معاون امور شهرداری ها: در لوایح دولت بر منابع درآمدی پایدار و عدم تکیه بر عوارض ساخت و ساز تاکید شده است

معاون امور شهرداری ها: در لوایح دولت بر منابع درآمدی پایدار و عدم تکیه بر عوارض ساخت و ساز تاکید شده است

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان این که شهرداری ها باید برای منابع درآمدی پایدار برنامه ریزی داشته باشند، گفت: در لایحه مدیریت شهری بر ضرورت استفاده از منابع درآمدی پایدار و عدم تکیه شهرداری ها بر عوارض ساخت و ساز تاکید شده است.

به گزارش  روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، علی نوذرپور روز چهارشنبه 3 شهریور در مراسم افتتاح هجدهمین گردهمایی مدیران و معاونان برنامه ریزی و توسعه کلانشهرهای کشور در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء رشت افزود: شهرداری ها بایستی برای منابع درآمدی پایدار به گونه ای برنامه ریزی کنند که تکیه آنها از عوارض به ساخت و ساز ها به عوارض بر مصرف فضاهای شهری تغییر کنند.

وی اظهار داشت: در قانون اساسی جمهوری اسلامی میثاق ملی ما ایرانیان، تکلیف مشخص و معینی از نظام اداری امور مجلس از اداره امور کشور مطرح کرده و این تکلیف علی رغم این که در قانون اساسی آمده ولی در قانون های موضوعی بعدی اعتنایی به آن نشده است.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خاطر نشان کرد: در این دوره از فعالیت تلاش کرده ایم تا این ظرفیت قانون اساسی را در قانون جدیدی که برای مدیریت شهری تنظیم شده، لحاظ کنیم.

وی با بیان اینکه در این لایحه به نظارت نمایندگان مردم در امور محلی که همان شوراها هستند توجه شده است، خاطرنشان کرد: این لایحه براساس تجارب کشورهای دیگر و مفاد قانون اساسی  در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که سال گذشته لایحه مدیریت شهری از سوی وزیر کشور به دولت ارایه شده ، اظهار کرد: در زمان حاضر این لایحه از مسیر تخصصی دولت گذشته و آماده بررسی در کمیته های فرعی است.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور خاطر نشان کرد: این لایحه دارای 152 ماده است که به مباحث مربوط به مدیریت شهری پرداخته که امیداریم در ادامه مورد بررسی و تصویب دولت و مجلس قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برگزاری این گردهمایی ها و نکات خروجی آن می تواند به مسیر حرکتی این لایحه کمک کند، اظهار کرد: تعامل و هم فکری مسئولان حوزه شهری باید به گونه ای  باشد که در تصمیمات کلان ملی در نظر گرفته شود.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه به توجه منابع مالی و درآمدی نیز دراین لایحه اشاره کرد و گفت:در این لایحه براستفاده از درآمدهای پایدار و تبدیل درآمدهای تولیدی همانند عوارض ساخت و ساز به درآمدهای مصرفی تاکید شده است.

وی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر تنظیم لوایح توانسته ایم پنج سند را بر اساس گزارش ها و جمع بندی ها در حوزه مدیریت شهرداری شامل فضای سبز، مدیریت پسماند، آتش نشانی ، صنایع مشاغل شهری و حمل و نقل به تصویب دولت برسانیم و ابلاغ کنیم.

نوذرپور با بیان اینکه در زمان فعالیت دولت یازدهم  پنج سند آسیب شناسی شهرداری ها تهیه و به تصویب دولت رسیده است خاطرنشان کرد: در این اسناد مشکلات  انتقال یافته از طرف خود شهرداری ها در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه این اسناد در اختیار شهرداری ها قرار گرفته است، گفت: اگر شناخت و آگاهی کافی نسبت به این اسناد کسب نشود، زحمتی که کشیده شده نادیده گرفته می شود.

معاون امور شهرداری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصویب سند های یاد شده در حوزه های مختلف را در بهبود وضعیت شهر بسیار موثر دانست و بیان کرد: علاوه بر این، سند آسیب شناسی در حوزه فرهنگی اجتماعی شهرها نیز به دولت ارایه شده است.

وی مهم ترین سندی که در حال تنظیم بوده را سند آسیب شناسی در حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرها عنوان کرد و یادآورشد: این حوزه از جمله حوزه های است که برای آن قوانین و مقررات قوی و غنی وجود ندارد.

 

معاون امور شهرداری ها سازمان شهرداری و دهیاری های کشور تصریح کرد: سند آسیب شناسی مدیریت بحران و آسیب شناسی شهرسازی نیز ازاسناد دیگری بوده که در حال تدوین است.

نوذرپور با بیان اینکه موضوع حمل باردر شهرها برای نخستین بار مورد توجه قرار گرفته است، گفت: التزام بخشی به موضوع بار شهری باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی مسول نظارت، هوشمندسازی باید در اجرای این طرح مورد توجه قرارگیرد و این حوزه می تواند به یک منبع درآمدی پایدار برای شهرداری ها تبدیل شود

وی در ادامه به تدوین برنامه های راهبردی عملیاتی در توسعه شهر و شهرداری اشاره کرد و افزود: مهم ترین تفاوت این برنامه این بوده که مسئوولیت  تدوین آن به خود شوراها واگذار شده است.

وی سازماندهی شهردارها را از توجهات وزارت کشور عنوان و تصریح کرد: تا پایان امسال، تمام شهردار ها باید بر اساس بخشنامه ضوابط تشکیلاتی ابلاغی از سوی وزارت کشور سازماندهی شوند.

وی در ادامه سخنان خود به نقش مهم شوراهای اسلامی اشاره و یادآور شد: بر اساس قانون شوراها، این مجموعه بایستی برای همه حوزه های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و رفاهی پیشنهاد داشته باشد و راه حل ارایه دهد.

هجدهمین گردهمایی مدیران و معاونان برنامه ریزی و توسعه کلانشهرهای کشور، از امروز (چهارشنبه) با هدف انتقال تجربه ها، بررسی چالش های مدیریت شهری و پیداکردن راهکارهای حل و مواجهه به میزبانی شهرداری کلانشهر رشت در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیاء رشت آغاز شده است.

در این گردهمایی مسائل مرتبط با نظام جامع مدیریت شهری، آیین نامه اداری و استخدامی شهرداری ها، اقتصاد مقاومتی در حوزه عملکردی شهرداری ها، بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مشترک شهرداری های کلانشهر ها در حوزه تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد.

کد: 5006846

زمان انتشار: چهارشنبه 3 شهریور 1395 02:36 ب.ظ

تعداد نمایش: 355

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.