خندان دل: تلاش می کنیم شوراها به عنوان یکی از نماد های مشارکت مردمی تقویت شوند

خندان دل: تلاش می کنیم شوراها به عنوان یکی از نماد های مشارکت مردمی تقویت شوند

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزیر کشور گفت: بزرگترین پشتوانه دولت مردم هستند و تلاش می کنیم شوراها به عنوان یکی از نماد های مشارکت مردمی تقویت شوند.

به گزارش خبرگزارها از نيشابور، هوشنگ خندان دل ظهر یکشنبه پنجم شهريور در جلسه شورای اداری شهرستان نیشابور اظهار کرد: تصمیم گرفتیم عمده ای از اقدامات شهرها توسط شوراها صورت گیرد و در این زمینه مساعدت هایی نیز شده است.

وي افزود: ما در كشور با يك مشكل رو به رو هستيم و آن تمركز بيش از حد امور در دولت و شهرهاي بزرگ و عدم توسعه در بسياري از نقاط كشور است؛ بايد فرصت‌هاي توسعه در كشور به نحو گسترده تري فراهم شود.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزیر کشور گفت: نهادهای عمومی غیر دولتی کارآمدی خود را به صورت موثر در ارائه خدمات به شهروندان به اثبات رسانده اند و این باعث مشارکت مردم می شود و این مهم هر چه افزایش پیدا کند موجب ارائه خدمات بهتر خواهد شد.

خندان دل در ادامه اظهار كرد: در كشور تصميم بر اين گرفته شده است كه بخش بزرگي از اقدامات به عهده شوراها محول شود اين انتقال وظيفه دو ماموريت را مي‌تواند با خود به همراه داشته باشد؛ اول اين كه عدم تمركز در دولت و انتقال وظايف به بخش‌هايي از نظام اجرايي كه در فاصله كوتاه‌تري با مردم قرار دارند؛ دومين نكته اين است كه مشاركت بيشتر مردم در اين اقدامات بهره وري و راندمان را نسبت به آنچه تا كنون بوده افزايش خواهد داد.

وی افزود: باید با اصلاح مقررات و قوانین توزیع منابع شهرداری ها که در کشور کافی نیست بپردازیم.

خندان دل با بيان اين كه در چهار سال گذشته سعي كرديم شرايط بهتري را براي خدمت فراهم كنيم؛ عنوان كرد: هر چند منابع قابل توجه است اما كافي نيست يا حداقل توزيع منابع مناسب نيست و بايد از طريق اصلاح قوانين و مقررات نسبت به تامين منابع مناسب‌تر و جديد تر اقدام كنيم؛ با تفكيك وظايف و با گسترده تر كردن توزيع وظايف شراط بهتر خدمات را فراهم مي‌شود.

معاون وزیر کشور خاطرنشان کرد : برای اینکه بتوانیم از منابع در سطوح و بخش‌های دیگر استفاده کنیم لازم است برخی از قسمت‌هایی را که در بدنه دولت هستند به خارج از آن بسپاریم، البته هدف از این‌کار تنها کاهش هزینه دولت نیست بلکه هدف افزایش بهره‌وری است.

رییس سازمان شهرداري ها و دهیاری های کشور بیان کرد: با همکاری یکدیگر باید زمینه خدمت هرچه بهتر و بیشتر را فراهم کنیم، در وزارت کشور تلاش داریم که با تدوین لوایح مختلف زمینه‌های قانونی مناسب‌تری برای انجام وظایف ایجاد شود.

وی اضافه کرد: تعداد شوراها حدود ۸ درصد افزایش یافته است و تعداد زنان عضو شورا نیز از سه هزار به چهار هزار نفر در شوراهای شهر و روستا افزایش یافته است که نشان دهنده حضور زنان در امور اجرایی کشور است .

خندان دل افزود: ما در حال حاضر در كشور بيش از هزار و 240 شهر داريم كه 35 درصد جمعيت كشور فقط در 8 شهر متمركز هستند.

معاون عمرانی وزیر کشور خطاب به منتخبان شورا نيز گفت: يكي از اصلي‌ترين راه‌هاي درست استفاده كردن از اين فرصت خدمت‌ و برنامه‌ريزي كردن است؛ اقدامات خود را كه بر مبناي برنامه چهار ساله است، پيگيري كنيد تا اصلي ترين مشكلات تا پايان خدمت چهار ساله شما حل و فصل شود.

کد: 50012268

زمان انتشار: دوشنبه 6 شهریور 1396 09:35 ق.ظ

تعداد نمایش: 151

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.