افشاني: مشاركت مردم در برنامه هاي شهرداري در گرو اطمينان به درست هزینه شدن اعتبارات است

افشاني: مشاركت مردم در برنامه هاي شهرداري در گرو اطمينان به درست هزینه شدن اعتبارات است

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور گفت: مردم زمانی به شورا و شهرداری اعتماد و در برنامه های مورد نظر آنها مشارکت می نمایند که مطمئن شوند اعتبارات درست هزینه می شود و مديريت شهري در عمل به فكر رفع نيازهاي مردمي است.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سید محمدعلی افشانی كه در ديدار با جمعي از نمايندگان مجلس شورای اسلامی، روساي شوراها و شهرداران حوزه هاي انتخابيه سخن مي گفت، با تاكيد بر اينكه مسوولان نبايد مردم را نااميد بلكه با كار و تلاش مشكلات آنها را رفع نمايند، افزود: شورا و شهرداري براي جلب مشاركت مردم در برنامه هاي مديريت شهري و اداره مطلوب شهر و همچنين اجراي پروژه هاي شهري با اتكا به منابع مردمي، بخش خصوصي و سرمايه گذاران؛ بايد در جامعه اميدآفريني كنند.

وي در ادامه با اشاره به محدوديتهاي مالي دولت براي كمك به هزارو 245 شهرداري و بيش از 33 هزار و 700دهياري، خطاب به شهرداران گفت: بنابراين دوران اداره شهر و شهرداري با کمک های دولتی خاتمه يافته و شهرداری ها بايد به فکر شناسایی مزیت های شهر به منظور ایجاد درآمد پایدار، تولید ثروت و سرمايه و اشتغال باشند.

افشاني با تاكيد بر اينكه باید میزان مشارکت مردم در برنامه های شهرداری و اداره شهر بر اساس ظرفيتهاي بخش خصوصي و منابع مردمی هرچه بیشتر افزایش يابد، گفت: شهروندان اگر مطمئن شوند شهرداري با توجه به اولويتهاي شهر و انتظارات مردم، بدنبال اجراي پروژه هاي شهري است و بر نحوه هزينه كرد منابع مالي هم نظارت و كنترل دقيق دارد، قطعا در اجراي پروژه ها و ساير برنامه هاي شهرداري مشاركت خواهند نمود. بنابراين اميدآفريني و عملکرد مناسب شهرداری عامل جلب اعتماد مردمي است.

رييس سازمان شهرداري ها و دهياري هاي كشور همچنين با اشاره به مشكلات شهرداري ها و دهياري ها در حوزه مديريت پسماندها گفت: دولت به منظور كمك به مديريت پسماندها در لايحه بودجه سال 1397 از محل اعتبارات صندوق توسعه ملي، برنامه ريزي هاي لازم را انجام داده و با توجه به وضعیت نامناسب مدیريت پسماندها و آسيب هاي ناشي از آن به محيط زيست و طبيعت، انتظار داريم نمایندگان محترم مجلس شوراي اسلامي به این موضوع توجه ويژه داشته باشند تا زمینه انجام اقدامات عمده كه مي تواند اين حوزه را متحول نمايد، در عمل فراهم شود.

افشاني با بيان اينكه لایحه "کمک به ساماندهی پسماندهای عادی با اولویت استانهای ساحلی و کلان شهرها با مشارکت بخش غیر دولتی" در کمیسیون هاي تخصصی مجلس در حال بررسي است، گفت: تشویق به سرمایه گذاری بخش خصوصي در ایجاد و بهره برداری از تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی و افزايش قيمت برق حاصل از تاسیسات تبدیل پسماند به انرژی از جمله موضوعات مرتبط با اين لايحه است كه انتظار داريم با نظر مثبت نمایندگان محترم مجلس شوراي اسلامي به تصويب نهايي برسد.

وي در ادامه ظرفيتهاي نهفته در حوزه گردشگري شهري و روستايي را از عوامل موثر در ايجاد شغل و توليد درآمد براي شهرداري ها برشمرد و گفت: سرمایه گذاری در زمینه توسعه زیرساختهای گردشگری شهری و ايجاد امکانات اقامتي،‌ رفاهی و تفریحی و ايجاد بازارچه هاي محلي براي عرضه محصولات بومي و صنايع دستي مي تواند براي شهرداريها و دهياريها درآمد پايدار ايجاد كند.

وي همچنين اظهار كرد: طرح هاي داراي توجيه فني و اقتصادي و درآمدزاي شهرداري ها را براي اعطاي تسهيلات به بانك معرفي مي نماييم.

افشاني با اشاره به مشكلات ايجاد شده براي شهرداري ها به دليل حضور نيروي انساني مازاد كه عملا بخش عمده اي از اعتبارات شهرداري را به پرداخت حقوق اختصاص مي دهد، تصريح كرد: بكارگيري نيروي انساني خارج از ضوابط و مقررات ممنوع است و شوراها و شهرداری ها باید به فكر ايجاد تغييرات اساسي در حوزه منابع انساني باشند تا وضعيت فعلي اين حوزه كاملا متحول شود.

وي افزود: ماشين الات موردنياز شهرداري ها و دهياري ها پس از تولید، ظرف ماه هاي آينده توزیع می شود.

در اين ديدارها،‌ بهرام پارسایی نماينده شيراز؛ ابوالفضل ابوترابی نماينده نجف آباد، تیران و کرون؛ اسدالله عباسی نماينده رودسر و املش، محمد کاظمی و حجت الاسلام احد آزادي خواه نماينده هاي ملاير و شهرام کوسه غراوی نماينده کلاله، مینودشت، مراوه تپه و گالیکش در مجلس شورای اسلامی و تني چند از شهرداران و روساي شوراهای حوزه های انتخابيه مسائل و مشکلات مربوط به شهرداری ها و مدیریت شهري را بيان نمودند كه برخی از آنها عبارت بود از: ضرورت حمایت از شهرداری های کم جمعیت، تامین ماشین آلات خدماتي و قیر مورد نیاز شهرداری ها، كمك به ساماندهي پسماندها، كمك به توسعه زيرساختهاي گردشگري شهري و روستايي، برطرف نمودن مشكلات كاركنان شهرداري ها در حوزه منابع انساني.

 

            تصاوير مرتبط

 

کد: 50013678

زمان انتشار: سه شنبه 19 دی 1396 04:47 ب.ظ

تعداد نمایش: 648

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.