کارگروه تخصصی توسعه روستایی و عشایری ذیل شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تشکیل می‌شود

معاون امور دهياري‌هاي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور از ايجاد «كارگروه تخصصي توسعه روستايي و عشايري»، ذيل شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان به موجب مصوبه دولت خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، محسن كوشش‌تبار با بيان مطلب فوق گفت: توجه به توسعه پايدار مناطق روستايي نقش به‌سزايي در تحقق توسعه ملي داشته و اين مهم بيش‌ از هر چيز نيازمند برنامه‌ريزي صحيح و عالمانه مبتني بر نيازها و مسايل جامعه روستايي است.

وي افزود: شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان، بر اساس ماده 178 قانون برنامه پنج‌ساله ‌پنجم توسعه كشور، عهده‌دار هدايت، هماهنگي و نظارت در امور برنامه‌ريزي و بودجه استان‌ها مي‌باشد كه با كارگروه‌هاي تخصصي به امور تصميم‌گيري، تصويب، هدايت، هماهنگي و نظارت در امور برنامه‌ريزي و بودجه استان، درچارچوب برنامه‌ها و سياست‌ها و خط‌مشي‌هاي كلان كشور مي‌پردازد.

كوشش‌تبار در ادامه گفت: سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور از سال 92 اصلاح برخي مفاد آيين‌نامه اجرايي شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان را مبتني بر نيازها و مسايل جامعه روستايي ارايه نمود كه پس از طرح موضوع در جلسات متعدد و بررسي در كميسيون امور اجتماعي و دولت الكترونيك، موارد نهايي و طي مصوبه شماره (51551/ت 50961 ه ت) مورخ (24/4/94) مورد تصويب قرار گرفت.

كوشش‌تبار در ادامه افزود: تشكيل«كارگروه تخصصي توسعه روستايي و عشايري»، ذيل شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان از مهمترين نتايج اين اصلاحات بود.

وي در ادامه اظهار كرد: از ديگر نتايج مهم اين اصلاحات، تعيين مديران‌كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌ها به‌عنوان دبير كارگروه و عضويت نماينده دهياران هر استان (به انتخاب دهياران) و يك‌ نفر از رؤساي شوراي اسلامي روستاها (با معرفي رييس شوراي اسلامي استان) در اين كارگروه مي‌باشد.

كوشش‌تبار در تشريح اين مصوبه گفت: به موجب اين مصوبه 17 بند وظيفه براي اين كارگروه تعيين شده كه تهيه سند توسعه روستايي استان، هماهنگي در تدوين برنامه ‌توسعه و عمران روستاها و توانمندسازي مناطق عشايري، استخراج شاخص‌‌هاي توسعه روستايي درچارچوب شاخص‌هاي توسعه استان، ساز و كار هماهنگي بين دستگاه‌هاي اجرايي استان به منظور هم‌افزايي جهت كاهش هزينه‌ها و افزايش بهره‌وري از جمله آنهاست.

وي بهبود حمل و نقل عمومي بار و مسافر در روستاها و ارتقاي وضعيت ايمني راه‌هاي روستايي و عشايري، تشويق و توسعه بيمه‌هاي اجتماعي در روستاها و مناطق عشايري، رفع تنگناها و مشكلات موجود در زمينه افزايش درآمد و بهبود شرايط زندگي در روستاها و مناطق عشايري را ساير وظايف اين كارگروه ذكر نمود.

وي همچنين گفت: تقويت و بهره‌گيري از ظرفيت دهياري‌ها و شوراهاي اسلامي روستا در پيشبرد امور توسعه روستا و تهيه برنامه‌ها و سازوكارهاي لازم براي توانمندسازي دهياران از اهم وظايف اين كارگروه مي‌باشد.

كوشش‌تبار در پايان ابراز اميدواري نمود كه با تشكيل اين كارگروه شاهد تسريع فرآيند توسعه روستايي و ارتقاي جايگاه و نقش دهياري‌ها و شوراهاي اسلامي روستايي در فرآيند تصميم‌گيري و برنامه‌ريزي كشور باشيم.

کد: 5004735

زمان انتشار: شنبه 31 مرداد 1394 09:46 ق.ظ

تعداد نمایش: 54

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.