مهلت ارسال آثار جشنواره هاي پایتخت کتاب ایران و عشایر و روستاهاي دوستدار کتاب تمدید شد

مهلت ارسال آثار جشنواره هاي پایتخت کتاب ایران و عشایر و روستاهاي دوستدار کتاب تمدید شد

رئيس مركز مطالعات برنامه ريزي شهري و روستايي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور از تمديد مهلت ارسال آثار به سومين دوره جشنواره انتخاب پايتخت كتاب ايران و سومین دوره‌ جشنواره‌ عشایر و روستاهای دوستدار کتاب تا 30 دي ماه سال جاري خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، مهران شيراوند با بيان مطلب فوق در خصوص اين دو جشنواره گفت: با توجه به اهمیت کتاب خوانی و دانایی محوری در تمامی فعالیت‌ها، یکی از مهم ترین سیاست‌ها در برنامه‌ريزي‌ كلان فرهنگي، محور قرار دادن ترویج کتاب و مطالعه است و قطعاً امر ترویج کتاب خوانی محدود به یک دوره یکساله یا چند ساله نمی شود، بنابراین افزایش آگاهی افراد جامعه در این باره از کارهای مبنایی است که باید برای آن جایگاه خاصی در نظر گرفت.

وي افزود: در همين راستا و با توجه به تجربيات بدست آمده از برگزاري دو دوره طرح انتخاب "پايتخت كتاب ايران" و "جشنواره روستاها و عشاير دوستدار كتاب" فراخوان و دستورالعمل اجرايي برگزاري سومين دوره اين طرح مهر ماه امسال به معاونين امور عمراني استانداریها سراسر کشور براي ارسال به شهرداريها و دهياريها ابلاغ شد.

شيراوند در ادامه اظهار كرد: در اين طرح كه با همكاري معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و به‌منظور توسعه فرهنگي و ترويج کتاب‌خوانی و حمايت از اقدامات انجام‌شده در اين خصوص برگزار مي شود، مقرر گرديده كه شهرداري ها و دهياري ها با هماهنگي ساير دستگاههاي ذيربط محلي اقدامات و برنامه هاي پيشنهادي خود با محوريت ترويج كتاب و كتاب خواني را به دبيرخانه جشنواره ارسال نمايند تا پس از انجام فرايند داوري شهرها و روستاهاي برتر در مراسم اختتاميه معرفي شوند.

وي با بيان اينكه مطابق دستورالعمل اجرايي ابلاغي، شهرداری‌ها و دهياري‌ها در مهلت مقرر طرح‌ها و برنامه‌های پيشنهادي و ابتكاري خود را به دبيرخانه همايش مذكور ارسال مي نمايند، گفت: شهرداري‌هاي منتخب براي نامزدي پايتخت جهاني كتاب به نهادهاي بين‌المللي معرفي خواهند شد.

شيراوند اضافه كرد: دستگاه‌هاي فرهنگي ازجمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي حمايت لازم را از طرح‌هاي شهرداري‌ها و دهياري‌هاي منتخب به عمل‌آورده و به نحو مقتضي از شهرها و روستاهاي برتر تقدير به عمل خواهد آمد.

وي افزود: لوح‌های تقدير شهرها و روستاهای منتخب اين دو رويداد مؤثر فرهنگی با امضای وزير محترم كشور پس از انجام داوری و انتخاب برترين‌ها تقديم خواهد شد.

رئيس مركز مطالعات برنامه ريزي شهري و روستايي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه از تمدید مهلت ارسال پرونده‌های سومین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران تا 30 دي ماه 95 با موافقت شورای برنامه‌ریزی جشنواره‌ معرفی و انتخاب پایتخت کتاب ایران خبر داد و ابراز اميدواري نمود كه با توجه به استقبال به عمل آمده از طرح معرفی پایتخت کتاب ایران، انتظار می‌رود با تمدید مهلت ارسال آثار در جشنواره، شاهد حضور شهرهای بیشتری در این رقابت باشیم.

شيراوند همچنين از تمدید مهلت ارسال آثار به سومین دوره‌ جشنواره‌ عشایر و روستاهای دوستدار کتاب تا 30 دی‌ماه امسال خبر داد و گفت: در این دوره از جشنواره استقبال بسیار خوب بوده است و انتظار می‌رود با تمدید مهلت ارسال آثار در جشنواره شاهد رقابت خوبي بين عشایر و روستاهای دوستدار کتاب باشيم.

مراسم اختتامیه‌ اين دو جشنواره‌ اسفندماه در تهران برگزار خواهد شد.

شورای برنامه‌ریزی اين دو جشنواره‌ شامل نمايندگان نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، ستاد عالي كانون هاي فرهنگي و هنري مساجد کشور، سازمان شهرداري ها و دهیاری‌های کشور، دفتر مطالعات راهبردی و دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون ملی یونسکو در ايران، دفتر مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری و انجمن کتابداری ایران و ساير دستگاه هاي مرتبط است.

 

 

کد: 5008141

زمان انتشار: یکشنبه 12 دی 1395 03:36 ب.ظ

تعداد نمایش: 380

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.