کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری خراسان جنوبی با حضور معاون عمرانی وزیر کشور تشکیل شد


كارگروه تخصصي توسعه روستايي و عشايري استان خراسان جنوبي روز دوشنبه دوم شهريورماه با حضور مهندس خندان‌دل رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، استاندار خراسان جنوبي و جمعي از مسئولان اين استان تشكيل شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي، هوشنگ خندان‌دل در اين جلسه گفت: باتوجه به محدوديت‌هايي كه در منابع آبي در اين استان وجود دارد، عملاً‌ توسعه كشاورزي به عنوان محور فعاليت‌هاي اقتصادي در اين منطقه را با مشكل مواجه ساخته است.

وي با بيان اينكه توسعه صنايع كوچك و بزرگ نيز به دليل نياز شديدي كه به منابع آبي دارند در اين مناطق ممكن است با مشكلاتي مواجه شوند، گفت: بنابراين ايجاد اشتغال و افزايش توليدات در بخش خدمات خصوصاً ترانزيت با توجه به مرزي بودن استان، از مهمترين راه‌هاي برون‌رفت از مشكلات اقتصادي و جلوگيري از مهاجرت روستائيان به شهرهاي بزرگ است.

خندان‌دل خراسان جنوبي را داراي مردمي مؤمن، ولايتمدار و انقلابي دانست و تصريح كرد: مردم اين استان به عنوان انسان‌هايي دانشمندپرور و علم‌دوست همواره در تمامي عرصه‌هاي اجتماعي و سياسي بيشترين حضور را داشته‌اند كه اين امر وظيفه مسئولين در امر خدمت‌رساني را سنگين‌تر از قبل مي‌كند.

وي به خشكسالي‌هاي چندين ساله در استان اشاره كرد و ادامه داد: بايد خشكسالي را به عنوان يك پديده طبيعي بپذيريم و با وفق پيدا كردن با آن به دنبال راهي براي استفاده بهينه از امكانات و منابع در اختيار باشيم.

وي صرفه‌جويي در مصرف آب را يكي از راه‌هاي مهم رفع و كاهش اثرات اين معضل دانست و تصريح كرد: اصلاح الگوي مصرف و تغيير سبك زندگي در زمينه مصرف آب و استفاده از منابع آبي خصوصاً در زمينه‌هاي كشاورزي و دامداري مي‌تواند تا حد بسيار زيادي از مشكلات بكاهد.

وي مهاجرت و خالي شدن آبادي‌ها و روستاها از سكنه را از ديگر مشكلات موجود در خراسان جنوبي دانست و تصريح كرد: در صورتي كه اين موضوع مورد توجه قرار نگيرد قطعاً مشكلات امنيتي، اجتماعي و سياسي در آينده گريبان‌گير مردم و مسئولين در بخش‌هاي مختلف خواهد شد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور خاطر نشان ساخت: در حال حاضر توسعه جنوب شرق كشور به عنوان يك موضوع جدي در دستوركار مسئولين وزارت كشور قرار دارد كه اميدواريم هر چه سريعتر اين طرح‌ها و تصميمات به مرحله اجرا گذاشته شود تا بخش زيادي از دغدغه‌هاي مسئولين خراسان جنوبي نيز مرتفع گردد.

خندان‌دل با بيان اينكه توسعه درون‌زا مد نظر دست اندركاران امر در وزارت كشور خصوصاً در مناطق محروم قرار دارد گفت: اين توسعه بايد با فرهنگ‌سازي كه صورت مي‌گيرد از خود روستائيان عزيز، دهياران، اعضاي شوراي اسلامي و ساير مسئولين محلي شروع شود چرا كه ساكنين مناطق و مسئولين بومي آن منطقه به اقتضائات، شرايط و نيازهاي موجود بهتر اشراف داشته و بهتر از آن اطلاع دارند.

وي تغيير غيرقانوني كاربري اراضي در روستاها را يكي از معضلات موجود در مناطق روستايي برشمرد و خاطر نشان ساخت: مسئولين بنياد مسكن در استان‌ها و شهرستان‌ها بايد در تهيه طرح‌هاي هادي روستايي واحدهاي اشتغال‌زا و اماكني كه موجب ايجاد اشتغال مي‌شوند را حفظ كرده و آن را تقويت كنند.

کد: 5004733

زمان انتشار: سه شنبه 3 شهریور 1394 11:56 ق.ظ

تعداد نمایش: 35

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.