زیارتی: کارکرد تعاونی دهیاری‌ها درتوسعه اقتصادی روستاها تأثیرگذار است

مديركل دفتر برنامه‌ريزي و مديريت توسعه روستايي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور در نخستين كارگاه آموزشي كارآفريني روستايي و تعاوني دهياري‌ها، حلقه مفقوده توسعه پايدار دهياري‌ها را توسعه اقتصادي عنوان و كاركرد شركت‌هاي تعاوني دهياري‌ها را در اين بخش تأثيرگذار ارزيابي نمود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) -‌ منطقه مركزي - اسماعيل زيارتي نصرآبادي در اولين كارگاه آموزشي ملي كارآفريني روستايي و تعاوني دهياري‌هاي سراسر كشور كه به ميزباني ساوه طي دو روز در حال برگزاري است، اظهار كرد: توسعه به معناي تعالي انسان و جايگاه اوست كه مي‌تواند توسعه فرهنگي و اجتماعي را نيز به همراه داشته باشد و تضميني براي نسل آينده به ‌شمار مي‌رود.

وي با بيان اينكه اين همايش به بعد اقتصادي تعالي اين جايگاه مي‌پردازد، حلقه مفقوده توسعه پايدار دهياري‌ها را توسعه اقتصادي دانست و افزود: در حوزه تأمين و توسعه زيرساخت‌ها اقدامات مناسبي انجام شده است، اما علي‌رغم تلاش‌هاي صورت‌گرفته همچنان شاهد مهاجرت از روستاها هستيم كه به امري نگران‌كننده تبديل شده است.

زيارتي نصرآبادي اين مهاجرت را ناشي از حلقه مفقوده رونق اقتصادي و كسب‌وكار عنوان كرد و با اشاره به اينكه اولين گام در حوزه ماندگاري روستاييان توجه به توسعه كارآفريني است، تصريح كرد: شركت تعاوني دهياري‌ها در سراسر كشور براي رفع دغدغه كارآفريني در سال 1382 فعال شد و با گذشت اين مدت تاكنون 839 شركت تعاوني در كشور تأسيس و فعال شده است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر 32 هزار دهياري در كشور وجود دارد، گفت: اگر بخواهيم اين تعداد دهياري را مجهز به خدمات و تجهيزات و منابع انساني مورد نياز كنيم قطعاً موفق نخواهيم بود و شركت تعاوني دهياري‌ها بازوي كاركردي ما در اين حوزه هستند.

مديركل دفتر برنامه‌ر‌يزي و مديريت توسعه روستايي كشور هدف اين شركت تعاوني‌ها را تجميع قدرت دهياري‌ها، افزايش توان مالي، صرفه‌جويي و كمك به توسعه پايدار عنوان كرد كه در حال حاضر 12 ساله شده‌اند.

وي اضافه كرد: در اين مدت موفق به تأمين 50 درصد كل ماشين‌آلات و تجهيزات مورد نياز روستاييان شده‌ايم كه در اختيار تعاوني روستايي قرار داده شده است و علاوه بر آن اين تعاوني‌ها موفق به ايجاد بيش از سه هزار شغل مستقيم در كشور شده‌اند و حجم انبوهي از اقدامات عمراني توسط دهياري‌ها مانند مديريت پسماند انجام گرفته است.

زيارتي نصرآبادي با تأكيد بر اينكه در پي تقويت روحيه كارآفريني هستيم، گفت: ترويج فرهنگ كارآفريني را فقط منحصر به اقدامات فعلي نمي‌دانيم و به دنبال گسترش آن هستيم.

وي همچنين خواستار شبكه‌سازي بين شركت تعاوني‌هاي سراسر كشور شد تا علاوه بر كسب منافع بيشتر توسط مردم تعاوني‌ها قدرت رقابت پيدا كنند.

به گزارش ايسنا، در اين همايش سيامك سليماني مديركل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري مركزي تصريح كرد: افزايش سرمايه اجتماعي از بركات كاركردي تعاوني‌هاست.

وي با اشاره به وجود ظرفيت‌هاي بالا در روستاها كه نيازمند انجام اقدامات بسيار زيادي است بر لزوم تقويت و ترويج رويكرد كارآفريني در دهكده جهاني تأكيد كرد.

سليماني با بيان اينكه تقويت كارآفريني با توان بالا امكان‌پذير است، افزود: كارآفرين مي‌تواند تحول‌گرا باشد و توسعه پايدار را رقم بزند. تلفيق تقويت كارآفريني و ايجاد تعاوني‌ها با يكديگر مسلماً مي‌تواند بسياري از مشكلات را مرتفع كند.

به گزارش ايسنا؛ اين همايش تا عصر فردا در ساوه ادامه خواهد داشت و معاون سرمايه‌گذاري و اشتغال معاونت توسعه روستايي، مدرسين و اعضاي هيأت علمي دانشگاه با موضوع كارآفريني روستايي سخنراني خواهند داشت.

برگزاري كارگاه تجارت موفق، بازديد از شهرك گلخانه‌اي آوه و كارخانه فرآوري محصولات آلوئه‌ورا از ديگر برنامه‌هاي درنطر گرفته شده در اين نشست ملي دو روزه در ساوه است.

کد: 5004736

زمان انتشار: چهارشنبه 28 مرداد 1394 03:02 ب.ظ

تعداد نمایش: 51

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.