۱۳۹۹/۰۳/۲۹

بیانیه معاون امور دهیاریها به مناسبت ۳۰ خرداد روز جهانی مقابله با بیابان زایی

معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور به مناسبت فرارسیدن ۳۰ خرداد روز جهانی مقابله با بیابان زائی بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور،  متن بیانیه سعیدرضا جندقیان بیدگلی به این شرح است: 

اکوسیستم بیابانی یکی از حساس‌ترین و شکننده ترین اکوسیستم‌های سطح زمین می‌باشد. زیرا این اکوسیستم دارای شرایط حیات می‌باشد و جانداران از جمله انسان، توانسته‌اند خود را با این شرایط سازگار کنند و به حیات خود ادامه دهند. با توجه به این که وسعت عظیمی از کشور ما را این اکوسیستم به خود اختصاص داده است، بررسی و توجه به آن لازم و ضروری می‌باشد. زیرا هر ساله به خاطر بی‌توجهی انسان به این اکوسیستم، جانوران و گیاهان بسیاری از بین می‌روند و ساکنین هم دست به مهاجرت می‌زنند. اما آنچه محیط زیست را تهدید می کند گسترش قلمرو بیابان به اکوسیستم¬های جنگلی، مرتعی و تالابی است، یکی از نماد های افت کارایی یک سرزمین مهاجرت مردم آن منطقه یا روستائیان است. با توسعه روند بیابان زائی، سیل خیزی گسترش یافته و نرخ جابه
جایی خاک افزایش می یابد. کشاورزی های ناپایدار، استفاده از چرای بیش از حد دام و فراتر از توان اکولوژیک سرزمین، فشار زیاد به جنگل ها و مراتع و تغییر کاربری اراضی از جمله عواملی است که تشدید کننده روند توسعه بیابان زایی است. از مهمترین راهکارهای مبارزه با بیابان زائی؛ توجه به اصول آمایش سرزمین و توان اکولوژیکی سرزمین است، از دیگر عوامل مؤثر می توان به همگرایی و هماهنگی سازمان ها، تخصیص اعتبارات متمرکز از سوی دستگاههای ذیربط در جهت مقابله با بیابان زایی، فرهنگ سازی و شناخت مردم در خصوص منابع طبیعی، جلوگیری از حفر چاه و کاهش سفره های آب زیرزمینی، جلوگیری از کاشت گونه های گیاهی نامناسب با شرایط هر منطقه و حفظ و نگهداری منابع آب، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر نظیر خورشیدی، بادی، زمین گرمایی و استحصال انرژی از منابع زیست توده (مواد اولیه بیولوژیکی و زیستی فسادپذیر شامل پسماندهای تر، فاضلاب خانگی، فضولات دامی و زائدات کشاورزی و جنگلی) اشاره نمود. لذا بموجب ماده 10 اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری ها؛ دهیاران موظف اند با جمع آوری ومدیریت صحیح پسماند و همکاری مؤثر با مسئولان ذیربط از تخریب جنگل و عرصه¬های منابع طبیعی ممانعت بعمل آورند.
در همین راستا بمنظور گسترش فرهنگ حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری در مناطق شهری و روستایی، ارتقاء سطح دانش و بینش مجریان و بهره برداران عرصه های منابع طبیعی و آبخیزداری همچنین استفاده از ظرفیت مدیریت های محلی و تشکل های مردم نهاد در راستای حفاظت و مدیریت پایدار منابع طبیعی و افزایش سرانه فضای سبز تفاهم نامه ای با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور منعقد گردیده است تا با برنامه ریزی های مشترک در جهت اجرای طرح های گسترش فضای سبز، مقابله با بیابان زائی، آبخیزداری و ارتقاء بهره وری آب با توسعه روش های نوین آبیاری در محدوده و حریم شهرها و روستاها از طریق مدیریت های اجرایی اقدامات مؤثری صورت پذیرد. 


تعداد بازدیدها : ۳۷۹
پرینت خبر :

لینک خبر : http://imo.org.ir/RContent/1TIQFJ-.aspx
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

ساختمان مرکزی :
 
نشانی: تهران - خیابان کارگر شمالی - بالاتر از بلوار کشاورز - پلاک 1184
 
ساختمان مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی :
نشانی: تهران - میدان ولیعصر(عج) - بلوار کشاورز - ابتدای خیابان نادری - پلاک 17
اوقات شرعی تهران


نظر سنجی
نظر شما درباره پورتال جدید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور چیست؟