نشست مدیران دفاتر روستایی استانداریها با حضور مهندس خندان‌دل تشکیل شد

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با بيان اينكه سياست مجموعه وزارت كشور از ابتداي فعاليت دولت يازدهم مبتني بر نگاه توسعه‌محور است، جايگاه حوزه روستايي در اين رويكرد را با اهميت ذكر نمود.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، هوشنگ خندان‌دل ظهر شنبه31 مرداد در نشست ملي مديران كل دفاتر امور روستايي و شوراهاي استانداري‌ها كه با حضور استاندار تهران و شماري از مسئولان اين سازمان برگزار شده بود اظهار داشت: همگان شاهد هستيم كه حجم بسياري از جمعيت در سال‌هاي اخير در داخل كشور جابجا شده‌اند و شيب مهاجرت از روستاها به سمت كلانشهرها سير صعودي داشته است. هر چند به واقع مؤلفه‌هاي زيادي در اين پديده اجتماعي نقش دارند كه بخشي از آن به فقدان جذابيت‌هاي لازم براي حضور در روستاها بر مي‌گردد.

وي تصريح كرد: در دوره‌اي به سر مي‌بريم كه شرايط خيلي سخت و دشواري براي تجميع و تخصيص منابع وجود دارد و همين موضوع لزوم ارتقاي بهره‌وري و راندمان را با مديريت منابع موجود مشخص و عيان مي‌سازد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور افزود: در همين راستا اعتقاد واقعي داريم بهترين راه گسترش سياست توسعه‌محور، همان توسعة برون‌زا و توسعة شكل‌يافته به وسيله خود مردم مي‌باشد و دهياري‌ها به عنوان نماد و نقطه آغاز اين فرآيند مهم و پيچيده هستند كه اميدوارم بتوانيم با تزريق منابع و تجهيزات كافي به دهياري‌ها نيرو و توان كافي براي ارائه و گسترش خدمات بيشتر توسط اين نهادهاي مردمي صورت گيرد.

خندان‌دل ادامه داد: براي تثبيت و دوام اين كمك‌ها سعي شده تا با تدوين قانوني جامع، تحت عنوان لايحة دهياري‌ها و تقديم آن به دولت محترم جهت بررسي در كميسيون‌هاي تخصصي گام بزرگي در مسير توسعه روستاها برداشته شود.

وي تصريح كرد: فرآيند در اختيار قرار دادن بودجه براي شهرداريها به صورت مستقيم انجام مي‌شود اما براي روستاها طي يك فرآيند مشخص و با واسطه صورت مي‌گيرد. همين موضوع ممكن است موجب مشكلاتي شود. انتظار ما اين است كه مديران كل روستايي به عنوان امانت‌دار بودجه‌هاي تخصيص‌يافته، بايد بدون هيچ عذر و بهانه‌اي اين منابع را در اختيار دهياري‌ها قرار دهند. از نگاه سازماني ما، دهيار فقط موظف است تا با استفاده از منابع تخصيص‌يافته مسائل و مشكلات همان حوزه تحت مديريت خودش را حل و فصل نمايد و وظيفه ديگري نبايد از او انتظار داشت.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور ادامه داد: از سوي ديگر ماشين‌آلات زيادي در گذشته به دهياري‌ها واگذار شده است و تعداد زيادي نيز در آينده نزديك قرار است واگذار شود. اين حجم عظيم از سرمايه‌هاي عمومي نياز به نظارت در استفاده بهينه دارد كه حتماً بايد بر آن دقت زيادي كرد. انتظار مي‌رود تا به طور پيوسته گزارش‌گيري شود و بر خود واجب مي‌دانيم مديراني را كه با دقت كار مي‌كنند را حتماً مورد تشويق قرار دهيم.

خندان‌دل بيان كرد: يكي از مهمترين مسائل و معضلات مهم كه بزرگترين دغدغه مقامات عالي كشور نيز مي‌باشد، مبحث زمين‌خواري و تغيير غير قانوني كاربري اراضي است. بايد نگاه جدي به اين حوزه داشت و به شدت مراقبت نمود تا عرصه‌هاي طبيعي و زراعي به دست سودجويان تخريب نگردد.

وي تصريح كرد: منابع مالي كه اخيراً به دهياريها تخصيص داده شده است قابل قياس با سالهاي گذشته نيست. تمام تلاش بر اين است كه روند فوق، تداوم يابد اما بايد توجه داشت كه هزينه‌كرد منابع مالي توسط دهياريها بايد منطبق بر آيين‌نامه مالي و معاملاتي دهياريها صورت گيرد و انظباط مالي با نظارت دقيق حاكم گردد.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور در پايان گفت: توسعه يك امر پيچيده است و فقط با تزريق منابع انجام نمي‌گيرد، بلكه بايد در كنار تزريق منابع به عنوان يك امر لازم دقتهاي كافي نيز صورت گيرد تا يك مديريت بهينه شكل يابد.

در اين نشست همچنين مهندس هاشمي استاندار تهران نيز حضور يافت و طي سخناني اظهار داشت: نگاه دولت يازدهم يك نگاه توسعه محور است و بر همين اساس فعاليتها و شرح وظايف در بدنه دولت تعريف شده است.

وي با اشاره به قيمت پايين نفت و كاهش توليد اظهار داشت: همگان متفق‌القولند كه در دولت جديد عليرغم مشكلات ناشي از اين امر اتفاق مباركي روي داده است و توانستيم با اين حجم كم منابع، مديريتي بسيار صحيح و اصولي داشته باشيم و بتوانيم به نيازهاي جامعه پاسخ دهيم.

استاندار تهران همچنين گفت: اين موضوع نشان دهنده اين است كه در صورت داشتن مديريت صحيح حتي با كمبود منابع و امكانات هم مي‌توانيم نتايج خوبي را بگيريم.

مهندس هاشمي در پايان گفت: وظيفه ما در دوران پساتحريم چند برابر و سنگين‌تر از دوران تحريم مي‌باشد چرا كه ديگر بهانه‌اي براي عدم تلاش و كوشش نيست و همه بايد دست به دست هم دهيم تا كمبودهاي دوران گذشته را نيز جبران نماييم.

کد: 5004734

زمان انتشار: دوشنبه 2 شهریور 1394 11:27 ق.ظ

تعداد نمایش: 36

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.