نخستین جشنواره طرح‌های برگزیده شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها برگزار شد

نخستین جشنواره طرح‌های برگزیده شرکت‌های تعاونی دهیاری‌های کشور، پانزدهم اسفندماه از سوی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به میزبانی دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری البرز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، این جشنواره با حضور محسن کوشش‌تبار معاون امور دهیاری‌ها و مدیران و کارشناسان حوزه معاونت امور دهیاری‌ها، هیربد معصومی معاون امور عمرانی استانداری البرز، جمعی از مدیران‌کل دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری‌ها، تنی چند از استادان دانشگاه و مدیران‌عامل شرکت‌های تعاونی دهیاری‌های راه یافته به مرحله نهایی جشنواره برگزار شد.

در ابتدا معصومی معاون امور عمرانی استانداری البرز مباحثی را در زمینه اجرای طرح‌های عمرانی،‌ خدماتی و فرهنگی اجرا شده در استان البرز طی سال جاری با هدف تثبیت جمعیت در روستاها مطرح و تاکید نمود که تمامی مدیران تلاش می‌نمایند با توجه به ظرفیت بالای استان در زمینه‌های مختلف گردشگری، کشاورزی، ‌دامپروری و صنعتی، چرخه اقتصادی روستاهای استان کامل و مهاجرت به روستاها با افزایش تولید و ارتقای سطح رفاه و معیشتی روستاییان همراه شود.

در ادامه کوشش‌تبار معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، ضمن تشریح فرآیند اجرایی نخستین جشنواره طرح‌های برگزیده شرکت‌های تعاونی دهیاری‌های کشور، هدف از برگزاری آن را معرفی و تعمیم طرح‌های برتر در زمینه‌های فرهنگ و اقتصاد روستا و همچنین نهادینه کردن نوآوری، خلاقیت و توسعه طرح‌های اقتصادی در مناطق روستایی کشور مطرح نمود.

وی گفت: خوشبختانه اعضای هیات علمی و خود شرکت تعاونی‌ها و مدیران در این جشنواره حضور دارند و با تطبیق دادن طرح‌های برتر با چارچوب‌های علمی زمینه را برای استفاده روستاها و دهیاریها از طرح‌ها به عنوان الگو فراهم خواهند کرد.

کوشش تبار با بیان اینکه اکنون بیش از 32 هزار دهیاری در مناطق روستائی کشور تاسیس شده و در حال ارائه خدمات هستند، اظهار کرد: تاکنون دهیاری ها در زمینه 12 نوع خدمت عمرانی و فرهنگی از جمله جمع آوری زباله ، پیاده سازی طرح های عمرانی با قیمت کم و کیفیت عالی ، بسته بندی میوه با در نظرگرفتن ارزش افزوده ، تبدیل مدرسه به هتل سه ستاره برای گردشگری و جلب مشارکت مردم در بازسازی ابنیه خلاقیت داشته که این خلاقیت ها مورد بررسی و الگو سازی می شود.

وی در ادامه افزود : در حال حاضر 839 شرکت تعاونی دهیاری‌ها با عضویت 20 هزار دهیاری در کشور وجود دارد که تعاونی‌های مذکور توانسته‌اند با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های گوناگون بیش از 4 هزار فرصت شغلی را در مناطق روستایی کشور ایجاد نمایند.

کوشش‌تبار ضمن اشاره به برنامه‌ریزی های به عمل آمده برای سال 1395 از جمله فعالیت‌های این معاونت را تقویت دهیاری‌ها و شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها با رویکرد برگزاری جشنواره در سطح ملی و سطوح استانی ذکر نمود و اظهار کرد : با تغییراتی که در شیوه‌نامه برگزاری جشنواره مدنظر است در سال 95 تمامی استان‌ها در خصوص نحوه برگزاری جشنواره در استان‌ها به طور جدی‌تری فعال خواهند بود.

شایان ذکر است پس از اعلام رسمی فراخوان برگزاری نخستین جشنواره طرح‌های برگزیده شرکت‌های تعاونی دهیاری‌های کشور، 70 طرح از 16 استان کشور به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که بر اساس شاخص‌هایی چون: داشتن توجیه اقتصادی، تناسب با ظرفیت‌های محیطی و بومی، تأثیرگذاری بر عمران و آبادانی روستا و قابلیت الگوبرداری از سوی سایر شرکت‌های تعاونی دهیاری‌ها؛ در کمیته ارزیابی اولیه در حوزه معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، بررسی شد که در نهایت 21 طرح از 10 استان به مرحاه نهایی این جشنواره راه یافت.

در این جشنواره، طرح‌های منتخب جشنواره توسط مدیران‌عامل شرکت‌های تعاونی‌ دهیاری‌های ذی‌ربط ارائه و پس از استماع و طرح پرسش‌هایی توسط هیئت داوران، با در نظر گرفتن شاخص‌هایی چون: نوآوری و خلاقیت، سودآوری و بازگشت سرمایه، میزان اشتغال‌زایی و توسعه اقتصادی، بهره‌برداری حداکثری از منابع و امکانات، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی،‌ رفع نیاز اعضا یا منطقه و قابلیت تعمیم و الگوبرداری، ارزیابی و بر اساس امتیاز کسب شده 3 طرح به عنوان «طرح برتر» و 4 طرح بعدی به عنوان «طرح شایسته تقدیر» از سوی هیات داوران انتخاب، معرفی و تجلیل شدند.

طرحهای برتر :

-«شرکت تعاونی دهیاری‌های بخش زالیان» از استان مرکزی با طرح «کارخانه لبنیاتی و تولید فرآورده‌های لبنی»

-«شرکت تعاونی دهیاری‌های رفسنجان» از استان کرمان با طرح «کارخانه 120 تنی آسفالت»

-«شرکت تعاونی دهیاری‌های اردکان» از استان یزد با طرح «کارخانه صنعتی آهک»

طرح های شایسته تقدیر

-«شرکت‌ تعاونی دهیاری‌های بجستان» از استان خراسان رضوی با طرح «اجرای عملیات گابیون‌بندی در بالادست قنوات»،

-«شرکت تعاونی دهیاری‌های بخش طارم سفلی» از استان قزوین با طرح «فرآوری زیتون»

- «شرکت تعاونی اتحاد دهیاری‌های بخش کوچصفهان» از استان گیلان با طرح «کنترل ناوگان لجستیک دهیاری‌ها توسط سامانه GPRS – GPS»

- «شرکت تعاونی دهیاری‌های بخش زیدآباد سیرجان» از استان کرمان با طرح «تولید و توزیع نان سنتی»

کد: 5005140

زمان انتشار: یکشنبه 16 اسفند 1394 03:37 ب.ظ

تعداد نمایش: 300

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.