مهندس افشانی معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها ودهیاری های کشورخبر داد:

رشد چشمگیر زنان در مدیرت شهری و روستایی

رشد چشمگیر زنان در مدیرت شهری و روستایی

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی درخصوص مشارکت زنان در مدیریت شهری و روستایی به مناسبت بیستمین سالروز آغاز فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا در دهه چهارم از انقلاب شکوهمند اسلامی اظهار داشت: یکی از شرایط لازم برای دستیابی به توسعه پایدار، مشارکت زنان در سطح مدیریت است، زنان با حضور در نقش‌های مدیریتی در عرصه شهر و روستا می‌توانند در توسعه ی متوازن و پایدار نقش بسزایی داشته باشند.

وی افزود: در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه، شاهد هستیم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، همواره زنان ایران اسلامی توانسته‌اند با پیشرفت در عرصه تحصیل و کسب مدارج علمی و دانشگاهی، حضوری فعال و گسترده در جامعه داشته‌ باشند.

معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خاطرنشان کرد: این مشارکت در تمامی سطوح مدیریتی (ملی، منطقه ای، ناحیه‌ای و محلی) قابل ملاحظه و چشمگیر است و نظام جمهوری اسلامی، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در کشور را با بهره‌گیری از ساختارهای قانونی، فرادستی و بهره‌گیری هر چه بیشتر از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در کشور فراهم کرده و بر همین اساس بستر لازم برای مشارکت و حضور بیش از پیش زنان در جامعه ایجاد شده است.

وی در خصوص مدیریت شهرها و روستاها و نقش زنان گفت: به نظر بنده یکی از عرصه‌های قابل تامل برای حضور زنان درحوزه مدیریت روستا، نهاد دهیاری‌ است که با شروع به کار دهیاری‌ها براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی تحقق یافت.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس قریب به 37 هزار دهیاری در اقصی نقاط کشور فعالیت می کنند که در این میان زنان از بدو شکل‌گیری دهیاری‌ها حضور پویا و فعالی در عرصه مدیریت روستایی به نمایش‌ گذاشته‌اند.

افشانی گفت: سهم‌ بانوان دهیار طی سال 93 با رشد 43 درصدی به 2167 نفر و با آغاز دوره پنجم شوراهای اسلامی تا کنون به 2393 نفر افزایش یافته است.

وی افزود: در این میان زنان عضو شوراهای روستا نیز سهم مهمی را به خود اختصاص داده اند که به طور مثال در دوره چهارم شوراها، تعداد 2428 نفر از زنان عضو شوراهای روستا بوده و در دوره پنجم شوراهای اسلامی این تعداد به 3547 نفر افزایش یافته است که رشد تقریبا 50 درصدی را شاهد هستیم که استان های خراسان رضوی، کرمان، مازندران، سیستان و بلوچستان و گیلان به ترتیب دارای بیشترین دهیاران زن در پنجمین دوره شوراهای اسلامی هستند.

معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اظهار داشت: در خصوص زنان عضو شوراهای اسلامی شهر نیز شاهد مشارکت مثبت و حضور فعال زنان در عرصه های مدیریت شهری هستیم، به گونه ای که در دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر 482 کرسی اصلی در سطح کشور را به خود اختصاص داده اند. تعداد نمایندگان زن شورای اسلامی شهر این دوره نیز ٣٣ درصد رشد داشته است.

وی افزود: در سطح مدیریت عالی شهرها نیز 8 نفر از زنان در 8 استان به عنوان شهردار احکام مدیریتی خویش را دریافت نموده و مشغول به فعالیت هستند.

افشانی گفت: البته در سطوح مختلف مدیریت شهری یقینا شاهد حضور پررنگ و چشمگیر زنان بعنوان شهرداران مناطق یا معاونین شهردار و یا روسای سازمانهای زیرمجموعه شهرداری ها خواهیم بود.

وی درخصوص حمایت وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از حضور زنان در مدیریت های شهری و روستایی گفت: واقعیت این است که باید قبول کنیم زمانی در تصمیم‌گیری ها می‌توانیم موفق عمل کنیم که یک مشارکت همگانی در نظر و عمل داشته باشیم. چرا که حضور زنان در سطوح مدیریتی فقط با هدف رفع تبعیض جنسیتی نیست بلکه به منظور چندوجهی نگریستن به مسائل و معضلات مربوط به اداره شهرها و روستاهاست.

معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: با توجه به برنامه های اعلامی رییس‌جمهور باید به سمتی برویم که تا ۴ سال آینده ٣٠ درصد جایگاه‌های مدیریتی به زنان اختصاص داده شود، که این سیاست می‌تواند در شهرداری ها نیز دنبال شود.

کد: 50015161

زمان انتشار: دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 09:27 ق.ظ

تعداد نمایش: 341

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.