اقدامات دولت در زمینه کاهش آلودگی هوا و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تشریح شد

اقدامات دولت در زمینه کاهش آلودگی هوا و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تشریح شد

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ضمن تشریح برنامه های دولت در زمینه کاهش آلودگی هوا گفت: عزم دولت برای اجرای طرحهای کاهش آلودگی هوا بویژه در کلانشهرها و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری جدی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، علی نوذرپور که روز  چهارشنبه 27 مرداد در سی امین مجمع عمومی سالیانه اتحادیه تاکسیرانی های شهری کشور سخن می گفت، اظهار کرد: موضوع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها از دغدغه های جدی مقامات ارشد دولت است و تصمیمات مهمی در این خصوص طی چند ماه اخیر اتخاذ و ابلاغ شده که ابلاغ تصویبنامه درخصوص تشکیل کارگروهی بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها و ابلاغ برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دولت برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها از مهمترین اقدامات است.

وی با بیان اینکه بموجب این مصوبه دولت، 22 هزار میلیارد ریال تسهیلات به نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها اختصاص می یابد، توضیح داد: به موجب این مصوبه در راستای اجرای برنامه یک ساله جایگزینی خودروهای فرسوده حمل ونقل عمومی در برنامه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است مبلغ 22 هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ 20 درصد را از طریق بانک های عامل برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها اختصاص دهد.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه از ارائه پیشنهادهای این سازمان برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر کلانشهرها شامل اتوبوس گازسوز، مینی بوس، کامیون، کامیونت و وانت گارسوز به جلسه کارگروه اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهرها خبر داد.

نوذرپور با اشاره به اجرای طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی شهری با حمایت دولت طی ماه های اخیر گفت: طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری هم در آینده نزدیک اجرایی می شود.

وی افزود: برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دولت برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها که تیرماه برای اجرا ابلاغ شد، دربرگیرنده موضوعات بسیار مهمی در حوزه حمل و نقل عمومی شهری است و تکالیف مختلف دستگاه های اجرایی هم در آن به طور صریح و شفاف مشخص شده است.

نوذرپور در ادامه گفت: یکی از تکالیف وزارت کشور در این زمینه، تصویب و اجرائی شدن طرح LEZ (محدوده کاهش آلودگی هوا) از طریق شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور است که این موضوع در جلسه این شورا مطرح و تصمیماتی برای اجرای آن گرفته شد.

وی افزود: به موجب این مصوبه دولت، وزارت کشور موظف است از طریق مراجع ذیربط و با رعایت قوانین و مقررات مربوط ظرف دو ماه تاکسی های غیر فعال شهر تهران و سایر کلانشهرها را شناسایی و نسبت به تعیین تکلیف آنها اقدام نماید.

وی اضافه کرد: جایگزینی تاکسی های مذکور از طریق ورود تاکسی هایی با فناوری هیبریدی و برقی منحصرا تحت نظارت شرکت های تاکسیرانی مجاز انجام می گیرد.

کد: 5006812

زمان انتشار: چهارشنبه 27 مرداد 1395 08:35 ق.ظ

تعداد نمایش: 237

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.