آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری ابلاغ شد

آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری ابلاغ شد

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهردار ها و دهياري هاي كشور از ابلاغ آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری به موجب اصل (138) قانون اساسي و بند (20) ماده (55) قانون شهرداری، كه از سوي وزارت كشور تهيه و در دولت تصويب شد، به همراه جدول مشاغل و صنوفی که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند از سوي معاون اول محترم رييس جمهوري خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، هيربد معصومي با بيان خبر فوق اظهار كرد:با عنايت به تدابير وزير محترم كشور در جهت ارتقاء كيفيت محيط زندگي شهروندان و نيز پيگيري هاي رييس محترم سازمان و حساسيت وي در ساماندهي شرايط نامناسب كنوني شهرها به موجب آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، شهرداریها موظفند به منظور رفع مزاحمت مشاغل و اصناف مزاحم متناسب با وضعیت فعالیت، مکان استقرار و ماهیت شغلی آنها، نسبت به صدور حکم انتقال، جابجایی یا رفع مزاحمت از طریق اصلاح فرآیندکار، تغییر فعالیت یا نوسازی اقدام نماید.

وي افزود: درصورت عدم اجرای حکم شهرداری توسط صاحبان مشاغل یا اصناف مذکور، شهرداری موظف است نسبت به تعطیلی آنها مطابق مفاد بند (20) ماده (55) قانون شهرداری اقدام کند.

معصومي اضافه كرد: دستورالعمل مربوط برای اعمال وحدت رویه توسط شهرداریها و هماهنگی دستگاههای ذیربط با شهرداریها در اجرای این تصویبنامه و نیز تعیین مهلت مناسب موضوع تبصره بند(20) ماده (55) قانون شهرداری، توسط کارگروه ملی موضوع ماده(6) این تصویبنامه ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این تصویب نامه تهیه و توسط وزیر محترم کشور ابلاغ می شود. همچنين ضوابط تشخيص مشاغل و اصناف مزاحم نیز در کارگروه ملی مذکور تهیه و برای اعلام عمومی به شهرداریها ابلاغ می شود.

وي افزود: مجموعه مشاغل وصنوفی كه به دليل آلودگي و مزاحمت زياد و شرايط ناايمن نمي توانند در محدوده شهر فعاليت كنند و مشمول تعطیلی و انتقال قطعی به خارج از شهر يا به شهرک صنعتی، مجتمع های صنفی مجاز و شهرک های کشاورزی می باشند، به شرح جدول پیوست اين آيين نامه تعیین می شود. و مفاد این جدول نافی ضوابط و معیارهای استقرار واحدها و فعالیت های صنعتی و تولیدی موضوع تصویب نامه شماره78946/ت 39127ه مورخ 15/4/1390 و اصلاحات بعدی آن نبوده و تصویبنامه یادشده همچنان به قوت خود باقی است.

معصومي همچنين توضيح داد: در مورد سایر مشاغل با توجه به شدت مزاحمت، ناسازگاری با محیط شهری و شرایط محلی حسب مورد، مفاد بند(20)ماده(55) قانون شهرداری ملاك عمل خواهد شد و دستگاه های اجرایی و اتحادیه های صنفی موظفند از صدور مجوز جدید و یا تمدید پروانه فعالیت برای مشاغل و صنوف يادشده برای استقرار در محل های غیر مجاز خودداری كنند.

وي افزود:شهرداريها و دستگاه های اجرایی ذیربط موظفند به منظور استفاده از ابزارهای تشویقی(ازجمله تعیین محل جدید استقرار، تامین زیرساخت های لازم و فراهم کردن تسهیلات بانکی)، برای تسهیل در انتقال مشاغل و صنوف موضوع این ماده با رعايت اسناد فرادستي برنامه ریزی و اقدام نمایند.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور در ادامه گفت: در اين آيين نامه،‌ جدول مشاغل و صنوفی که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند و مشمول تعطیلی و انتقال قطعی به خارج از شهر یا یه شهرک صنعتی، مجتمع های صنفی مجاز و شهرک های کشاورزی می باشند، مشتمل بر25 عنوان مشخص شده است.

معصومي افزود: بر اين اساس اماکن تولید، بسته بندی و انبار مواد شیمیایی خطرناک و مواد محترقه؛ دامداری اعم از سبک و سنگین؛ مرغداری و پرورش انواع طیور صنعتی؛ توليد مصنوعات سيماني و موزائيك؛ توليد لوله سيماني وپله؛ تولیدکاشی وسرامیک؛ آجرپزی (ازجمله: توليد آجر فشاري و سفال،توليد آجر قزاقي)؛ توليد گچ و آهك؛ سنگبری و سنگ کوبی جزو مشاغل و صنوفی که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند.

وي اضافه كرد: كارگاههاي تولیدآسفالت؛ تولید شن وماسه؛ چرم سازی؛ دباغی؛ سالامبور سازی؛ روده پاک کنی؛ كشتارگاه دام و طیور؛ پایانه های بار و انبار موسسات باربری؛ شارژگاز در کپسول؛ همه آب فلزکاری ها( آب کاری)؛ رنگ كاري پروفيل آلومينيومي (رنگ كوره اي) نيز جزو مشاغل و صنوفی که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند.

معصومي افزود: همه ریخته گری ها و ذوب فلزات ازجمله: چدن، مس، فولاد، مفرغ و برنز، آلومينيوم، سرب؛ مراکز بازیابی اوراق انواع خودرو، موتور سیکلت و ماشین آلات راه سازی، صنعتی و کشاورزی؛ انبار انواع پسماند و ضایعات قابل بازیافت مشتمل بر فلزی، قراضه ها، کاغذ و مقوا، لاستیک و پلاستیک، پتو؛ و تعمیرگاه ماشین آلات سنگین نيز جزو مشاغل و صنوفی که به دلیل آلودگی و مزاحمت زیاد و شرایط ناایمن نمی توانند در محدوده شهر فعالیت کنند.

معاون امور شهرداري هاي سازمان شهردار ها و دهياري هاي كشور در ادامه گفت: به منظور هدایت و نظارت بر اجرای این تصویب نامه، کارگروه ملی با مسئولیت وزارت کشور و عضویت وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهر سازی، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،‌ سازمان حفاظت محیط زیست، شهرداری تهران و اتاق اصناف ایران تشکیل می شود.

معصومي افزود: دبیرخانه این کارگروه در سازمان شهرداریهای و دهیاریهاي كشور است و کارگروه های محلی متناظر در مرکز هر شهرستان با عضویت واحدهای متناظر و شهرداري مربوط با مسئولیت فرماندارتشکیل می شود و معاونین امور عمرانی استانداری ها مسئول نظارت بر حسن انجام کار کارگروه های محلی می باشند.

وي اضافه كرد: در آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، وظایف و تکالیف دستگاه ها برای ساماندهی مشاغل واصناف مشخص شده است كه بر اين اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت با همكاري اتاق اصناف ايران موظف است اقدامات لازم را در زمينه ایجاد ظرفیت برای استقرار صنوف موجود در شهرها و شهرک های صنعتی، گذراندن دوره های آموزشی، محیط زیست، بهداشت و ایمنی از سوی صاحبان و کارکنان واحدهای صنفی براساس ماده (17) قانون نظام صنفی كشور -مصوب 1382- و راه اندازي سامانه هاي خدمات الكترونيك مشاغل شهري اجرايي نمايد.

معصومي افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نيز موظف است اقدامات لازم را در خصوص تکمیل و به هنگام سازی دستور العمل بهداشتی برای مشاغل و صنایع کوچک مقیاس و نظارت بر اجرای آن و اجراي آيين نامه ها، ضوابط و مقررات بهداشت محيط و بهداشت حرفه اي در مورد واحدهاي مزاحم که از سوی شهرداری معرفی می شوند، ‌انجام دهد.

وي، وظايف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تکمیل و به هنگام سازی دستور العمل ایمنی برای مشاغل و صنایع کوچک مقیاس و نظارت بر اجرای آن و اجراي مفاد ماده (85) قانون کار- مصوب 1369- و آیین نامه حفاظت ایمنی و بهداشت کار در مورد واحدهای مزاحم که از سوی شهرداری اعلام می شوند و ترویج استانداردهای ایمنی عنوان نمود.

وي در ادامه گفت: اتاق اصناف ايران نيز بايد اقداماتي را در خصوص ایجاد و تکمیل بانک اطلاعات مشاغل، اصناف و فعالیت های شهری با قابلیت دسترسی عام و بروز رسانی مستمر آن باهمكاري شهرداریها و ادارات صنعت، معدن و تجارت با الويت شهرهای بالای پنجاه هزار نفر جمعیت، انجام دهد.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور همچنين در زمينه سابقه تدوين آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، گفت: در پی تصویب سند آسیب شناسی شهرداری‌ها در حوزه ساماندهی صنایع و مشاغل شهری در جلسه کمیسیون اصلی خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت،‌ وزارت کشور به منظور ساماندهی صنوف و مشاغل مکلف به تهیه آئین نامه اجرایی بند20 ماده 55 قانون شهرداری-مصوب 1344- با همکاری دستگاههاي مرتبط شد.

معصومي در خاتمه گفت: لازم مي دانم از همكاري هاي تخصصي و صميمانه دبير محترم کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرهای دولت و اعضاي محترم اين كميسيون نهايت تشكر و قدرداني در جهت تاييد آيين نامه مذكور و تصويب نهايي در هيات محترم وزيران را داشته باشم.

 

 

آيين نامه ساماندهي مشاغل و اصناف مزاحم شهري

 

کد: 50013674

زمان انتشار: دوشنبه 18 دی 1396 03:37 ب.ظ

تعداد نمایش: 1117

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.