وزيركشور مطرح کرد؛ لایحه مدیریت واحد و درآمدهای پایدار در دستور کار دولت/ ۳ تا ۵ برابر نیروی مازاد علت مشکلات درآمدی شهرداری ها

وزيركشور مطرح کرد؛ لایحه مدیریت واحد و درآمدهای پایدار در دستور کار دولت/ ۳ تا ۵ برابر نیروی مازاد علت مشکلات درآمدی شهرداری ها

وزیر کشور با اشاره به اینکه لایحه مدیریت واحد و درآمدهای پایدار در دستور کار دولت است، گفت: وجود ۳ تا ۵ برابر نیروی مازاد در شهرداری ها علت مشکلات درآمدی است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت در خصوص آخرین وضعیت لایحه مدیریت واحد و درآمدهای پایدار شهری، گفت: وزارت کشور پنج لایحه را تهیه و تدوین کرده که هم‌اکنون در دولت است؛ لایحه امور استخدامی و اداری شهرداری‌ها به مجلس تقدیم شده و لایحه مدیریت واحد شهری در دولت است.

وزیر کشور دولت دوازدهم لایحه مدیریت واحد شهری را پخته و جامع دانست و تصریح کرد: به موجب تحقق مدیریت واحد شهری، بخشی از وظایف و اختیارات دستگاه‌های دیگر اخذ و به شهرداری‌ها واگذار می‌شود، از این رو در لایحه مدیریت واحد شهری نظر کلی مطرح است؛ مبنی بر اینکه آیا شهرداری‌ها ظرفیت انجام چنین اقدامات را دارند یا خیر.

وی افزود: ظرفیت شهرداری‌ها برای پذیرش وظایف و اختیارات بیشتر در دولت نیز مطرح و بررسی شده است، از این رو کار کارشناسی بسیاری لازم است که به دنبال آن هستیم.

رحمانی‌فضلی در پاسخ به این سوال که آیا در لایحه مدیریت واحد شهری به موضوع انتخاب شهرداران هم پرداخته شده است، گفت: مباحثی در این رابطه مطرح است، اما تا نهایی شدن لایحه، شهرداران به روش قوانین فعلی از سوی شوراها انتخاب و وزیر کشور متناسب با شرایط، حکم آنها را تایید خواهد کرد.

وزیر کشور دولت دوزادهم با بیان اینکه در حوزه درآمدهای پایدار نیز به دلیل ضعف گسترده، تدوین لایحه‌ای در دستور کار وزارت کشور قرار گرفته است، تصریح کرد: حدود هزار شهرداری کشور با کمبود درآمدی مواجهند؛ بدین معنی که هزینه‌ها و درآمدها همخوانی ندارد، دلیل عمده این مشکل هم وجود نیروهای مازاد در شهرداری است.

رحمانی فضلی یادآور شد: متاسفانه شهرداری‌ها حدود 3 تا 5 برابر نیروی مورد نیاز خود، پرسنل دارند؛ بنابراین پرداخت‌های جاری و رکود ساختمان که مهم‌ترین محل درآمدی آنهاست، سبب کمبود درآمدها شده است.

وزیر کشور دولت دوازدهم با بیان اینکه این لوایح بررسی و به زودی تقویم مجلس خواهد شد، تصریح کرد: کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور نیز از وزارت کشور ارایه این لوایح را تقاضا کرده، حتی برخی نمایندگان به دنبال تدوین طرح مدیریت واحد و درآمدهای پایدار شهری‌ هم هستند. البته در صورتی که لایحه دولت در قالب طرح دیده شود، ما برای تسریع در کار با نمایندگان همکاری خواهیم کرد تا طرح زودتر به نتیجه برسد زیرا شرایط بغرنج شهرداری‌ها باید سر و سامان پیدا کند.

کد: 50012286

زمان انتشار: چهارشنبه 8 شهریور 1396 10:34 ق.ظ

تعداد نمایش: 903

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.