مهندس افشاني: دوران اداره شهر و شهرداري با كمك هاي دولتي و پول نفت به سر آمده

مهندس افشاني: دوران اداره شهر و شهرداري با كمك هاي دولتي و پول نفت به سر آمده

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور با اشاره به محدوديتهاي مالي براي كمك به هزار و 244 شهرداري و بيش از 33 هزار و 600 دهياري و افزايش بودجه هاي جاري گفت: دوران اداره شهرداري با اتكا به كمك هاي اندك دولتي و پول نفت به سر آمده و شوراها و شهرداري ها بايد بطور جدي به فكر ايجاد درآمد پايدار و توليد ثروت باشند.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی كه در ديدار با جمعي از نمايندگان مجلس شورای اسلامی، روساي شوراها و شهرداران حوزه هاي انتخابيه سخن مي گفت، افزود: تفكر اداره شهر و شهرداري با اتكا به منابع دولتي و پول فروش نفت، نهادهاي مردمي چون شورا و شهرداري را همواره وابسته به دولت نگاه مي دارد ولي هرگاه براي اداره مطلوب شهر به منابع مردمي، مشاركت شهروندان و جذب سرمايه گذار اتكا كرديم، توسعه واقعي محقق شده است.

وي تاكيد نمود: شهرداران و اعضاي شوراها براي اداره مطلوب شهر، توسعه زيرساختهاي شهر و اجراي پروژه هاي شهري راهي جز شناسايي مزیت های منطقه براي تعريف درآمدهاي پايدار، تعریف بسته هاي سرمايه گذاري و جذب سرمایه گذار و بهره گيري از ظرفيتهاي بخش خصوصي ندارند.

افشاني با بيان اينكه اعضاي شورا و شهردار منتخب آنها بايد پاسخگوي اعتماد مردم به آنها در پاي صندوقهاي راي باشند، گفت: پاسخگويي به راي مردم، تمجيد كلامي مردم نيست بلكه ترجيح دادن منافع شهروندان بر منافع فردي و گروهي و خانوادگي، ايجاد اميد به منظور جذب مشاركت هاي مردمي و فعاليت براي اداره مطلوب شهر است.

وي گفت: بسياري از مناطق کشور دارای مزيتها و ظرفیتهای مناسبی برای ايجاد درآمد پايدار و توليد ثروت هستند ولي تاكنون فكر و اقدام جدي براي پرداختن به اين مباحث صورت نگرفته و ضروري است نگاه شهرداران و اعضاي شوراها در خصوص ادامه اداره شهرها با كمك هاي دولتي تغيير نمايد چون با اين وضع زيرساختهاي شهري توسعه نمي يابد و پروژه هاي مورد انتظار مردم اجرا نمي شود.

رييس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنين از شهرداران خواست به دانش و تجربه نيروي انساني موجود بها دهند و از بكارگيري نيروي انساني مازاد و در عين حال بدون تخصص در شهرداري ها از روي دلسوزي انتقاد كرد و گفت: اين امر عملا باعث اختصاص بخش عمده اعتبارات به پرداخت حقوق و عدم اجراي پروژه هاي شهري و در نهايت نارضايتي مردم و توسعه نيافتگي شهرها مي شود.

افشاني در ادامه از شهرداران و اعضاي شوراها خواست تجربيات شهرهاي كشور در خصوص ايجاد درآمد پايدار را به منظور الگوگيري بررسي نمايند و از توان و ظرفيت شركت هاي دانش بنيان براي ايجاد درآمد و سرمايه در شهرها بهره بگيرند.

وي همچنين از پيگيري ها براي افزايش سهم شهرداري ها از اعتبارات قانون ماليات بر ارزش افزوده و ايجاد درآمدهاي پايدار شهري با استفاده از ظرفيتهاي قانوني موجود خبر داد و گفت: لايحه درآمدهاي پايدار در كميسيون هاي دولت و مجلس در حال بررسي است و جاي دارد نمايندگان به آن توجه ويژه اي داشته باشند.

در اين جلسه محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان سیب سوران و مهرستان، رحیم زارع نماینده آباده، بوانات و خرم بید و حسینعلی حاجی دلیگانی نماينده شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی و تني چند از روساي شوراها و شهرداران اين حوزه انتخابيه مسائل و مشکلات مربوط به شهرداری ها و مدیریت شهري را بيان نمودند كه برخی از آنها عبارت بود از: ضرورت حمایت از شهرداری های کوچک و شهرداري هاي مناطق محروم، اصلاح برخي قوانين موجود شهرداري، رفع مشكلات استخدامي كاركنان شهرداريها، تامین ماشین آلات مورد نیاز شهرداری ها، تقويت آتش نشاني ها، كمك به آسفالت معابر شهري.

در این دیدار گزارشي از كمك هاي دولتي به شهرداری های حوزه انتخابيه مذكور نيز ارائه شد.

 

تصاوير مرتبط

 

 

کد: 50013050

زمان انتشار: سه شنبه 16 آبان 1396 12:34 ب.ظ

تعداد نمایش: 615

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.