رییس‌جمهور: خدمات عمومی در روستاها باید همانند شهرها ارتقا یابد

رييس‌جمهور در همايش ملي روز روستا، با تأكيد بر اينكه «روستا، محور فرهنگ اين مرز و بوم است»، گفت: خدمات عمومي در روستاها نيز بايد همانند شهرها ارتقا يابد و نبايد علم، درمان و اشتغال، كالاي شهر باشد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور،‌ حجت الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني روز دوشنبه 13 مهرماه در همايش ملي روز روستا كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، در ابتداي سخنان خود به موضوع روستا اشاره كرد و افزود: بسيار خوشحالم كه امسال نيز خداوند اين توفيق را داد در خدمت شما عزيزاني كه از سراسر كشور به نام روستا و براي توسعه روستا و حركت روستا به نقطه مطلوب، در اينجا اجتماع كرده‌ايد باشم.

وي ادامه داد: روستا زيبايي‌هاي خود را دارد، اين نه از آن جهت كه من خود روستازاده‌ام و به روستايي‌بودن خود نيز افتخار مي‌كنم بلكه از آن جهت كه روستا محور فرهنگ اين مرز و بوم است.

رييس‌جمهور اضافه كرد: همه بزرگان گذشته اين ديار و بسياري از بزرگان امروز، عالمان، انديشمندان، سياستمداران، اصحاب فرهنگ و هنر، انقلابيون، سرداران و شهداي بزرگ از روستا هستند.

روحاني اظهار داشت: روستا همان نقطه‌اي است كه از اين نام قبل از هر چيز صفا، صداقت، مهرباني و عشق به اسلام، دين و خاندان رسالت و توليد، كار و كوشش تبادر مي‌شود.

وي با بيان اينكه آنچه از روستا به ذهن انسان مي‌آيد سخت‌كوشي توأم با صفا و صداقت است، افزود: ما به هويت ديني، فرهنگي، ايراني، اسلامي و يك عزم راسخ براي يك حركت جديد نياز داريم.

دكتر روحاني در ادامه با تأكيد بر ارتقاي سطح خدمات عمومي به روستاها و با بيان اينكه سال‌ها شعاردادن نتوانست مانع از مهاجرت روستاييان شده و يا آن را كند نمايد، خاطر نشان كرد: روستاييان به طور طبيعي هيچ علاقه‌اي ندارند كه به شهر بيايند و عاشق شهرنشيني نيستند و اگر بتوانيم، علم، بهداشت و به ويژه اشتغال را از جايگاه كالاي شهر بودن خارج كرده و آنها را به روستاها ببريم و سطح خدمات‌رساني عمومي روستاها را ارتقا دهيم در كنترل مهاجرت روستاها به شهرها بسيار مؤثر خواهد بود.

رييس‌جمهور با اشاره به تداوم معضل خشكسالي و عدم توجه كافي به موضوع ارتقاي بهره‌وري آب، اضافه كرد: خشكسالي از معضلات بسيار كهن ايران است به گونه‌اي كه در كتيبه‌هاي باستاني از كورش نقل شده است كه از خداوند خواسته مردم او را از خشكسالي و دروغ نجات دهد و ما در حال حاضر گرفتار خشكسالي هستيم و دروغ را نيز شما تجربه كرده‌ايد كه چه بلايي بر سر ما آورد.

دكتر روحاني ادامه داد: البته خشكسالي امروز در جهان فراگير شده و دليل آن به رفتار غلط بشر با طبيعت برمي‌گردد.

رييس‌جمهور با تأكيد بر اينكه كشاورزي سنتي نمي‌تواند روستاييان را ثروتمند كند، اظهار داشت: ناچاريم كشاورزي، تجهيزات و ماشين‌آلات و مصرف آب را متحول كرده و بهره‌وري را ارتقا دهيم و بانكها نيز بايد در اين زمينه به كمك روستاييان و كشاورزان بشتابند. ناچاريم فناوري‌هاي نو را در عرصه ارتقاي بهره‌وري آب و حفاظت محيط زيست وارد كرده و مورد استفاده قرار دهيم كه دولت اين كار را شروع كرده و وضعيت در آينده بهتر خواهد شد.

دكتر روحاني با اشاره به اينكه البته دولت در زمينه‌هاي مختلف كشاورزي و عمراني دستاوردهاي چشمگيري داشته، تصريح كرد: دولت در زمينه احداث و آسفالت راه‌هاي روستايي بسيار خوب عمل كرده و در حالي كه از ابتداي پيروزي انقلاب تا دو سال پيش مجموع جاده‌هاي روستايي و آسفالته 104 هزار كيلومتر بود در اين دو سال 6 هزار كيلومتر ديگر به آنها اضافه شده است.

رييس‌جمهور خاطر نشان كرد: دولت در زمينه رفع مشكلات آب آشاميدني روستاها و آب زراعي، قدم‌هاي خوبي برداشته و امروز در اينجا به شما قول مي‌دهم مبلغ 500 ميليون دلار از محل صندوق توسعه ملي كه قرار بود به تأمين آب روستايي اختصاص يابد، حتماً تخصيص خواهد يافت.

دكتر روحاني گازرساني گسترده و با سرعت به روستاها را اقدام ديگر دولت در زمينه ارتقاي خدمات‌رساني عمومي به روستاها ذكر كرد و گفت: در زمينه گازرساني به روستاها كار عظيم و كم‌نظيري در اين دولت در حال انجام است. خدمات بهداشتي و سلامت، راه و آب در دولت يازدهم به روستاها ارتقاي قابل توجهي داشته و به سرعت و با گستردگي در حال ارتقاي خدمات ارتباطات به روستاها نيز هستيم كه با ورود اين خدمات به روستاها زمينه ايجاد مشاغل نو هم در زمينه‌هاي فناوري ارتباطات و اطلاعات فراهم مي‌شود.

رييس‌جمهور با اشاره به اينكه اگر اين خدمات به روستاها رسانده شود، مشكل اشتغال هم حل مي‌شود، گفت: توسعه وقتي پايدار خواهد بود كه روستاها در مسير توسعه پايدار باشند.

رييس‌جمهور همچنين به موضوع انتخابات سال جاري اشاره كرد و اظهار داشت: ملت ايران حماسه ديگري در انتخابات اسفندماه مي‌آفريند و روستاييان در انتخابات پيش رو به كساني رأي مي‌دهند كه لايق‌ترين‌ها براي خدمت به اين مردم و كشور هستند.

کد: 5004722

زمان انتشار: سه شنبه 14 مهر 1394 09:25 ق.ظ

تعداد نمایش: 41

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.