتاح است و نیروگاه رشت سال آینده افتتاح می شود.
وی همچنین از احداث5550 بوستان چند منظوره روستایی ، معادل74 درصد کل بوستان های روستایی کشور، در این دولت خبر داد.
وی در زمینه تامین و تجهیز شهرداری ها و دهیاری ها به ماشین آلات موردنیاز آنها به خرید و واگذاری 4020 دستگاه ماشین آلات خدماتی، 3287 دستگاه ماشین آلات عمرانی و 10 هزار دستگاه تجهیزات آتش نشانی و امداد از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اشاره کرد.
 
حمایت مالی شهرداری ها و دهیاری ها
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: از ابتدای تاسیس دهیاری ها در سال ۸۲ تا کنون مجموع اعتباراتی که به روستاها تعلق گرفته ۲۵ هزار میلیارد تومان است که 21 هزار و 184 میلیارد تومان یعنی ۸۵ درصد از کل اعتبارات در دولت یازدهم و دوازدهم تخصیص پیدا کرده است که بیانگر توجه دولت به توسعه مناطق روستایی است.
جمالی نژاد همچنین به صدور مجوز انتشار حدود 14 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت شهرداری‌هاتا پایان سال 1398 و پیش بینی 9 هزار میلیارد تومان برای سال 1399 در حوزه حمل و نقل شهری شامل مترو و اتوبوس و باز آفرینی شهری و خرید تجهیزات و نردبان آتش نشانی اشاره کرد.
وی در ادامه از اعطای 3000 میلیارد ریال وام های قرض الحسنه به شهرداری‌های کوچک کشور و اعطای 3600 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت جهت اجرای 949 طرح درآمدزای دهیاری‌ها و ایجاد اشتغال مستقیم بیش از 2312 نفردر روستاها و کمک به توسعه زیر ساخت‌های 473 پروژة گردشگری روستایی خبر داد.
 
بازآفرینی شهری
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیرکشور درادامه به همکاری های صورت گرفته با وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها به منظور کمک به بازآفرینی شهری اشاره نمود و گفت: در 465 شهر در هزار محله 55 هزار و 104 هکتار بافت های ناکارامد میانی شناسایی و در 175 شهر در 600 محله24هزار و 141 هکتار بافت های تاریخی شناسایی و در 110 شهر و در 1100 محله 61 هزار و 657 هکتار سکونتگاه های غیر رسمی شناسایی شده است.
وی با اشاره به اینکه در کشور ۱۴۱ هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد و از این میزان ۳۲۶۸ هکتار در تهران قرار گرفته است، افزود: دولت و شهرداری در حوزه بازآفرینی توافق کرده اند که ۷۰ درصد منابع مالی تحقق بازآفرینی توسط دولت و ۳۰ درصد مابقی توسط شهرداری تامین شود. تا کنون ۷۵۰۰ میلیارد تومان در این حوزه هزینه شده است اما محدودیت های ریالی روند کار را کمی کند کرده است و باید بدنبال منابع اعتباری جدید بود.
 
ایجاد و تقویت سامانه های نظارتی
جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ضرورت نظارت و مدیریت بر اقدامات شهرداری ها و دهیاری ها وشوراها گفت: بخش عمده ای از این امور بوسیله سامانه ها صورت می گیرد که برخی از مهمترین آنها در حوزه حمل و نقل عمومی شهری عبارت است ازسامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا)، سامانه یکپارچه صدور سند حمل بار شهری (باربرگ) در شهرهای کشور، سامانه حمل و نقل دانش آموزان (سپند) و سامانه پرداخت خودرو.
وی همچنین به راه‌اندازی سامانه نظارت بر مصوبات شوراهای اسلامی شهر و روستا، راه‌اندازی سامانه جامع دهیاری‌های کشور به منظور ارائه خدمات و تقویت نظارت بر نهاد دهیاری، ارتقاء و به‌روز رسانی سامانه ملی کنترل و نظارت بر طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی کشور، راه اندازی سامانه سماس (سامانه ملی اطلاعات سفر)، سامانه پایش و نظارت بر ساخت و سازهای کشور( سپاس) و راه‌اندازی سامانه جامع داد و ستد روستایی، بوم گردی و گردشگری روستایی اشاره نمود.
 
آموزش و پژوهش
رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین با اشاره به فعالیتهای مرکزمطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی این سازمان از انجام 55 پروژه‌های مطالعاتی ملی و 1690 پروژه استانی از سوی این مرکز در زمینه موضوعات مرتبط با حوزه های وظیفه ای شهرداری ها و دهیاری ها خبر داد.
وی همچنین از ارتقاء سرانه آموزش دهیاری ها به 33 ساعت و شهرداران و کارکنان شهرداری‌ها 42 ساعت و برگزاری 350 نشست‌ هم‌اندیشی علمی در سطح ملی و استانی خبر داد.
وی افزود: آموزش 126هزار نفر اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاها  با همکاری دفاتر متناظر در استانداری های سراسرکشور به میزان حداقل 8 ساعت اجرایی شده است.
جمالی کژاد همچنین از نتشار 55 عنوان کتب علمی و تخصصی در حوزه‌ی مدیریت شهری و روستایی و 75 عنوان ماهنامه‌ها و فصلنامه‌های تخصصی این حوزه ها خبر داد.
 
 ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها کارآیی لازم را ندارد
جمالی نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص روند پیگیری اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها گفت: متاسفانه در بحث ساخت و سازهای غیر مجاز موضوع به صورت مداوم ظرف سالیان گذشته مطرح می شود و متاسفانه ماده ۱۰۰ قانون شهرداری ها کارآیی لازم را ندارد و با توجه به نقصی که در آن وجود دارد ساخت و سازهای خلاف انجام می شود.
وی اضافه کرد: متاسفانه در ساخت و سازهای خلاف اولین محکوم شهرداری ها و دهیاری ها هستند، در حالیکه مراجع هفت گانه ای در این حوزه دخیل هستند. ساخت و سازهای خلاف در سالیان گذشته شکل گرفته، لذا با وجود نقصی که در این قانون وجود دارد ممکن است باز هم شاهد چنین مواردی باشیم. بسیاری از ساخت و سازهای خارج از پهنه شهرها در حوزه ماموریتی جهاد کشاورزی است.
وی با اشاره به تقدیم لایحه اصلاحی ماده 100 قانون شهرداریها به دولت از سوی وزارت کشور، افزود: در این موضوع شاهد عدم پاسخگویی برخی دستگاه ها به استعلامات شهرداری ها و طولانی بودن فرایند پاسخ برخی دستگاه ها به شهرداریها هستیم. همچنین برخی نظرات کمیسیون ماده 100 توسط دیوان عدالت اداری نقض می شود و این موارد اصلاح آن را بیش از پیش ضروری می کرد.
جمالی نژاد همچنین به تشکیل ستاد ساخت و سازهای غیرمجاز با محوریت وزارت کشور و تشکیل جلسات ملی آن با حضور وزیر محترم کشور و پیگیری موضوعات مرتبط با محوریت استانداران در استان ها اشاره نمود.
 
کمک به شهرداری ها و دهیاری ها در پی شیوع کرونا     
معاون عمرانی وزیر کشور در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات انجام شده در پی شیوع کرونا ویروس و همچنین حمایت های مالی از شهرداری های کشور گفت: کارگروه ویژه ای در سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با شیوع کرونا ویروس تشکیل شد و ضوابط، پروتکل ها و شیوه نامه های متناسب با این شرایط را تدوین و به استان ها ابلاغ نمود.
وی افزود: ضوابط و پروتکل های لازم در حوزه پسماندهای عادی و پسماندهای بیمارستانی تدوین شد و شاهد گندزدایی، ضدعفونی و شست و شوی سطح شهرها و روستاها و ناوگان حمل و نقل عمومی شهری از سوی شهرداری ها و دهیاری ها بودیم و با همکاری سایر دستگاه ها حمایتهای لازم از آنها صورت گرفت و به شهرهای کوچک و میانی و دهیاری ها کمک هایی پرداخت شد و سعی می کنیم از محل ظرفیتهای قانون بودجه سنواتی مثل اوراق مشارکت به زیرساختهای حمل و نقلی شهرهای بزرگ کمک هایی صورت گیرد.
 
آخرین وضعیت کمک به توسعه حمل و نقل عمومی شهری
جمالی نژاد در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات دولت برای کمک به حمل و نقل عمومی پس از شیوع کرونا گفت: با توجه به تحریم های ظالمانه و برخی محدودیت های مالی توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی به سختی صورت می گیرد ولی وزارت کشور در این زمینه همواره در کنار شهرداری ها بوده و خواهد بود و بطور مستمر از طریق دستگاه های ذیربط پیگیر تحقق این موضوعات هستیم.
وی افزود: در حال حاضر امکان تولید اتوبوس در زمیان کوتاه وجود ندارد و همانطوری که در صحبتهای قبلی اشاره شد، پیگیر بازسازی اتوبوس ها به تعداد 5 هزار دستگاه هستیم و برای بیش از سه هزار دستگاه در کلانشهرها و سایر شهرها قرارداد بازسازی منعقد شده است.
وی همچنین با اشاره به فرسوده بودن حدود 70 درصد از ناوگان اتوبوسرانی شهری کشور، گفت: امسال تلاش می کنیم تا شهرداری ها از طریق انتشار و فروش اوراق مشارکت بتوانند هرینه نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری را تامین نمایند.
وی با اشاره به دو طرح مهم تامین واگن مترویی برای کلانشهرهای کشور که از طریق سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور دردست انجام می باشد، گفت: اولین طرح مربوط به تامین 315 دستگاه واگن مترویی برای کلانشهرهای شیراز اصفهان و تبریز با شرکت چینی پوژن می باشد که با توجه به افزایش 25 درصدی از محل قرارداد تعداد آن به 395 دستگاه واگن برای کلانشهرهای مذکور به علاوه شهر قم افزایش یافت. در چارچوب این قرارداد، از سال 1392 تاکنون 100 دستگاه واگن بصورت  CBU(واردات کامل  از طرف چین) تحویل کلانشهرهای شیراز اصفهان و تبریز شده و از مجموع 215 دستگاه واگن باقیمانده  PLB(ساخت بدنه و برخی از تجهیزات و نیز مونتاژ و تست در ایران)، ساخت و رنگ بدنه 50 دستگاه واگن در کارخانه ایریکو بعنوان شریک داخلی شرکت پوژن چین انجام شده و با توجه به ارسال قطعات و تجهیزات 20 دستگاه واگن از طرف خارجی و ترخیص آنها از گمرک،‌ مراحل ساخت آنها در کارخانه ایرکو در دست اتمام می باشد.
وی افزود: یکی دیگر از طرح های تامین واگن،‌ قرارداد تأمین 630 دستگاه واگن برای خطوط متروی تهران است که به عنوان فاز اول طرح تامین 2000 دستگاه واگن بر اساس مصوبه شورای اقتصاد و به منظور یکپارچه سازی فنی و شکل گیری زنجیره های تأمین و تولید در داخل کشور جهت تقویت صنایع بومی شکل گرفته است.
وی ادامه داد: قرارداد 630 دستگاه واگن مذکور در سال 97 امضاء و با کنسرسیوم چینی- ایرانی پیمانکار مبادله شده است. با توجه به تکمیل فرایند داخلی اخذ فاینانس، قرارداد مذکور طی سال 99 از طرف بانک مرکزی به موسسه چینی به معرفی شده  و هم اکنون در انتظار طی شدن روال کاری مربوطه در چین است.
وی افزود: محل اعتبار واگن‌های مترو از طریق فایناسی بود که در کشور چین داشتیم، تامین خواهد شد. بخشی از فایناس را با پیگیری‌های معاونت عمرانی وزارت کشور آزاد شد و اکنون فضا آماده است تا بتوانیم فایناس را عملیاتی کنیم و پروژه اجرایی شود. بخشی از ۶۳۰ دستگاه واگن به طور مستقیم وارد کشور می شود و بخش اعظمی از آن در داخل کشور با ۵۵ درصد تولید داخل ساخته خواهد شد.
جمالی نژاد همچنین از آمادگی وزارت کشور برای حمایت از طرح تولید واگن ملی با همکاری دستگاه های ذیربط خبر داد.
 
وزارت کشور پیگیر رفع مشکلات حریم شهرهاست
معاون عمرانی وزیر کشور در پاسخ به پرسشی در خصوص رفع مشکلات حریم شهرها گفت: اخیرا با رصد جریان های مهاجرتی در کشور مشخص شد علی رغم اینکه عموما مهاجرت ها از روستاها و شهرهای کوچک به سمت شهرهای میانی و بزرگ و کلانشهرها صورت می گرفته ولی به تازگی شاهدیم که مهاجرتهایی از شهرهای بزرگ و کلانشهرها به شهرهای میانی و کوچک و روستاها انجام می گیرد و این امر رسیدگی دقیق و کارشناسی به موضوعات حریم و حاشیه نشینی را یادآور می کند.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع استان تهران و پایتخت و متفاوت و پیچیده بودن مباحث حریم در آن، معاونت استانداری تهران و دفتر فنی وزارت کشور مسوول پیگیری این موضوع هستند و باید در این استان به مباحث تقسیمات کشوری هم توجه شود.
وی افزود: شفاف نمودن مسیرها و مرزهای شهرها و روستاهای استان تهران به تعیین تکلیف این مبحث و در نهایت جلوگیری از حاشیه نشینی کمک زیادی خواهد کرد.
 
پروژه های عمرانی
جمالی نژاد  در خصوص پروژه های هفته دولت در سال جاری نیز گفت: با وجود تحریم های ظالمانه و محدویتهای مالی در دهه فجر سال گذشته بیش از ۲۲ هزار پروژه عمرانی در کشور و در هفته دولت امسال نیز بیش از ۱۸ هزار پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۵۰ هزارمیلیارد تومان به بهره برداری رسید که حاکی از استمرار روند توسعه کشور و تزریق مالی آنها علی رغم تحریم ها و کرونا است.
 وی افزود: طی یکسال اخیر40 هزار پروژه کم هزینه زودبازده با همکاری سازمان بسیج سازندگی در روستاها و شهرهای کوچک اجرایی شده است.
وی اضافه کرد: علاوه بر اینها با توجه به پیش بینی عدم برگزاری مراسم اربعین امسال زیرساخت های اربعین با سرعت پیگیری و اجرا شده که آمادگی برای برگزاری این مراسم در سال آینده نیز محقق شود.
وی با بیان اینکه معاونت عمرانی وزارت کشور مسوول ستاد بازسازی مناطق آسیب دیده از سیل فروردین ماه سال گذشته بود، به احداث بیش از 66 هزار واحد مسکونی آسیب دیده شهری و روستایی، تعمیر و بازسازی 96551 واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده و هماهنگی جهت بازسازی 1650مرکز آموزشی و مدرسه  و 1086 واحد بهداشتی و خانه بهداشت آسیب دیده و  بازسازی و بهسازی راههای مواصلاتی آسیب دیده به طول حدود 18 هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی اشاره نمود.
 
استمرار خدمات در سال آخر فعالیت دولت
جمالی نژاد همچنین گفت: معاونت عمران و توسعه امور شهری ور وستایی وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در راستای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری که سال آخر دولت دوازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات خواندند، با اجرای برنامه (3 *100) +(65) پیگیر تحقق جدی برنامه ها و اقدامات در یکسال باقی مانده هستند.
 
 
 


تعداد بازدیدها : ۸۶۴
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQMN-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟