دهیاری‌ها دارای ظرفیت عظیمی برای اجرای طر ح‌های عمرانی و خدماتی هستند

مديركل دفتر هماهنگي عمراني و خدمات روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور گفت: دهياري‌ها داراي ظرفيت عظيمي براي اجراي طرحهاي عمراني و خدماتي در روستاهاي كشور هستند.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، مجيد عبدالهي روز دوشنبه 27مهر با بيان مطلب فوق در كارگاه آموزشي دهياران شيروان گفت: مطابق اساسنامه مصوب دهياري‌ها، وظيفه نگهداري از پروژه‌هاي عمراني در سطح روستاهاي كشور در همكاري و تعامل با دستگاه مربوطه به عهده دهياري‌ها قرار داده شده است.

وي با اشاره به تشكيل دهياري در بيش از 32 هزار روستاي كشور افزود: ‌اين نهادها به دليل قرارگيري در طيف‌هاي مختلف جمعيتي داراي ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي متفاوتي هستند و از اين رو قابليت‌هاي بخش عمده‌اي از دهياري‌ها پس از يك دهه از شكل‌گيري آنها به حدي رسيده كه مي‌توان از آنها در اجراي طرح‌هاي عمراني و خدماتي استفاده نمود.

عبدالهي تصريح كرد: در واقع دهياري‌هاي‌ها به عنوان دستگاه اجرايي و مجري پروژه‌هاي عمراني روستايي تلقي مي‌شوند و اين موضوع در لايحه دهياري‌ها هم به دقت مورد توجه وزارت كشور قرار گرفته است.

وي در ادامه اظهار كرد: در حال حاضر نيز به استناد بند 9ماده 69 قانون شوراها ، كميته‌هاي برنامه‌ريزي شهرستان اجازه دارند در صورتي كه دهياري آمادگي لازم براي اجراي طرح‌هاي عمراني و خدماتي را داشته باشد و توانمندي آنها احراز شود، با تصويب كميته مذكور اجراي پروژه را به دهياري واگذار نمايند.

عبدالهي همچنين گفت: هم اكنون در كشور حدود 2 هزار و 400 دهياري وجود دارد كه به لحاظ جمعيتي و دارا بودن امكانات و تجهيزات، از 240 شهر برابر يا بزرگتر هستند، لذا ضرورت دارد به توانمندي دهياري‌ها در كاهش هزينة اجراي طرح‌هاي عمراني، در سطح محلي، با استفاده از منابع محلي و مشاركت مردم باور داشت و به گونه‌اي برنامه‌ريزي نمود كه بتوانيم از اين ظرفيت عظيم مردمي و قانوني و اجرايي كشور براي توسعه روستايي بهره ببريم.

کد: 5004718

زمان انتشار: چهارشنبه 29 مهر 1394 05:25 ب.ظ

تعداد نمایش: 44

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.