سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی تصویب شد

 سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی تصویب شد

هیأت وزیران در جلسه عصر یکشنبه 27 فروردين كه به ریاست دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تشكيل شد، سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی» را با توجه به کارکردهای مهم میادین و بازارهای میوه و تره‌بار شهرداری ها در توزیع محصولات کشاورزی، تصویب نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، سند یاد شده با هدف تعدیل، تثبیت و تنظیم بازار محصولات کشاورزی، فراهم نمودن امکان دسترسی آسان‌تر، ارزان و سریع‌تر شهروندان به این محصولات و با انگیزه حذف عوامل واسطه غیرضروری از طریق ایجاد ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به تصویب رسید.

همچنین با تصویب این سند، امکان تأمین و توزیع بخش عمده‌ای از مایحتاج سبد مصرفی خانوار به صورت روزانه با کیفیتی مناسب و کنترل شده خصوصاً در ایام و مناسبت‌های خاص فراهم خواهد شد.

شايان ذكر است پیشنهاد تهيه سند آسیب شناسی در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ارائه و در بهمن ماه 1393 پس از تشکیل جلسات متعدد کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه های اجرايي مرتبط و شهرداریهای کلا نشهرها براي قرار گرفتن در سير مراحل تصويب با امضاي وزير كشور تقديم دولت شد.

اين سند در کمیته هاي تخصصی کمیسیون کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت و جلسه اصلی اين کمیسیون و همچنين کمیته هاي تخصصی كميسيون زيربنايي، صنعت و محیط زیست دولت و جلسه اصلي آن بررسي و پس از نهائی شدن در جلسه هیات دولت مطرح و تصويب شد.

سند آسیب شناسی کلانشهرها در بخش میادین میوه و محصولات کشاورزی در راستای روان سازی نظام توزیع و روزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازار و به منظور ساماندهی تامین و توزیع میوه و محصولات کشاورزی تهيه شده و اقداماتی در سه بخش زير در آن پیش بینی شده است:

الف- بهبود و ساماندهی وضع موجود( از جمله طراحی فرایند و ایجاد نظام یکپارچه تأمین و توزیع محصولات کشاورزی(باغی، زراعی، دام، طیور و آبزیان) و سازماندهی و توانمندسازی تولید کنندگان بخش کشاورزی؛ ساماندهی وضعیت حمل و نقل، تخلیه و بارگیری، برنامه ریزی تأمین و توزیع محصولات کشاورزی .

ب- ایجاد و توسعه (از جمله تهیه بسته اقتصادی و سرمایه گذاری با جلب مشارکت بخش خصوصی و تعاونی ها در احداث و بهره برداری از باراندازهای جدید؛ برنامه ریزی و سیاستگذاری جهت ایجاد و توسعه پایانه صادرات و واردات محصولات باغی و زراعی در حریم شهرهای متقاضی با رعایت قوانین و مقررات.

ج- اقدامات تکمیلی ( از جمله اجرای طرح پایش باقیمانده آلاینده ها مطابق با حد مجازهای تعیین شده در استانداردهای ملی مربوطه برای محصولات کشاورزی در قطب های عمده تولید و کنترل محصولات تراریخته(GMO) و برنامه ریزی جهت صدور گواهی سلامت محصولات و اجرای پایش در سطح عرضه و...)

کد: 5008951

زمان انتشار: دوشنبه 28 فروردین 1396 09:41 ق.ظ

تعداد نمایش: 340

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.