اسناد آسیب شناسی، زمینه‌ساز تعامل ارکان اداره ملی با مدیریت محلی

یاداشت سردبیر شماره 124 ماهنامه شهرداری ها به تشریح  اسناد آسیب شناسی شهرداری ها اختصاص دارد.

متن این یادداشت به شرح زیر منتشر شده است:

در اسفندماه سال 1392 هیأت دولت،‌ تشکیل کمیسیونی ویژه‌ی مدیریت شهری را به عنوان کمیسیون هشتم تحت عنوان «کمیسیون خاص امور کلانشهر تهران و سایر کلانشهرها» را تصویب کرد. در این کمیسیون علاوه بر وزرا، استاندار و شهردار تهران و رئیس شورای اسلامی شهر تهران و رییس شورای عالی استان‌ها، حضور دارند و در صورت لزوم شهردار و رئیس شورای شهر سایر کلانشهرها، حسب مورد می‌توانند در جلسه حضور یابند.

در اولین اقدام پس از تأسیس کمیسیون یاد شده،‌ اهداف، راهبردها و شرح وظایف کمیسیون به پیشنهاد وزارت کشور – سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور- در جلسه مورخ 4/5/1393 به تأیید هیأت وزیران رسید.

براین اساس مأموریت کمیسیون به این شرح است:

«سیاستگذاری،‌ زمینه‌سازی، بررسی لوایح و مقررات و در صورت لزوم ایجاد سازوکار مناسب به منظور ایجاد مدل مطلوب تعامل قوه مجریه و مدیریت شهری در جهت تحقق مدیریت مطلوب یکپارچه شهری از طریق تعریف نسبت بین ارکان ملی و مدیریت محلی»

برای دستیابی به اهداف و مأموریت‌های مصوب، 7 راهبرد اصلی تعیین شده است که عبارتند از :

        توسعه پایدار محلی
        بهبود نظام مدیریتی کلان‌شهرها و مجموعه‌های شهری مربوطه به آن‌ها مبتنی بر مدیریت آمایشی
        نظارت دقیق و کارآمد بر گسترش کلان‌شهرها و مجموعه‌های شهری مربوط به آن‌ها
        تحقق حداکثری حقوق شهروندی
        افزایش سطح مشارکت مردم در اداره امور محلی با راعایت اصل 103 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
        ارتقاء کیفیت محیط زیست
        تحقق نظام مالیه محلی و درآمد پایدار

با درنظر داشتن این راهبردها و برای تحقق اهداف و ماموریت‌های این کمیسیون، شرح وظایف 8 گانه‌ای تعیین شده است که در نخستین گام و به عنوان اولین وظیفه،‌ تدوین اسناد آسیب شناسی مدیریت شهری، طبقه‌بندی و اولویت‌بندی مشکلات و اتخاذ تصمیمات لازم برای رفع برنامه‌ریزی شده مسائل و مشکلات شناسایی شده،‌ آمده است. که بر این اساس محورهای ذیل برای تدوین اسناد آسیب شناسی در نظر گرفته شد.

?    محیط زیست و خدمات شهری مشتمل بر پنج سند با مضامین: فضای سبز،‌ مدیریت پسماند، ‌آتش‌نشانی و ایمنی،‌ میادین میوه و تره‌بار و ساماندهی صنوف و مشاغل شهری

?    حمل‌ونقل شهری مشتمل بر مضامینی چون : تصادفات شهری و ایمنی، آلودگی هوا، مدیریت تقاضای سفر،‌ سهم ناوگان حمل‌ونقل عمومی در سفرهای درون شهری، مدیریت یکپارچه حمل و نقل بار و مسافر

?    مسائل فرهنگی و اجتماعی

?    شهرسازی

?    مدیریت بحران

در سندهای ارائه شده،‌ ابتدا وضعیت موجود محور در مدیریت شهری بررسی و تبیین شده و مسائل و مشکلات اساسی احصا گردیده و در ادامه مستند به قوانین و مقررات کشور،‌ راهکارهایی برای رفع این مسائل اساسی پیشنهاد شده است و سپس براساس راهکارهای پیشنهادی، اقدامات و وظایف هریک از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با موضوع، مشخص و تعیین تکلیف شده است.

تاکنون چهار سند آسیب‌شناسی فضای سبز،‌ مدیریت پسماند، آتش‌نشانی و خدمات ایمنی و حمل‌ونقل شهری به تصویب هیأت دولت رسیده است که متعاقباً مفاد آن برای اجرا به استانداری‌ها و شهرداری‌ها ابلاغ شده و بقیه اسناد در مرحله بررسی و تصویب در کمیسیون یاد شده است.

اسناد آسیب‌شناسی در پی ایجاد تعامل میان ارکان اداره امور ملی با مدیریت شهری است که در صورت توجه و پیگیری توسط شهرداری‌ها،‌ با توجه به الزام دستگاه‌های اجرایی به همکاری می‌تواند کمک شایان توجهی به رفع مسائل اساسی شهرداری‌ها به ویژه در شهرهای بزرگ و کلانشهرها داشته باشد.

کد: 5006703

زمان انتشار: سه شنبه 29 تیر 1395 08:50 ق.ظ

تعداد نمایش: 287

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.