درجه 780 دهیاری کشور در سال 1394 تعیین و یا ارتقاء یافت

درجه 780 دهیاری کشور در سال 1394 تعیین و یا ارتقاء یافت

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تعیین درجه و یا ارتقای درجه 780 دهیاری کشور طی سال 94 از سوی این سازمان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ، محسن کوشش تبار با اعلام این خبر گفت: با توجه به تعدد و تنوع ویژگی‌های مناطق روستایی دارای دهیاری، درجه‌بندی دهیاری‌ها عامل مهمی در ساماندهی و نظام‌بخشی دهیاری‌ها است که می‌تواند نحوه فعالیت دهیاری‌ها، شاخصه‌های انتخاب دهیار، ساختار سازمانی و تشکیلاتی این نهاد، نحوه تعیین حقوق و مزایای دهیار و . . . را انتظام بخشد.

وی در ادامه اظهار کرد: به استناد ماده( 3) اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری ها مصوب( 21/11/1380 )و همچنین ماده( 48 )مکرر آیین‌نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار، وزرات کشور موظف است هر دهیاری را بر اساس سه شاخص جمعیت، وسعت و درآمد از درجه یک تا شش، درجه‌بندی نماید.

کوشش تبار اضافه کرد: هر یک از این شاخص‌‌ها در پنج طبقه دسته‌بندی و به ترتیب از کوچک به بزرگ امتیاز دریافت خواهند کرد و مجموع کل امتیازات هر دهیاری، تعیین‌کننده درجه آن دهیاری خواهد بود.

وی افزود: همزمان با صدور مجوز تأسیس دهیاری، به صورت موقت درجه آن دهیاری با تشخیص و تأیید استانداری ذی‌ربط یک یا دو تعیین می‌شود و دو سال پس از آغاز به کار دهیاری و ارایه گزارش تفریغ بودجه، درجه آن دهیاری تعیین خواهد شد.

کوشش تبار ادر ادامه اعلام کرد: در سال 94 با توجه به گذشت دوسال از آخرین درجه‌بندی دهیاری‌های کشور و آغاز دوباره آن، برخی از استان‌ها اطلاعات مربوط به دهیاری‌های خود را به سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور ارسال نمودند که پس از بررسی‌های انجام شده، تعیین و ارتقاء درجه دهیاری‌‌های سه استان کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و هرمزگان در این سال انجام شد و در مجموع 602 دهیاری تعیین درجه و درجه مربوط به 178 دهیاری هم ارتقاء یافت.

وی در پایان گفت: در حال حاضر از تعداد32 هزار و 556 دهیاری دارای مجوز،درجه 16 هزار و 872 دهیاری تعیین شده‌ که با توجه به اینکه درجه‌بندی دهیاری‌ها دو سال پس از صدور مجوز انجام می‌ شود، در انتهای سال 1392،در منجموع 29 هزار و 518 دهیاری دارای مجوز بوده اند که در نتیجه، 57درصد دهیاری‌های واجد شرایط تا پایان سال 94 درجه‌بندی شده‌اند، که نزدیک به 78درصد از این دهیاری‌ها درجه یک و 2 ، 20درصد دارای درجه 3 و 4 و حدود 2درصد نیز دارای درجات 5 و 6 هستند.

کد: 5005489

زمان انتشار: دوشنبه 30 فروردین 1395 08:36 ق.ظ

تعداد نمایش: 447

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.