خندان‌دل: 4594پروژه عمرانی دهیاری‌ها با 372 میلیارد تومان اعتبار در هفته دولت افتتاح شد

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور و رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور از افتتاح و بهره‌برداري 4594 پروژه عمراني توسط دهياري‌ها در هفته دولت سال جاري با صرف اعتباري بالغ بر 3هزار و 721ميليارد ريال (بيش از372 ميليارد تومان) در مناطق روستائي كشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور، هوشنگ خندان‌دل با بيان مطلب فوق به صدور مجوز تأسيس32هزار و 138دهياري در كشور تا شهريور ماه 94 اشاره نمود و گفت: به موجب اساسنامه، تشكيلات و سازمان دهياري‌‌ها، اين نهاد وظيفه اجراي طرح‌هاي عمراني و خدماتي را در روستاهاي كشور بر عهده دارد كه با صرف اعتبارات ملي، استاني و محلي انجام مي‌شود.

وي افزود: اين پروژه‌ها‌ به لحاظ نوع، شامل بهسازي معابر، احداث ساختمان دهياري و شوراي اسلامي روستا، بوستان‌هاي روستايي، ارتقاي بهداشت محيط و مديريت پسماند، اماكن ورزشي و فرهنگي، ساماندهي آرامستان و گلزار شهدا و ... مي‌باشد و به طور ميانگين براي هر پروژه حدود 810 ميليون ريال هزينه شده است.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور همچنين اعلام كرد: 4594 پروژه عمراني كه توسط دهياري‌ها در هفته دولت سال جاري به بهره‌برداري رسيد نسبت به پروژه‌هاي هفته دولت سال 93 رشد 67 درصدي داشته و به لحاظ اعتباري نيز 3هزار و 721ميليارد ريال اعتباري كه صرف اجراي پروژه‌هاي هفته دولت امسال شده نسبت به هزينة پروژه‌هاي سال 93، رشدي معادل 43درصد داشته است.

وي در تشريح پروژه‌هاي عمراني دهياري‌ها كه در هفته دولت افتتاح شد، اظهار كرد: بيشترين تعداد پروژه‌ها مربوط به بهسازي معابر روستائي با 2918 پروژه، معادل 63 درصد كل پروژه‌ها مي‌باشد.

رئيس سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور با بيان اينكه در حال حاضر بيش از 27 هزار و 100 ساختمان دهياري در روستاهاي كشور وجود دارد گفت: پس از بهسازي معابر، بيشترين تعداد پروژه‌هاي عمراني دهياري‌ها مربوط به احداث ساختمان‌ها و تأسيسات مرتبط با فعاليت‌هاي مختلف اداري با 538 پروژه است كه اين پروژه‌ها شامل ساختمان دهياري و دفتر شوراي اسلامي روستا مي‌باشد.

خندان‌دل در ادامه با بيان اينكه در حال حاضر بيش از 5200 بوستان و فضاي سبز در روستاهاي كشور وجود دارد، گفت: در هفته دولت سال جاري نيز 346 پروژه در اين قالب به بهره‌برداري ‌رسيد.

وي با اشاره به اينكه مكان‌يابي اصولي و بهداشتي غسالخانه و مكان‌گزيني صحيح گورستان از جمله اقدامات دهياري‌هاست، گفت: تاكنون 13هزار و 984 پروژة ساماندهي گورستان در روستاهاي كشور اجرا شده و در هفته دولت 256 پروژه ديگر نيز در اين بخش افتتاح شد.

خندان‌دل در ادامه با اشاره به ايجاد بيش از 7400 مكان ورزشي و فرهنگي در روستاهاي كشور گفت: در هفته دولت سال جاري نيز 132 پروژه در دهياري‌ها در اين زمينه به بهره‌برداري ‌رسيد.

خندان‌دل همچنين با اشاره به اينكه در حال حاضر بيش از 7550 روستاي كشور تحت پوشش سيستم مديريت پسماند توسط دهياري‌ها مي‌باشد، اظهار كرد: در هفته دولت سال جاري 178 پروژه در اين قالب افتتاح شد.

وي با اشاره به احداث و ساماندهي بيش از 11 هزار و 370 گلزار شهدا در روستاها گفت: در هفته دولت 21 پروژه توسط دهياري‌ها در اين قالب به بهره‌برداري ‌رسيد.

خندان‌دل همچنين از افتتاح 46 پروژه ايمني و آتش‌نشاني در روستاهاي كشور در هفته دولت خبر داد.

وي اضافه كرد: علاوه بر پروژه‌هاي فوق، پروژه‌هاي ديگري نيز در هفته دولت از سوي دهياري‌ها در روستاهاي كشور اجرا شده كه از آن جمله مي‌توان به احداث نانوايي، احداث كارگاه‌هاي توليدي، احداث گلخانه و ... اشاره نمود.

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستائي وزير كشور در خاتمه ضمن تقدير از خدمات شبانه‌روزي دهياران پرتلاش كشور ابراز اميدواري نمود پاسخ گفتن به نيازها و انتظارات روستائيان و ارتقاي سطح شاخص‌هاي توسعه روستائي از طريق اجراي صحيح پروژه‌هاي عمراني و خدماتي در مناطق روستايي، زمينه‌ساز رشد و توسعه متوازن اين مناطق، تثبيت جمعيت در روستاها و كاهش سطح اختلاف ارائه خدمات ميان مناطق شهري و روستائي شود.

کد: 5004729

زمان انتشار: شنبه 14 شهریور 1394 01:40 ب.ظ

تعداد نمایش: 35

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.