جمالی نژاد:حفظ روستاها به عنوان سکونتگاه های نقش آفرین در امر تولید از اولویتهای ماست

جمالی نژاد:حفظ روستاها به عنوان سکونتگاه های نقش آفرین در امر تولید از اولویتهای ماست

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: حفظ روستاها به عنوان سکونتگاه های مولد و نقش آفرین در امر تولید و اقتصاد، مهم ترین اولویت سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گلستان مهدی جمالی نژاد پنجشنبه 10 آبان در نشست با دهیاران استان گلستان در گرگان با بیان اینکه برنامه ریزی برای شهرها بدون توجه به توسعه روستاها امکانپذیر نیست، اظهارداشت: سیاست های گذشته موجب خالی شدن برخی از روستاها شده و در عین حال کلان شهرها از نظر جمعیتی در حال انفجار هستند.

وی افزود: اگر روستاها توانمند، فعال، پویا و پرتحرک نشوند، آسیب های زیادی برای کشور به بار خواهند آورد.

رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور افزود: نتیجه سیاست های گذشته موجب شده تا امروز در کشور با حدود 800 شهر با جمعیت اندک مواجه باشیم اما کلان شهرها دیگر توان پذیرش جمعیت بیشتر را ندارند.

وی با تاکید بر توزیع متوازن جمعیت در کشور خاطرنشان کرد: اگر همین روال را در پی بگیریم و به توسعه روستاها و حتی شهرهای میانی توجه نکنیم، درآینده با روستاهایی خالی از سکنه مواجه می شویم.

وی با اشاره به دغدغه مندی دهیاران بیان داشت: افراد صاحب نظر می توانند در زمان تدوین دستورالعمل ها و بخشنامه ها؛ موضوعاتی که توسعه روستاها را به دنبال خواهد داشت را مطرح کنند.

به گفته وی اگر ظرفیت روستاها فعال و شکوفا شود، ماندگاری جمعیت در این مناطق بیشتر خواهد شد و در عین حال مهاجرت معکوس هم رخ می دهد.

جمالی نژاد درباره موازی کاری در شرح وظایف دهیاری ها با برخی دستگاه ها مانند بنیادمسکن گفت: برای رفع این مسائل و دغدغه ها پیش نویس تفاهم نامه با بنیاد مسکن آماده شده است.

وی افزود: دهیاری ها اگر پیشنهادی در این موضوع دارند از طریق دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری اطلاع رسانی کنند تا تفاهم نامه ای جامع به امضا برسد.   

تصاویر مرتبط 

 

کد: 50017465

زمان انتشار: پنج شنبه 10 آبان 1397 06:19 ب.ظ

تعداد نمایش: 245

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.