بازدید از روستاهای نمونه در سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی با هدف شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی

بازدید از روستاهای نمونه در سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی با هدف شناسایی ظرفیت‌های اقتصادی

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به بازدیدهای این معاونت از 265روستای پایلوت اقتصاد مقاومتی در سه استان آذربایجان شرقی، کرمان و لرستان بر لزوم آموزش دهیاران برای شناسایی محورهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و استفادة آنان از نخبگان اقتصادی، علمی، اجتماعی و حضور بیشتر جوانان و بانوان در عرصه‌های اندیشه‌ورزی و خلاقیت در تولید، اشتغال و توسعه پایدار عرصه های روستائی تاکید نمود. 

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سعیدرضا جندقیان بیدگلی گفت: با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» و با توجه به تعیین سه استان لرستان، کرمان و آذربایجان شرقی به عنوان استان‌های پایلوت اقتصاد مقاومتی از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و واگذاری مسؤولیت اجرایی این امر به وزارت کشور، حوزه معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته اقداماتی را در دستور کار قرار داد.

وی افزود: در گام نخست شناسایی و احصای روستاهای دارای ظرفیت توسعة اقتصادی در یک یا چند محور خاص در سه استان مزبور در دستور کار قرار گرفت و بدین منظور با تهیه فرم‌هایی، اطلاعات روستاهای نمونه از استانداری‌های موصوف دریافت شد که در این بخش از سوی استانداری‌ آذربایجان شرقی 100 روستا، از سوی استانداری لرستان 105 روستا و از سوی استانداری کرمان 160 روستا به عنوان روستاهای نمونه و دارای ظرفیت‌های توسعه اقتصادی با محورهای مشخص به حوزه معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور معرفی شدند.

جندقیان گفت: در گام بعدی، کارگروهی متشکل از معاون امور دهیاری‌ها و مدیران کل این معاونت تشکیل شد و برنامه بازدید از تک‌تک روستاهای فوق در دستور کار قرار گرفت.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به همت و پشتکار مدیران و کارشناسان حوزة معاونت دهیاری‌ها اظهار کرد: بازدیدهای فشرده‌ای در طول مردادماه سال جاری با مجموع 39 نفر روز از روستاهای هدف صورت گرفت که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های هر کدام از روستاها بررسی شده و ضمن تشریح ابعاد طرح برای مسؤولان محلی، برای هر روستا فرم‌هایی به منظور سنجش قابلیت‌ها و تطبیق آن با محورهای اعلام شده و موجود و تعیین اولویت‌های توسعة روستا با توجه به محور قابل توسعه، تکمیل شد.

وی با اشاره به نتایج بازدیدها گفت: عمده ظرفیت‌ها و قابلیت‌های توسعه‌ای روستاها، مواردی همچون گردشگری، صنایع تبدیلی کشاورزی، کارگاه‌ها و صنایع کوچک، صنایع دستی و تولید محصولات کشاورزی، باغی و دامی را شامل می‌شد.

جندقیان اضافه کرد: همچنین به منظور فِعلیت بخشیدن به قابلیت‌های توسعه‌ای روستاهای مزبور، مقرر شده است تا هرکدام از روستاها طرح‌های درآمدزای خود را بر اساس ظرفیت‌های شناسایی شده و مطابق با شیوه‌نامه و فرم‌های ابلاغی این سازمان تکمیل و به سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور معرفی کنند.

وی ابرازامیدواری نمود که با اجرایی شدن این مهم در سطح روستاهای هدفِ این سه استان و ارزیابی و بررسی عملکرد این طرح، با رویکردی مبتنی بر معرفی این روستاها به عنوان الگو و مدلی موفق و مبتنی بر مشارکت مردم و دولت، می‌توان با تعمیم آن به سایر روستاهای کشور نیز شاهد رونق و توسعه اقتصادی روستاهای کشور به عنوان کانون‌های اشتغال، تولید، ثروت و ارزش‌آفرینی باشیم.

جندقیان در خصوص رویکردهای خاص مدنظر معاونت امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در طول بازدیدها گفت: برگزاری جلسه با نخبگان دانشگاهی، فرهیختگان استانی، کارآفرینان و فعالان اقتصادی جهت اعلام رویکرد وزارت کشور برای این مدل الگویی توسعه، جلسه با مدیران استانی و محلی از جمله مدیران‌کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها، فرمانداران، بخشداران، اعضای شورای اسلامی روستاها و دهیاران منتخب، تأکید بر بازدیدهای میدانی و شناسایی مستقیم محورهای توسعه و همچنین تأکید بر ظرفیت‌های بومی و توجه به استعدادهای داخلی و ایجاد اعتمادبه‌نفس اجتماعی از جمله مواردی بودند که در همة بازدیدها به طور خاص به آنها پرداخته‌ایم.

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنین پنج پیشنهاد اجرایی به‌ منظور بهبود امور و تسریع در فرآیند انجام کار در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در مناطق روستایی کشور را ارائه نمود و گفت: نخستین پیشنهاد، لزوم آموزش دهیاران برای احصای قابلیت‌های محیطی و شناسایی محورهای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی دومین پیشنهاد را لزوم استفادة دهیاران از نخبگان اقتصادی، علمی، اجتماعی و حضور بیشتر جوانان و بانوان در عرصه‌های اندیشه‌ورزی و خلاقیت در تولید، اشتغال و توسعه پایدار عرصه‌های روستایی عنوان نمود. 

جندقیان افزود: فراهم‌نمودن بازدیدهای محیطی و میدانی برای دهیاران از روستاهای موفق و نحوة عملکرد مدیران و شوراهای روستایی و الگوپذیری و مشارکت در درک توسعه و استفاده از ظرفیت‌های روستایی برای توسعة روستایی؛ سومین پیشنهاد است.

وی، آموزش برای مردم و تعامل بیشتر با روحانیون و بسیج روستایی جهت مشارکت بهتر و بیشتر در امر توسعة روستا و اینکه ما می‌توانیم در درون روستا ثروت بیافرینیم و تولید پایدار خلق کنیم را چهارمین پیشنهاد ذکر کرد.

جندقیان در خاتمه، لزوم تعامل و هم‌افزایی مدیران شهری و روستایی و داشتن دید پهنه‌ای به عرصه‌های سکونتگاهی لزوم توجه به عرصه‌های اقتصادی مبتنی بر کشاورزی و آموزش استفاده بهینه از منابع آب و تغییر الگوی کشت در استان‌های پایلوت که بسیار حیاتی و مهم است را پنجنین پیشنهاد عنوان نمود.

کد: 5006914

زمان انتشار: سه شنبه 9 شهریور 1395 10:26 ق.ظ

تعداد نمایش: 439

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.