آزمون تبديل وضعيت كاركنان قراردادی شهرداري ها آخر تیر برگزار می شود

آزمون تبديل وضعيت كاركنان قراردادی شهرداري ها آخر تیر برگزار می شود

مديركل دفتر نوسازي، تحول اداري و فناوري اطلاعات سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور با تشريح وضعيت منابع انساني شهرداري ها و اقدامات صورت گرفته در اين حوزه در دولت تدبير و اميد از برگزاري آزمون تبديل وضعيت كاركنان قراردادی شهرداري ها، تا سقف 50 هزار نفر، درآخر تيرماه امسال خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور، محمد حسن آبادي كه روز دوشنبه 29 خرداد در جمع خبرنگاران خبرگزاري ها سخن مي گفت، حوزه اداری و استخدامی شهرداری ها را حوزه وسیعی ذكر نمود که نزدیک به 300 هزار نفر در سراسر کشور را تحت پوشش قرار مي دهد و گفت: 70 هزار نفر از اين تعداد را کارکنان شهرداری تهران و 230 هزار نفر را کارکنان ساير شهرداری ها تشکیل می دهند.

وي با بيان اينكه شهروندان در طول شبانه روز بطور مستقيم با خدمات شهرداري ها كه از سوي كاركنان اين نهاد در يك هزار و 243 شهرارائه مي شود، در ارتباط هستند، اظهار كرد: حوزه اداری، استخدامی شهرداری به دلایل مختلف نتوانسته است به وظایف خود به خوبی عمل کند و با چالش ها،‌ مشکلات و خلاء های قانونی مواجه بوده است و اين كاركنان در قالب 12 نوع قرارداد نظير رسمی، قراردادی، شرکتی، حجمی و با شهرداری‌ها همكاري مي نمايند.

وی در زمينه مشکل قوانین استخدامی شهرداری‌ها گفت: از سال ۱۳۳۴ تاکنون قوانین ناسخ و منسوخ زیادی در حوزه منابع انسانی شهرداری‌ها به تصویب رسیده که عملا باعث خلاهای قانونی در این زمینه شده است.

حسن آبادي يکی از مشکلات ديگر این حوزه را تورم نیروی انسانی در شهرداری ها به ميزان سه تا پنج برابر پست هاي مصوب آنها برشمرد و گفت: اين امر موجب شده برخی از شهرداری ها تمام اعتبارات خود را صرف حقوق و مزایای این کارکنان کنند و برخی از شهرداری ها هم که مشکل اعتباری دارند، با تاخیر حقوق ها را پراخت می کنند .

وي در ادامه ناکارآمدی و به روز نبودن ساختار سازمانی شهرداری ها را برای تصدی وظایف جدید و اداره مناسب شهر از دیگر مشکلات این حوزه بیان کرد و گفت: ساختار شهرداری ها را برای زمانی نوشته بودند که شهرداری ها بیشتر به تصدی گری و امور خدماتی می پرداختند و بدنه شهرداری ها را کارگران تشکیل می دادند که عموم آنها دارای تحصیلات زیر دیپلم بودند که در حال حاضر به سن بازنشستگی نزدیک هستند.

وي با اشاره به اينكه در حال حاضر مدرك تحصيلي 70 درصد نیرو هاي شهرداري ها دیپلم و زیر دیپلم است و با این حساب، ترکیب نیروهای شهرداری ها طوری است که نمی توانند پاسخگوي وظایف جدید شهرداری ها باشند، گفت: همچنین جذب نیرو در شهرداری‌ها به صورت غیررسمی و بر اساس توصیه صورت مي گيرد و در یک شرایط رقابتی سالم انجام نمی‌شود و بلاتکلیفی وضعیت استخدامی كاركنان از دیگر مشکلات این حوزه است.

وی خاطر نشان کرد:100هزار نیروي غیر رسمی وارد شهرداری ها شده اند که در برخی از موارد این افراد بیش از 10 سال سابقه کار در شهرداری ها دارند، اما وضعیت استخدامی آنها بلا تکلیف است.

مديركل دفتر نوسازي، تحول اداري و فناوري اطلاعات سازمان شهرداري‏ها و دهياري‏هاي كشور در ادامه اظهار كرد: در ابتداي كار دولت يازدهم ارزيابي هاي مختلفي در خصوص وضعيت منابع انساني شهرداري ها صورت گرفت و براي حل مشكلات اين حوزه، يك نقشه راه تنظيم شد كه شامل 7 برنامه، 16 طرح و 70 پروژه و برنامه زمان بندي بود كه در تاريخ 14 ارديبهشت سال 93 توسط وزير محترم كشور براي اجرا ابلاغ شد و هر اقدامی که تاکنون در خصوص استخدام انجام شده بر اساس این نقشه راه بوده است.

حسن آبادي تدوين آئين نامه اداري استخدامي شهرداري ها با همكاري وزارت كشور و سازمان مديريت و برنامه ريزي در ۱۴ فصل و ۱۲۵ ماده را ديگر اقدام اين حوزه در دولت يازدهم ذكر نمود و گفت: اين آئين نامه دي ماه سال 93 تقديم هيات دولت و به تصويب رسيد.

وي افزود: در همين راستا لايحه اي تيرماه سال 95 با امضاي رئيس جمهوري محترم تقديم مجلس شوراي اسلامي شد كه در كميسيون اجتماعي در حال بررسي است و ماده واحده آن برای اجرایی شدن این آیین‌نامه منتظر تصويب مجلس است كه در صورت تصويب مي تواند برخي مشكلات موجود را رفع نمايد.

وی در ادامه به برگزاري سه آزمون استخدامی شهرداری در شهریور ماه هر سال اشاره نمود و گفت: تلاش می‌کنیم امسال هم برای پست‌های حقیقی و بلاتصاحب موجود در ساختار شهرداري ها، آزمون استخدامی به منظور جذب نیروی انسانی با نوجه به نيازهاي شهرداري ها و اخذ مجوزهاي لازم بصورت رقابتي برگزار شود.

وي افزود: آزموني هم براي جذب نيروي انساني در سازمان هاي آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري ها برگزار شد كه بخش هايي از آن با توجه به حساسيت هاي شغل آتش نشان بصورت عملي صورت گرفت.

حسن آبادي اصلاح ساختار شهرداري ها را ديگر اقدام عمده حوزه اداری و استخدامی برشمرد و گفت: در اين زمينه براي پرهيز از سليقه اي عملي كردن، ضوابط تشكيلاتي شهرداري ها با همكاري سازمان مديريت وبرنامه ريزي وقت تدوين كه در ارديبهشت ماه 94 از سوي وزيرمحترم كشور به استانداري ها ابلاغ شد.

وی اضافه كرد: تاکنون ساختار سازمانی بیشتر از یک هزار و 100 شهرداری كشور بر اساس ضوابط تشكيلاتي ابلاغي كه متناسب با ماموريت هاي جديد آنهاست تایید و ابلاغ شده و ساختار سازمانی سایر شهرداری ها نیز در دست بررسی و تایید نهایی است و پیش بینی می شود تا نیمه مرداد ماه امسال ابلاغ شود.

وي توضيح داد: در اين راستا ساختار سازمانی شهرداري، مناطق شهرداري و سازمان هاي وابسته به هر شهرداري اصلاح و ابلاغ شده است.

حسن آبادي همچنين از اصلاح ساختار و اساسنامه 400 سازمان وابسته به شهرداري هاي سراسر كشور در سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور خبر داد.

وي افزود: اقدام عمده بعدي، جانمايي پرسنل رسمي و پيماني شهرداري ها در ساختار جديد و مشخص شدن پست هاي بلاتصدي و منصوب شدن پرسنل قراردادي در اين پست هاست.

به گفته حسن آبادي، شهرداری هایی که ساختار سازمانی جدید آنها ابلاغ شده است موظفند تا اقدامات لازم را برای انتصاب کارکنان رسمی و پیمانی خود روی پست های سازمانی جدید با رعایت شرایط احراز تصدی پست های سازمانی و سایر مقررات مربوط به عمل آوردند و به تایید شورای اداری و استخدامی ذیربط برسانند.

وی تاکید کرد: پس از انتصاب کارکنان پیمانی و رسمی در پست های سازمانی مصوب جدید، تعداد و عناوین پست های بلاتصدی شهرداری مشخص خواهد شد.

حسن آبادي در ادامه اظهارکرد: در اسفندماه 95، مجوز تبدیل وضعیت پرسنل قراردادي شهرداري ها تا سقف50 هزار نفر از سازمان امور اداری و استخدامی کشور و ساماندهی کارکنان قراردادی، برای آن دسته از شهرداری هایی اخذ شد که بر اساس ضوابط تشکیلاتی شهرداری ها ،ساختار سازمانی خود را اصلاح کرده اند.

حسن آبادی تصریح کرد : بر اساس این مجوز، شهرداری ها باید ساختار سازمانی جدید را طبق ضوابط تشکیلاتی ابلاغی به تایید سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور رسانده باشند.

وی در ادامه اعلام کرد: وضعیت استخدامی نیروی انسانی قراردادي شاغل در شهرداری ها با حداقل سه سال سابقه کاری تمام وقت در شهرداری و دارا بودن شرایط احراز و کسب حدنصاب از طریق موفقیت در آزمون مربوطه به پیمانی تبدیل می شود.

به گفته حسن آبادي، پس از اصلاح ساختار شهرداری‌ها، کارکنان رسمی و پیمانی ساماندهی و پست‌های بلاتصدی مشخص می‌شوند و کارکنان قراردادی که سال‌ها در این حوزه‌ها تجربه دارند با مکانیزم تعریف شده در این پست‌های بلاتصدی منصوب خواهند شد تا امنیت شغلی برای آنان ایجاد شود.

وي در زمينه جزييات برگزاري اين آزمون گفت: در همین راستا دستورالعملی در سازمان شهرداری‌ها و دهياري هاي كشور تهیه و به تأیید سازمان امور اداری و استخدامی کشور هم رسید و به استانداری‌ها ابلاغ شده است.

حسن آبادي با بيان اينكه اين آزمون بصورت غير متمركز با محوريت استانداري ها و با نظارت سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور برگزار مي شود، گفت: استانداری‌ها در چارچوب اين دستورالعمل تمامی مراحل ثبت نام، صدور کارت، برگزاری آزمون، تصحيح اوراق و پاسخگويي را به عهده دارند و به اين منظور كميته ويژه اي برياست معاونان هماهنگي امور عمراني استانداري ها تشكيل شده است.

وي اضافه كرد: سايت هاي ويژه ثبت نام در استانداری‌ها راه اندازي و واجدان شرايط تا 15 خرداد 96 امکان ثبت نام را داشته اند و پیرو درخواست‌های برخی از شهرداری‌ها و استانداری‌ها مبنی بر اجازه مجدد برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات در سایت ثبت نام آزمون تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی شهرداری‌ها؛ استانداری‌ها مجازند تا سایت ثبت نام این آزمون را از ساعت ۸ صبح چهارشنبه ۳۱ خرداد تا ساعت ۸ صبح پنجشنبه اول تیرماه به مدت ۲۴ ساعت برای ثبت نام و ویرایش اطلاعات افراد واجد شرایط در دسترس متقاضیان قرار دهند.

وي همچنين گفت: ۲۰ تیر ماه آخرين مهلت بررسي مدارک و تعیین افرادی است که شرایط لازم برای تبدیل وضعیت استخدامی‌ را دارند.

وي افزود: پس از اين تاريخ مجوز استخدام از سوي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور به استان ها اعلام مي شود و آزمون اواخر تيرماه برگزار مي شود و تعدادي از كاركنان شهرداري ها كه داراي شرايط قانوني هستند به پيماني تبديل وضعيت مي شوند.

حسن آبادي با اشاره به اينكه اين آزمون جنبه مهارتي دارد گفت: تمامي اطلاعات و جزييات اين آزمون و منابع امتحانی از طريق سایت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌هاي كشور به آگاهي كاركنان شهرداري ها رسيده است.

مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه در این آزمون سراسری تا سقف ۵۰ هزار نیروي قراردادي در شهرداری‌ها امکان تبدیل وضعیت دارند، گفت: وزارت کشور در خصوص تبدیل وضعیت استخدامی‌ها در تهران مسئولیتی ندارد و شهرداری تهران مستقیماً از سازمان امور اداری و استخدامی کشور مجوزهای لازم را اخذ کرده است.

 

 

 

کد: 5009403

زمان انتشار: دوشنبه 29 خرداد 1396 05:23 ب.ظ

تعداد نمایش: 11316

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.