مسائل شهرداری ها و دهیاریهای چند حوزه انتخابیه در دیدار نمایندگان مجلس با مهندس خندان دل بررسي شد

مسائل شهرداری ها و دهیاریهای چند حوزه انتخابیه در دیدار نمایندگان مجلس با مهندس خندان دل بررسي شد

مسائل و مشکلات مرتبط با شهرداری ها و دهیاری های چند حوزه انتخابیه 20 دي ماه در دیدار چند نماینده مجلس شورای اسلامی با مهندس خندان دل رئیس، معاونان و تنی چند از مدیران کل سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بررسی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، حسن بهرام‌نیا نماينده نهاوند، احمد بیگدلی نماينده خدابنده، عین‌اله شریف‌پور نماينده ماکو، چالدران، پلدشت و شوط، محمدمهدی زاهدی نماينده کرمان و راور و معصومه آقاپور علیشاهی نماينده هشترود و چاراویماق در مجلس شورای اسلامی به همراه جمعی از شهرداران، فرمانداران و اعضای شوراهای اسلامی شهرهای حوزه های انتخابیه یادشده دراین دیدارها حضور داشتند.

در این دیدارها مسائل و مشکلات مربوط به شهرداری ها و دهیاری ها از سوی نماینده ها و حاضران در جلسه بیان شد که برخی از آنها عبارت بود از: رفع مشكلات شهرداريها در زمينه امور استخدامي، ضرورت تامین درآمدهای پایدار برای شهرداری ها و دهیاری ها، ضرورت حمایت از شهرداری های کوچک و تازه تاسیس و دهیاری ها، ضرورت نوسازي ماشين آلات عمراني و خدماتي شهرداري ها و دهياري ها.

در این دیدارها برنامه های عمده دولت و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به منظور تقویت و حمایت از شهرداری ها شامل واگذاری ماشین آلات و قیر یارانه ای، اعطای تسهیلات به طرح های دارای توجیه اقتصادی شهرداری ها و دهیاری ها، کمک به اجرای پروژه های عمرانی و خدماتی شهرهای زیر 100 هزار نفر از محل منابع بند (و) تبصره (6) قانون بودجه سال 1395، توسط مهندس خندان دل رئیس، معاونان و مدیران سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور بیان و دستورات لازم برای رفع برخی کاستی ها و مشکلات شهرداری ها و دهیاری ها ‌صادر شد.

رئيس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در اين ديدارها با اشاره به مشكلات شهرداري ها در حوزه منابع انساني و گفت: به منظور رفع مشکلات شهرداران و کارکنان شهرداری ها در زمینه امور اداری و استخدامی، لایحه استخدامي شهرداري ها تهیه و از سوی دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است.

وي افزود: لایحه استخدامی شهرداری ها که توسط وزارت کشور و با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تهیه شده، پس از تصویب در هیات وزیران ‌با امضای رئیس جمهور محترم برای سیر مراحل قانونی تصویب تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و با تصویب آن در مجلس و ابلاغ و لازم الاجراشدن قانون؛ امکان ساماندهی وضعیت استخدامی شهرداران و کارکنان شهرداری ها و همچنين افزايش حقوق شهرداران و كاركنان شهرداري ها فراهم خواهد شد.

وي افزود: لايحه استخدامی شهرداري ها در حال حاضر در كميسيون هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي شامل كميسيون اجتماعي و شوراها و امور دخلي در حال بررسي است و با توجه به مشكلات شهرداري ها در اين حوزه، انتظار مي رود نمايندگان محترم مجلس به آن توجه ويژه اي داشته باشند.

مهندس خندان دل همچنين در خصوص اقداماتي كه براي رفع مشكلات حوزه منابع انساني شهرداري ها انجام شده، گفت: طرح بازنگری مقررات اداری و استخدامی شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور كه برخي نمايندگان مجلس قبل آن را برای بررسی مجدد به کمیسیون اجتماعی ارجاع دادند، مي توانست برخي مشكلات شهرداري ها در اين موضوع را رفع نمايد.

وي در ادامه افزود: لوايح مدیریت شهری، درآمدهای پایدار شهری، اصلاح قانون شوراهای اسلامی کشور و دهیاری ها نيز تهیه و برای سیر مراحل قانونی تصویب، تقدیم دولت شده که در کمیسیون های تخصص دولت در حال بررسی و يا نهايي شدن هستند و تعدادي از آنها بزودي تقديم مجلس شوراي اسلامي مي شود.

رييس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنين با اشاره به اينكه بيش از نيمي از اعتبارات ماليات بر ارزش افزوده به شهرداري چند كلانشهر و مابقي آن به ساير شهرداي ها و دهياري ها اختصاص مي يابد، گفت: بازنگري در نحوه پرداخت اين اعتبارات با هدف كمك به شهرهاي كوچك و شهرهاي مناطق محروم و دهياري ها ضروري به نظر مي رسد.

مهندس خندان دل در اين ديدارها با بیان اینکه بخش هایی از مشکلات فعلی شهرداری ها نظیر کاهش اعتبارات و نداشتن منابع مالی برای پرداخت به موقع حقوق کارکنان و کارگران شهرداری ها ناشی از قوانین موجود است، گفت: لایحه برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 1396 دو فرصت مناسب پیش رو برای اصلاح برخی قوانین توسط نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با هدف تقویت شهرداری ها و دهیاری ها در زمینه منابع مالی و اعتباري است.

 

کد: 5008250

زمان انتشار: چهارشنبه 22 دی 1395 09:41 ق.ظ

تعداد نمایش: 199

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.