جمالي نژاد: امضاي تفاهم نامه با سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گامي برای توانمندسازی روستاییان در برابر بحران است

جمالي نژاد: امضاي تفاهم نامه با سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر گامي برای توانمندسازی روستاییان در برابر بحران است

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رييس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تفاهم نامه امضا شده ميان اين سازمان و سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر به منظور جذب دهياران و اعضاي شوراهاي روستا به عنوان نيروي داوطلب اين جمعيت را گام مهمي در زمينه توانمندسازی روستاییان در برابر بحران برشمرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، مهدي جمالي نژاد كه 17 بهمن در مراسم امضاي تفاهم نامه فوق الذكر سخن مي گفت، افزود: بیش از ۲۰ میلیون جمعیت کشور روستایی هستند و در حال حاضر بر اساس قوانين جاري از طريق راه‌اندازي 37 هزارو48 دهياري اداره مي‌شوند كه بهره‌گيري از توان و ظرفيت جوامع محلي، كمك موثري در مديريت بحران در مناطق روستايي مي‌نمايد و باید در بحث پیشگیری و موضوعاتی که به ایمنی روستاها بازمی گردد، دغدغه داشته باشیم و پیگیر موضوعات آنها باشیم.

وي در ادامه اظهار كرد: این در حالی است که؛ پراكندگي نقاط روستايي و جمعيت اندك آنها و همچنين قرارگرفتن كشور ايران در پهنه پرخطر زلزله و ساير بلاياي طبيعي و عدم امكان استقرار واحدهاي امدادي در كل پهنه كشور، امدادرساني به روستاها را در مواقع بروز بحران با دشواري‌هايي روبرو مي‌سازد.

وی همچنين گفت: سازمان شهرداري ها و دهياري‌هاي كشور به عنوان مرجع و متولي هدايت، راهبري و آموزش شهرداري‌ها و دهياري‌ها، اقدامات متعددي را براي تسهيل اجراي وظايف شهرداري‌ها و دهياري‌ها انجام داده است كه مساعدت‌هاي مالي، واگذاري ماشين‌آلات و تجهيزات مورد نياز، آموزش منابع انساني شهرداري‌ها و دهياري‌ها، تهيه دستورالعمل‌ها و شيوه نامه‌ها و انعقاد تفاهم نامه با دستگاه هاي اجرايي از آن جمله هستند.

جمالی نژاد افزود: به منظور استفاده حداكثري از ظرفيت دهياري‌ها و مشاركت دستگاه‌هاي مسئول در روستاها، اين سازمان تاكنون اقدام به انعقاد 27 تفاهم نامه‌هاي همكاري مشترك با نهادها و دستگاه‌هاي اجرايي کرده است كه به منظور ارتقا سطح ايمني در روستاها 2 تفاهم‌نامه در سالهاي پيشين با سازمان مديريت بحران و سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر منعقد و اجرايي کرده است.

وی ادامه داد: تفاهم نامه ای که امروز امضا شد کار ارزشمندی در ادامه ایجاد خانه های هلال در روستاهای مختلف است که توانستیم روستاییان را توانمند کنیم و مشارکت آنها را برای ایمن شدن روستاهایشان داشته باشیم.

وي اضافه كرد: این تجربه را در شهرها داشتیم هر شهری به تبع وضعیت خود یعنی کلانشهرها، شهرهای میانی و شهرهای کوچک دارای آتش نشانی هستند و ظرفیت ها و تجهیزات مختلف در آنها وجود دارد.

رييس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه کرد: ۹۲ درصد جمعیت روستاها تحت پوشش دهیارهای هستند و نیاز است به صورت مویرگی و شبکه ای برای امنیت روستاها برنامه ریزی شود. تفاهم‌نامه‌ای که امروز با سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر امضا شد، تصمیم گیری سیاست گذاری برای توانمند کردن روستاییان با آموزش دادن و آشنا کردن آنان با اقدامات قبل از بحران، حین بحران و بعد از بحران است تا بتوانیم این افراد را با موضوع درگیر کرده و با این اقدام بسیاری از دغدغه‌های دولتمردان را کاهش دهیم.

جمالی نژاد تصریح کرد: تجربه همکاری با هلال احمر و شبکه ای که در روستاها برای پیشگیری ایجاد کردیم، در زلزله کرمانشاه نمود بسیار خوبی داشت و اگر همکاری دهیاران نبود مشکلات روستاییان به مراتب بیشتر می شد؛ به همین دلیل فکر می‌کنم این تفاهم نامه بتواند بسیار کمک کند تا روستاییان در بازسازی و نوسازی کمک موثر باشند.

جمالی نژاد خاطر نشان ساخت: بي‌شك همكاري و هم‌افزايي دستگاه‌هاي ذيربط و ايجاد تعامل و مشاركت موثر بين سطوح ملي و محلي مي‌تواند در كاهش اثرات بلاياي طبيعي و تسريع در امدادرساني به مناطق حادثه ديده كمك شاياني نمايد.

محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر هم طي سخناني اظهار كرد: بیشترین آسیب ها بعد از وقوع بحران ها چه سیل و چه زلزله در روستاها رخ می دهد و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه در سال گذشته شاهدی بر این مدعا است.

وی ادامه داد: هدف ما از امضای این تفاهم نامه همکاری های مشترک با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور آماده سازی جوامع روستایی برای کاهش مخاطرات حوادث طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت است.

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: دو سال پیش سازمان مدیریت بحران کشور ابلاغی مبنی بر تشکیل خانه های هلال در روستاها با همکاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور داشت تا بتوانیم روستائیان را در موضوع آموزش برای مقابله با زلزله و سایر حوادث طبیعی آماده کنیم.

نصیری توضیح داد: نخستین افرادی که پس از وقوع حوادث در جوامع روستایی حضور دارند، سازمان ها و گروه های امدادرسان نیستند، بلکه ساکنان محلی روستاها از جمله همسایه ها و اقوام افراد حادثه دیده هستند که گسترش این آمادگی ها باعث می شود که خسارت های بعدی کاهش پیدا کند.

 

تصاویر مرتبط

 

کد: 50018283

زمان انتشار: چهارشنبه 17 بهمن 1397 07:31 ب.ظ

تعداد نمایش: 244

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.