تكميلي// سخنان وزیر کشور در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان كرمانشاه

تكميلي// سخنان وزیر کشور در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان كرمانشاه

وزیر کشور در جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران استان كرمانشاه ضمن عرض تسلیت به بازماندگان زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: زلزله كرمانشاه حادثه بسیار غم بار و سنگیني بود زيرا در اين ارتباط حدود 1900 روستا و 7 شهرستان آسیب دیدند که به لحاظ جغرافیایی این زلزله دامنه وسیعی داشت و چون شب این اتفاق رخ داده مسئولان و دوستان تا حدی که می شد، امکانات و نیرو ارسال کردند اما به لحاظ هوایی در شب مشكلاتي وجود داشت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، عبدالرضا رحمانی فضلی كه شامگاه دوشنبه 22 آبان در استانداري كرمانشاه سخن مي گفت، افزود: بالگردها از صبح زود به منطقه آمدند كه از اين طريق در بحث امداد رسانی به مصدومین کار بزرگی انجام شد و با به کار گیری ظرفیت های دستگاه های مختلف در زمينه رسیدگی به مصدومان موفق تر بودیم چرا که اول جان مردم برای ما مهم است زيرا باید تلاش کنیم که هزینه های جانی را ابتدا کم کنیم.

وزیر کشور با اشاره به پیام مقام معظم رهبری اظهار داشت: ایشان به تمامی دستگاه ها دستورات لازم را داده اند و اولویت اول را جان مردم مشخص کردند، رئیس جمهور محترم نیز از لحظات ابتدایی دستور به تشکیل جلسه براي بررسي ابعاد اين حادثه را دادند که این کار انجام شد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه همه عزیزان از جمله ارتش، سپاه، بسیج، هلال احمر، نمایندگان، استانداران، وزیر بهداشت، وزیر راه و شهرسازی و .. پای کار بودند افزود: ابعاد حادثه بسیار وسیع است و ما باید ابتدا مردم را آرام کنیم و به آنها امید و اطمینانی بدهیم، مسیری را که امروز از سر پل ذهاب امدیم دیدیم که بسیاری از روستاها آسیب جدی دیدند.

وی تاکید کرد: امروز اول صبح به آقای استاندار گفتم که هر فرماندار در حوزه خودش به علاوه دهیاران و بخشداران اولین وظیفه شان این است که به تمامی روستاها سرکشی کرده و یک برآورد دقیق از میزان خسارت ها و نیاز هایی که در این مقطع لازم است، انجام دهند تا ما بتوانیم یک برنامه ریزی جدی ای داشته باشیم.

وزیر کشور با تاكيد برلزوم توزيع چادر بيشتر در مناطق زلزله زده گفت: طی تماسی با تهران گفتم که 20 هزار چادر آماده کرده و ارسال کنند و هرآنچه در انبارها وجود دارد در استان های مجاور دستور بدهید که بیاورند چراکه توزیع آن بسیار مهم است و اولویت اول آنهایی هستند که خانه هایشان خراب شده است اما باید همه چادر بدهید، رئیس جمهور محترم نیز عصر امروز در تماس تلفنی تاکید کردند بحث چادر و آب بسیار مهم است.

رحمانی فضلی یادآور شد: مسئله آب باید حل شود و قطعی آب 48 ساعت اصلا برای ما قابل قبول نیست، آب معدنی حتما به میزان کافی باید تدارک دیده شود، اگر مکفی نیست دستور بدهید از استان های مجاور ارسال کنند .

وی تاکید کرد: براي انتقال آب 20 یا 30 تانکر جوابگو نیست بنابراین باید مسئله آب مردم که یک نیاز اولیه می باشد حل شود و متولی آن وزارت نیرو است همچنین تعدادي از روستاها با قطعی برق مواجه هستند که تا فردا باید این مشکل برطرف شود.

وزیر کشور ادامه داد: مردم عزیز که در طول مسیر پل ذهاب از انها دل جویی می کردیم درخواست غذای گرم نداشتند اما می گفتند که نان ، خرما و... توزیع شود چراکه وقتی تنور کار نمی کند طبیعی است که نانی هم نباشد كه به آقای استاندار گفتم به همه فرماندارها ابلاغ کنند اگر برق نیست با استفاده از ژنراتور نانوایی ها را به هر وضع و طریقی شده باز کنند و فردا صبح باید نانوایی ها شروع به پخت نان کنند. البته از استان های مجاور قرار است نان بفرستند و سازمان غلات نیز تعهد به این موضوع کرد اما تا این ها بخواهد توزیع شود وقت گیر است بنابراین فردا صبح بخش نامه شده که نانوایی ها شروع به پخت کنند.

رحمانی فضلی افزود: در بحث گاز نیز اگر نشت گیری ها به پایان رسیده باید گاز به لوله ها بازگردد.

رحمانى فضلي پیرامون وجود مشکلات در توزیع اقلام اظهار داشت: این اشکالات در روز اول قابل قبول است اما از فردا قابل قبول نیست و باید این موضوع سازماندهی شود که در هر منطقه فرمانداران و معتمدین مردم امر توزیع را سازمان یافته انجام بدهند.

وزیر کشور با تاكيد بر آرام سازی مردم گفت: مردم در عین خشمگینی و ناراحتی که عزیز از دست دادند و خانه هایشان خراب شده چیز زیادی از ما نمی خواهند، یک چادر می خواهند که زن و بچه شان در آن بخوابند بنابراین حتی اگر جایی هم مردم عزیز ناراحت شدند، درشتی کردند ما نباید به دل بگیریم و بايد براى حل مشكلات تلاش كنيم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه سرکشی به روستاها موضوع مهمی است اضافه کرد: از روستاها غفلت نکنیم، دسترسی به شهرهای بزرگ راحت است اما روستا اینگونه نیست، برآورد خسارات نیز از موضوعاتی است که بنیاد مسکن باید آن را انجام دهد چراکه اسکان با چادر برای 5، 6 روز است بنابراین آنهایی که خانه هایشان تخریب شده، تعمیر شده و یا آنهایی که در چادر هستند را به جای مطمئن تری ببریم.

وی تاکید کرد: باید کمیته اسکان تعیین تکلیف لازم را انجام دهد همچنین آواربرداری ها باید به سرعت انجام شود، من بسیار نگران بودم که زیر این آوار ها خدایی نکرده مردم باقیمانده باشند که گفته شد با اقدامات لازم و سوال ها از خانواده ها مطمئن شدیم که در زیر آوار ها کسی نیست.

وزیر کشور افزود: در حوزه بیماری ها به دقت باید وزارت بهداشت کنترل لازم را به عمل آورد همچنين در حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی باید طرح مسئله شده و مشکلات منعکس گردد ولی فضا سازی به گونه ای نباشد که مردم نا امید شده و فکر کنند اتفاقی نمی افتد، تبلیغات و اطلاع رسانی به گونه ای نباشد که موجب تهییج شود.

کد: 50013170

زمان انتشار: سه شنبه 23 آبان 1396 10:35 ق.ظ

تعداد نمایش: 102

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.