درنشست خبری معاون امور دهیاری‌ها صورت گرفت:

تشریح سیاست ها، برنامه‌ها و اقدامات حوزه معاونت امور دهیاری ها

تشریح سیاست ها، برنامه‌ها و اقدامات حوزه معاونت امور دهیاری ها

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور به همراه مدیران کل حوزه معاونت امور دهیاری ها به مناسبت 14 تیرماه، روز دهیاری و شهرداری در نشست خبری که در محل این سازمان و با حضور خبرنگاران برگزار شد، اهم سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه معاونت امور دهیاری‌ها را تشریح و به سوالات آنها پاسخ داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور؛ دکتر سعیدرضا جندقیان معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در این نشست اظهار کرد: شکل گیری نهاد دهیاری در مناطق روستایی نقطه عطف و سرآغازی برای واگذاری امور محلی به خود مردم بود. قانون تاسیس دهیاری‌های خودکفا در سال ۱۳۷۷ به تصویب مجلس رسید و از سال 1382 اجرای آن توسط وزارت کشور آغاز شد که از آن زمان تاکنون منشأ تحولات و اقدامات ارزشمندی بوده و ۱۴تیرماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز شهرداری‌ و دهیاری‌ نامگذاری شده است.
وی در ادامه افزود: در تقسیم بندی سلسله مراتب سکونتگاهی، اگر روستاها را کوچکترین واحد و شهرهای کلان را بزرگترین واحد بدانیم، باید مشخص شود که روستاها در توسعه اقتصاد کشور چه نقشی دارند. بسیاری از کارشناسان توسعه روستایی، نقش روستاها در تولید ناخالص ملی را درک نکرده‌اند. جندقیان در مورد کاهش جمعیت روستا‌ها گفت: در هر ۵ سال، ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت روستا‌ها مهاجرت کرده‌اند و ما باید بنیان‌های اقتصادی مانند اشتغال را برای توسعه و رشد جمعیت روستا‌ها تقویت کنیم.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نقشه جمعیتی کشور گفت: در سال 1359 جمعیت شهری کشور بیش از جمعیت روستایی بود و از این سال به بعد جمعیت روستایی به تدریج کم‌تر شد. کم شدن جمعیت روستایی به دلایلی چون ضعف در بنیان‌های اقتصادی روستا، فرار مغزها، افزایش سطح تکنولوژی در شهرها و حضور مراکز اندیشه ورز در عرصه‌های شهری بوده است و اینکه انتظار داشته باشیم جمعیت روستایی پس از اقدامات انجام شده به روستاها بازگردند، انتظار درستی نیست؛ زیرا این اقدام یک فرآیند طولانی مدت است و ما باید بهره وری را در روستا بالا ببریم.
وی اظهار داشت: از آغاز تاسیس دهیاری‌ها در کشور از سال ۱۳۸۲ تاکنون، بیش از 15 هزار و پانصد میلیارد تومان به دهیاری‌های کشور اختصاص یافته است که بیش از 12 هزار و پانصد میلیارد تومان از آن در دولت یازدهم و دوازدهم توزیع شده است.
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: یکی از دلایل اصلی که باعث شد در پنج سال گذشته شاهد افزایش چشمگیر اعتبار دهیاری‌ها باشیم، تغییر قانون تجمیع عوارض به قانون مالیات بر ارزش افزوده بود. البته ما معتقدیم صرفا با توزیع اعتبارات، توسعه روستایی اتفاق نخواهد افتاد.
وی با اشاره به اینکه در کل کشور ۶۲ هزار آبادی داریم که از این تعداد ۳۸ هزار مورد روستا است، اظهار کرد: از این ۳۸ هزار روستا حدود ۳۶ هزار روستا دهیاری در آنجا مستقر شده است که این دهیاری‌ها به عنوان بازوی اجرایی شوراهای اسلامی در روستاها هستند.
وی در ادامه گفت: در این دهیاری‌ها حدود 2500 دهیار زن فعال هستند. بنابراین حضور زنان نسبت به دوره‌های قبل در دهیاری‌ها رشد چشمگیری داشته است.
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار کرد: استان‌های خراسان رضوی، مازندران، سیستان و بلوچستان، گیلان به ترتیب دارای بیشترین تعداد دهیار زن هستند و به طور کل از ۱۱۹ هزار نفر عضو شوراهای اسلامی روستایی ۳۵۴۷ نفر را زنان تشکیل می‌دهند.
به گفته وی، برای اولین بار بودجه‌ای برای آموزش دهیاران اختصاص یافته است که رقمی معادل شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است که به هر استان متناسب با جمعیت روستایی آن مبلغی برای آموزش دهیاران توزیع شده است.
جندقیان در ادامه صحبت‌هایش به اقدامات معاونت امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در حوزه اشتغال و کارآفرینی روستایی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته جلد اول کتاب کارآفرینان برتر روستایی را منتشر کردیم که هدف ما ترویج و نشر ایده‌های کارآفرینی در روستا بود. به عبارت دیگر در گام اول با همکاری استانداری‌ها طرح‌های خلاقانه هر استان را شناسایی کردیم و ۱۱۰۹ طرح کارآفرینی که در کشور به نتیجه رسیده بود احصا و بانک اطلاعاتی آنها را تکمیل کردیم که برای دسترسی عموم مردم در سایت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار دادیم.
وی در ادامه گفت: از بین این طرح‌ها ۵۳ طرح را انتخاب و در قالب کتابی به طور مفصل توضیحاتی درباره زندگی کارآفرین، مشکلات و موانع آنها روایت کردیم. امسال نیز قصد داریم این کار را انجام دهیم و در ادامه در سال جاری نیز ۱۳۰۰ طرح کارآفرینی را شناسایی کرده و قصد نگارش جلد دوم کتاب را داریم.
جندقیان در بخشی از صحبت‌هایش به تفاهم‌نامه‌ای که سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با پست بانک ایران منعقد کرده است اشاره کرد و گفت: تفاهم‌نامه‌ای با پست بانک به منظور ارائه تسهیلات به دهیاری‌های کارآفرین منعقد کرده‌ایم تا به این منظور کارآفرینان شناسایی شوند و در روستاها اشتغال ایجاد شود.
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به اقدام مشترک معاونت دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با وزارت کشور نیز اشاره کرد و گفت: کار مشترکی را با وزارت کشور آغاز کردیم و در حال تهیه سند توسعه مناطق محروم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی برای ۳۱ شهرستان محروم کشور هستیم. در حقیقت بر اساس شاخص‌های محرومیت، شهرستان‌های محروم شناسایی می‌شوند. یعنی مطالعه تمام شمولی از ابعاد مختلف اجتماعی و اقتصادی منطقه خواهیم داشت و بر اساس پتانسیل‌های منطقه و با توجه به اسناد بالادستی این سند را تهیه خواهیم کرد که مبنای تصمیمات آتی کشور خواهد شد. زیرا می‌خواهیم به سهم خود در تقویت بنیه اقتصادی کشور از ظرفیت خود استفاده کرده و نقش خود را ایفا کنیم و معتقدیم اگر قرار است اتفاقی بیفتد مهمترین عامل تشویق و ترغیب سرمایه گذاران، جوانان و کارآفرینان روستایی، شوراها و دهیاری‌ها هستند.
وی تصریح کرد: متاسفانه هماهنگی بین دستگاه‌های متولی این امور برای توسعه روستایی را شاهد نیستیم و این سند می‌تواند جایگاه دستگاه‌های ذی‌مدخل در توسعه روستایی را مشخص کند و همچنین می‌تواند محورهای توسعه را نیز صریحا مشخص کند، ضمن اینکه این سند صرفا یک سند کتابخانه‌ای نیست.
جندقیان در ادامه با اشاره به اینکه ۲۸ دستگاه، متولی امور توسعه روستایی در کشور  هستند، گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در راستای همگرایی و هم افزایی تاکنون توانسته است با 24 دستگاه تفاهم‌نامه مشترک منعقد نماید.
جندقیان ادامه داد: ۴۰۰۰ مدرسه متروکه در روستاهای کشور احصا کردیم و دیدیم که این مدارس بنا به دلایلی خالی از دانش آموزند. به همین دلیل از آموزش و پرورش درخواست کردیم که این مدارس را در اختیار ما قرار دهند تا بتوانیم آنها را به دهسرا تبدیل کنیم. به عبارت دیگر دهسرا همان فرهنگسرا در شهر است که در آنجا می‌توانیم به برگزاری کلاس‌های مختلفی از جمله کلاس‌های ورزشی، مشاوره و یا فضایی برای اشتغال زایی بانوان بپردازیم. همچنین قصد داریم پنج میلیون واحد روستایی در کشور را در مقابل انواع حوادث طبیعی و انسان‌ساخت بیمه کنیم و تفاهم‌نامه آن را با بنیاد برکت آماده کرده‌ایم و در حال حاضر در حال زمینه سازی این اقدام هستیم.
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اضافه کرد: سه استان آذربایجان شرقی، لرستان، و کرمان به عنوان پایلوت موضوع اقتصاد مقاومتی مشخص شده بودند و کارشناسان این معاونت در ۴۶۰ روستا محورهای توسعه را شناسایی کرده و پس از دسته بندی این محورها، آن‌ها را به وزارتخانه‌های مربوطه اعلام کرده  و مشخص کرده‌ایم که این روستاها در چه عرصه‌هایی می‌توانند فعال باشند.
جندقیان با اشاره به اینکه برای اینکه توسعه روستایی اتفاق بیفتد، لازم است پایه‌های اقتصادی و معیشت روستاییان را تقویت کنیم، گفت: برای بررسی عملکرد دهیاری‌ها قراردادی با یکی از دانشگاه‌ها منعقد کردیم و از دانشگاه خواستیم که نهاد دهیاری ما را ارزیابی کند تا بدانیم آیا دهیاری‌های ما موفق بوده‌اند یا خیر؟ که نتایج آن را اعلام خواهیم کرد.
وی در پایان صحبت‌هایش افزود: اگر پنج درصد در مصرف منابع آب صرفه جویی یا مدیریت کنیم سالانه حدود ۵۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت خواهیم داشت که نه تنها موجب کم شدن تنش آبی می شود بلکه موجب اشتغال زایی نیز خواهد شد چراکه به ازای هر 2 هکتار یک شغل مستقیم ایجاد می‌شود.

 

کد: 50015534

زمان انتشار: سه شنبه 12 تیر 1397 08:29 ب.ظ

تعداد نمایش: 176

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.