سند آسیب شناسی مدیریت بحران کلانشهرها بزودی تقدیم دولت می شود

سند آسیب شناسی مدیریت بحران کلانشهرها بزودی تقدیم دولت می شود

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور از نهائی شدن سند آسیب شناسی شهرداری‌ها در حوزه مدیریت بحران خبر داد و گفت: این سند بزودی از سوی وزیر محترم کشور تقدیم دولت می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، علی نوذرپور با بیان خبر فوق گفت: این سند توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور و با همکاری سازمان مدیریت بحران، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، شهرداری تهران و دستگاه های اجرائی مرتبط تهیه شده است.

وی افزود: سند آسیب شناسی مدیریت بحران کلانشهرهای کشور به منظور شناسایی مشکلات و چالش‌های پیش روی کلان شهرها در برابر حوادث و بحران های طبیعی با انطباق آنها با چارچوب سندای(کاهش خطر بلایای جهانی)، سیاستهای کلی نظام و قوانین و مقررات شهرداری‌ها، در راستای پیروی از الگوی تاب آوری شهرها در بحران به منظور رسیدن به یک سند واحد تهیه شده است.

نوذرپور در ادامه اظهار کرد: سیاست های کلی مصوب مقام معظم رهبری در خصوص پیشگیری و کاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیر مترقبه در سال 1384 تنظیم و ابلاغ شد و ملاک عمل در تنظیم قوانین و مقررات پایین دستی دستگاههای اجرایی می باشد و به محورهای کلیدی این سیاست ها در این سند توجه شده است.

وی برخی از سیاست های فوق را به این شرح عنوان نمود:افزایش و گسترش آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی، گسترش و تقویت مطالعات علمی و پژوهشی، ایجاد مدیریت واحد با  تعیین رئیس جمهور برای فرماندهی بحران، تدوین برنامه جامع علمی به منظور بازتوانی روانی آسیب دیدگان، گسترش نظامات موثر جبران خسارت نظیر بیمه ها، پیشگیری و کاهش خطر پذیری ناشی از زلزله ها ( افزایش ضریب ایمنی در ساخت و سازها)، کاهش آسیب پذیری وضعیت موجود کشور در برابر زلزله با محوریت حفظ جان انسان ها از طرق مختلف، شناسایی پدیده های جوی و اقلیمی و نحوه  پدیدار شدن خطرات و تنظیم برنامه های توسعه ملی در همه سطوح.

وی با بیان اینکه یکی از رویکردهای این سند توجه به بحث شهرهای تاب‌آور است در خصوص ویژگی های آن گفت: شهر تاب‌آور، شهری است که دارای مولفه‌های دوام،سازگاری،آمادگی،پایداری می باشد.

وی اضافه کرد: در شرایط غیرمنتظره، یک شهر تاب‌آور به سرعت پاسخ می دهد، در صورت نیاز تنظیمات را انجام می‌دهد و با وجود شرایط بد و ناراحت کننده به کار خود ادامه میدهد. تاب آوری در درازمدت نیازمند توانایی بیشتر برای یه جای اول برگشتن از شوک وارده به سیستم و نیازمند توانایی برای انطباق با تغییرات ظریف در طول زمان و توسعه شهر در راه که در دراز مدت قابل انعطاف هستند.

وی توصیح داد: درشهرهای تاب‌آور ساختمان‌های کمتری فرو می‌ریزند و قطعی برق کمتر رخ می‌دهد. تعداد کمترى از خانواده‌ها و مراکز تجاری در معرض خطر قرار می‌گیرند. همچنین تعداد کمتری مرگ و میر و آسیب‌دیدگی اتفاق می‌افتد و ناهماهنگی و مشکلات ارتباطی کمتری روی می‌دهد.

نوذرپور، تدوین برنامه عملیاتی ایجاد اتاق مدیریت بحران در شهرها، اصلاح شرح خدمات طرح های توسعه شهری با رویکرد خطرپذیری و مدیریت بحران، تدوین شناسنامه مراکز حیاتی و حساس شهری، سازماندهی مشارکت شهروندان درامور ایمنی و مدیریت بحران شهری با تشکیل نیروهای داوطلب و واکنش اضطراری در قالب سلسله مراتب شهری، تامین و ایجاد زیرساخت های لازم جهت راه اندازی سیستمهای هشدار، هشدار سریع، پیش بینی، پیش آگاهی و ارزیابی خسارت در کلان شهرها را از جمله پیشنهادهایی برشمرد که در سند آسیب شناسی مدیریت بحران کلانشهرهای کشور مطرح شده است.

کد: 5006811

زمان انتشار: یکشنبه 31 مرداد 1395 08:33 ق.ظ

تعداد نمایش: 260

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.