حمایت وزارت کشور از روستاییانی که برنامه توسعه روستایی ارایه می کنند

حمایت وزارت کشور از روستاییانی که برنامه توسعه روستایی ارایه می کنند

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از به بهره برداری رسیدن 11 هزار و 500 پروژه در سال گذشته در دهیاری های کشور خبرداد و گفت : براساس برنامه، وزارت کشور از روستائیانی که برای توسعه روستاها برنامه ارائه کنند، حمایت می کند.

سعیدرضا جندقیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: بر اساس این طرح، وزارت کشور خدماتی شامل هماهنگی، صدور مجوز، تسهیلات، جلب مشارکت بخش خصوصی و مشارکت مردمی را در این زمینه ارائه می دهد.

وی با بیان اینکه توسعه روستاها باید از خود روستاها شروع شود ، افزود : ما می توانیم از ظرفیت های بالقوه درونی روستاها برای توسعه همه جانبه استفاده کنیم.

جندقیان تاکید کرد که برای رسیدن به توسعه پایدار در روستاها اول باید تفکر مردم روستاها عوض شود تا به اهداف توسعه پایدار دست یابیم.

جندقیان گفت : در حال حاضر 95 درصد از تولیدات کشور از روستاهاست، به دلیل برنامه های گذشته جمعیت روستاها کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه دهیاران روستاها بدون منابع دولتی برای گسترش سرمایه‌گذاری تلاش کنند، اضافه کرد : اکنون در توسعه یافته‌ترین دوران هستیم و باید از ظرفیت‌های داخلی و درونی استفاده کرد و رویکردها را مبتنی بر توسعه قرار دهیم.

وی افزود: اگر بخواهیم ساختار را به سمت توسعه ببریم باید ظرفیت‌ها را شناسایی کرده و خودمان کاری انجام دهیم و منتظر کمک اطرافیان نباشیم.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خطاب به دهیاران خاطرنشان کرد: شورا‌ها و دهیاران باید برای تحقق رویکرد گام بردارند و در ایده‌پردازی خلاقیت داشته و همچنین در درون روستا برای محورهای توسعه باید با تدبیر مناسب، عمل و تلاش کنند.

جندقیان‌ با بیان اینکه 72 درصد منابع دولتی در دولت یازدهم محقق شده است، تصریح کرد: از زمان تاسیس دهیاری‌ها از سال 82 تاکنون 10 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبارات بین دهیاری‌های کشور توزیع شد که 7 هزار و 900 میلیارد تومان در دولت یازدهم بوده است.

وی با بیان اینکه در یک‌سال گذشته 11 هزار و 500 پروژه در دهیاری‌های کشور به بهره‌برداری رسید و 4 هزار و 250 دهیاری هم به دهیاری‌های کشور اضافه شد، گفت: کل اعتبارات دهیاری‌ها باید در منطقه روستا و در راستای قانون تعریف شده هزینه شود و دهیاران باید هر 6 ماه یک‌بارعملکردشان را ارائه دهند.

وی خاطر نشان کرد: صدور مجوز تاسیس دهیاری‌ها، به عنوان نخستین گام در تشکیل نهاد مدیریت روستایی و به عنوان مستند قانونی اجازه‌ فعالیت رسمی و نیز تخصیص اعتبار یکی از برنامه‌های معاونت امور دهیاری‌هاست که از ابتدای راه‌اندازی این معاونت آغاز شده و تاکنون ادامه دارد.

وی افزود : به منظور عدالت‌محوری و با هدف بهره‌مندی جمعیت روستایی بیشتر از پوشش خدمات نهاد دهیاری و با عنایت به محدودیت‌های اعتباری در این زمینه از ابتدای این فعالیت در هر مقطع زمانی حدنصاب جمعیتی خاصی برای صدور این مجوز در نظر گرفته می‌شود.

کد: 50012312

زمان انتشار: سه شنبه 14 شهریور 1396 01:31 ب.ظ

تعداد نمایش: 342

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.