برنامه هاي پیشنهادی روز زمين پاك با هدف ترويج فرهنگ حفاظت از محيط زيست با مشاركت شهروندان براي اجرادر شهرها و روستاها ابلاغ شد

برنامه هاي پیشنهادی روز زمين پاك با هدف ترويج فرهنگ حفاظت از محيط زيست با مشاركت شهروندان براي اجرادر شهرها و روستاها  ابلاغ شد

برنامه هاي پيشنهادي دوم ارديبهشت روز زمين پاك در سال جاري كه با هدف "ترويج فرهنگ حفاظت از محيط زيست با مشاركت شهروندان" تهيه شده، از سوي دكتر جمالي نژاد رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور براي اجرا در سطح شهرها و روستاها به استانداري ها ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور، روز جهانی زمین پاک همه ساله در 22 آوریل مصادف با 2 اردیبهشت در سراسر دنیا برگزار و در ایران نیز همزمان با دیگر کشورهای جهان، هفته زمین پاک از روز دوم اردیبهشت ماه در سراسر کشور برپا می‌شود و دوم اردیبهشت ماه نخستین روز این هفته به نام روز زمین پاک نام‌گذاری شده است.

سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور به منظور بزرگداشت روز زمين پاك همانند سالهاي قبل و با هدف "ترويج فرهنگ حفاظت از محيط زيست با مشاركت شهروندان" برنامه هاي پيشنهادي به اين مناسبت را در سه محور "برگزاری مراسم بزرگداشت"،‌ "اقدامات درون سازمانی" و "اطلاع رسانی و آموزش عمومی" را تهيه و براي اجرا در سطح شهرها و روستاها توسط شهرداري ها و دهياري ها تهيه و به استانداري ها ابلاغ نموده است.

عناوين برنامه پیشنهادی روز زمين پاك جهت اجرا در سطح شهرها و روستاهاي سراسركشور به اين شرح است:

1- برگزاری مراسم بزرگداشت:

-برگزاري مراسم روز زمين پاك با حضور خانواده هاي محترم كاركنان بخشداري، شهرداري و دهياري.

-دعوت از سایر دستگاه های اجرايي مرتبط با محيط زيست جهت حضور در مراسم روز زمين پاك از جمله فرمانداري، بخشداري، اداره محيط زيست، منابع طبيعي، شبكه بهداشت و درمان، اداره جهاد كشاورزي، آموزش و پرورش، دانشگاه، دادستاني، نیروی انتظامی و ...

-برگزاری جلسات هم اندیشی با تشکل های غیردولتی مرتبط با محیط زیست در خصوص جلب همکاری ایشان به افزايش آگاهي و آموزش شهروندي.

-برگزاري كنفرانس خبري و اعلام اقدامات، توانمندي ها و برنامه هاي آتي بخشداري، شهرداري، دهياري يا سازمان مديريت پسماند.

-برگزاري مسابقات مختلف (نقاشی، انشاء نويسي و ...) در سطح مدارس با موضوعات مختلف مرتبط با محيط زيست و مديريت پسماند و اهداء جوايز به برترين عملكردها.

-هماهنگي با ائمه محترم جمعه جهت ارائه مطالبي در خصوص حفاظت از محيط زيست و مديريت صحيح پسماند از طريق تريبون تأثيرگذار نماز جمعه.

-تقدير از شهروندان فعال و برتر در امور مربوط به رعايت الزامات زيست محيطي و تفكيك پسماند از مبدا در شهر و روستا.

-اجراي برنامه‌هاي تشويقي و نمادين توسط دهياري‌ها در جهت ترغيب بيشتر اهالي براي اجراي صحيح برنامه‌هاي مديريت پسماند و نهادينه شدن آن در سطح روستا و تقدير و تشكر از خانواده‌هايي كه همكاري مناسب در اين زمينه داشته‌اند.

 

2- اقدامات درون سازمانی:

-بازديد از تجهيزات و تأسيسات مديريت پسماند توسط اعضاي محترم شوراي اسلامي شهر و روستا، بخشدار، شهردار، دهيار، فرماندار، مديرعامل سازمان مديريت پسماند و ساير مسئولين شهري و روستايي و بررسي عملكرد تأسيسات مديريت پسماند (ايستگاه هاي انتقال، مراكز پردازش و بازيافت، محل هاي دفن و غيره) از لحاظ كيفيت عملكرد.

-بررسی و بازنگری ساختار درون سازمانی (شیوه های مدیریتی، منابع انسانی، تجهیزات و برنامه های اجرایی در جهت بالا بردن سطح بهره وري سازمان.

-افتتاح پروژه هاي مرتبط با مديريت پسماند.

-تهيه و نصب ظروف و مخازن ذخيره سازي مناسب پسماند در روستا.

-استفاده از پتانسيل تعاوني دهياران در ساماندهي سيستم جمع‌آوري و حمل پسماند توليدي به محل هاي دفع مناسب.

-انجام هماهنگي‌هاي لازم دهياري‌ها با شهرداري‌ها جهت انتقال پسماندهاي جمع‌آوري شده به مراكز دفن مشترك پسماند.

 

3-اطلاع رسانی و آموزش عمومی:

-افزايش اطلاعات شهروندان از طريق چاپ و توزيع پوسترها و بروشورهاي ویژه اطلاع رساني و فرهنگ سازی در خصوص مدیریت پسماند بین شهروندان و نيز تهيه تيزرهاي تبليغاتي با موضوعات مختلف محيط زيست و مديريت پسماند از جمله ترويج فرهنگ حفاظت از محيط زيست با مشاركت شهروندان.

-توزیع کیسه های ویژه طرح تفکیک پسماند از مبدا به مناسبت روز زمین پاک طی یک هفته.

-هماهنگی با آموزش و پرورش جهت اطلاع رساني مناسب موضوعات مرتبط با محيط زيست در مدارس و انجام آموزش تفكيك پسماند از مبدا به مناسبت روز زمين پاك.

-هماهنگی و اجرای بازدید گروه های دانش آموزی و دانشجویی از پروژه ها و برنامه های اجرایی مدیریت پسماند.

-برگزاری برنامه‌های پاکسازی رود دره‌ها، کوهستان‌های مشرف به شهرها و روستاها و مسیرهای تفرجی.

-برگزاري و اجراي مسابقه و برنامه‌هاي فرهنگي در زمينه محيط زيست و مديريت پسماند.

-ارسال پیامک با موضوع تبريك روز زمين پاك براي همکاران و شهروندان.

-انجام امور اطلاع رساني محيطي و رسانه اي در سطح شهر، روستا و استان با موضوعات مرتبط با مشاركت شهروندان و معرفي عملكرد و برنامه هاي دهياري، شهرداري يا سازمان مديريت پسماند.

 

کد: 50018621

زمان انتشار: دوشنبه 26 فروردین 1398 12:54 ب.ظ

تعداد نمایش: 214

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.