اظهارات سخنگوی دولت در زمينه نظارت بر شهرداري ها و لایحه برداشت از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان

اظهارات سخنگوی دولت در زمينه نظارت بر شهرداري ها و لایحه برداشت از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستائیان

سخنگوی دولت از شوراهای اسلامی شهر و روستا خواست تا بر هزینه کرد شهرداری ها نظارت داشته باشند و گفت: از سازمان برنامه و بودجه استان ها نیز می خواهیم که در این زمینه نظارت کنند.

به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه 29 فروردين در نشست خبری خود در پاسخ به این سوال که نظارت دولت بر نحوه هزینه کرد اعتبارات تخصیص داده شده به شهرداری ها چگونه است، افزود: اگر نظارت بر این نهادها صورت نگیرد منجر به حیف و میل شدن بیت المال می شود.

وی با بیان این که همه ردیف های هزینه ای و عمرانی از پیش مشخص شده است و متناسب با این ردیف ها، پرداخت صورت می گیرد، ادامه داد: انتظار ما از شوراهای اسلامی شهر و روستا این است که نظارت را بر شهرداری ها داشته باشند و از سازمان برنامه و بودجه استان ها نیز می خواهیم که در این زمینه نظارت کنند.

نوبخت همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رییس مجلس گفته است برداشت 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی خلاف مصالح کشور است، گفت: آقای جهانگیری بعنوان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در راستای اجرای سیاست اشتغالزایی و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر نامه ای را به رهبر معظم انقلاب تقدیم کردند تا برای اشتغالزایی روستاییان از منابع صندوق توسعه ملی برخوردار شویم.

وی افزود: در جلسه ای که بنده نیز حضور داشتم، رهبر معظم انقلاب در مورد این موضوع گفتند این اقدام کار درستی است و شما لایحه ای به مجلس بدهید تا مجلس آن را تصویب کند و اینکار باید به فوریت رسیدگی شود. دولت نیز بر همین اساس، لایحه ای دو فوریتی را به مجلس داد که در مجلس یک فوریت آن تصویب شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: این موضوع از دستور کار خارج شده است که امیدواریم نمایندگان از 30 اردیبهشت ماه آن را به تصویب برسانند.

نوبخت ضمن تشکر از مجلس به خاطر همراهی که با دولت داشته است، اظهار کرد: برداشت 1.5 میلیارد دلار صندوق توسعه ملی کمک زیادی به اشتغال روستاییان می کند. حجم جمعیت فعال و جویای کار بالا رفته است بطوری که طی پاییز 92 تا پاییز 95، دو میلیون و 200 هزار نفر جویای کار جدید، وارد بازار کار شدند.

وی همچنین در خصوص اعتبارات تخصیص داده شده به طرح های عمرانی گفت: طبق قانون می توانیم تا 31 فروردین ماه به طرح های عمرانی تخصیص های لازم را داشته باشیم که در یکی دو روز اخیر حدود 600 تا 700 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی پرداخت کرده ایم.

سخنگوی دولت همچنين گفت: با تصمیم هیات دولت مقرر شد برای جبران بخشی از خسارات مالی سیل در چهار استان کشور بالغ بر 100 میلیارد تومان تخصیص داده شود.

نوبخت افزود: با توجه به رخداد غم انگیز و ناراحت کننده وقوع سیل در چهار استان کشور در جلسه هیات دولت ضمن استماع گزارش نماینده ویژه رییس جمهوری که به این استان ها سفر کرده بود، تصمیم گرفته شد سازمان برنامه و بودجه بتواند از همه ظرفیت های قانونی سال گذشته که برای استفاده از اعتبارات حوادث غیرمترقبه وجود داشت و استفاده نشده برای امسال استفاده کند.

معاون رییس جمهوری گفت: امیدواریم گزارش های نهایی که واصل می شود اعتبارات تکمیلی نیز برای چهار استان اختصاص داده شود.

کد: 5008968

زمان انتشار: سه شنبه 29 فروردین 1396 02:52 ب.ظ

تعداد نمایش: 220

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.