یک فوریت طرح تأمین بخشی از منابع شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تصویب شد

یک فوریت طرح تأمین بخشی از منابع شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تصویب شد

موافقان و مخالفان یک فوریت اصلاح بند ۱۱۰ تغییرات متفرقه قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور نظرات خود را در این زمینه بیان کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها ودهیاری های کشور به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 13 تیرماه) مجلس شورای اسلامی درخواست یک فوریت اصلاح بند 110 تغییرات متفرقه قانون بودجه سال 1397 کل کشور را بررسی کردند.
علی قربانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در موافقت با یک فوریت این طرح اظهار داشت: هزار و 255 شهر و 33 هزار دهیاری داریم که کمبود منابع مالی عمده‌ترین مشکل مدیران آن است.
نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 731 شهر با جمعیت کمتر از 10 هزار نفر در کشور وجود دارند، بیان کرد: شهرداری‌ها 6 درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند ولی 3 درصد بودجه کشور را کسب می‌کنند.
وی افزود: 40 درصد بودجه شهرهای کوچک و دهیاری‌ها از محل اعتبارات سوخت تأمین می‌شود و تقاضا کردیم که فوریت طرح تصویب شود تا منابع پایداری برای شهرداری‌های کوچک و دهیاری‌ها تعیین شود زیرا اکنون 800 شهرداری در حال ورشکستگی هستند.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: یک نفر اخیراً در آبادان به دلیل عدم پرداخت مطالباتش دست به خودسوزی زده که امیدواریم در این شرایط فوریت این طرح تصویب شود.
غلامرضا کاتب در مخالفت با یک فوریت طرح اصلاح بند 110 تغییرات متفرقه قانون بودجه سال 1397 کل کشور اظهار داشت: باید قانونی تصویب کنیم که نیاز به اصلاح نداشته باشد؛ رویه کنونی مجلس و اصلاحیه و استفساریه مداوم در خصوص قوانین مصوب مجلس مناسب نیست.
نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در کمیسیون تلفیق موضوع طرح اصلاح بند 110 تغییرات متفرقه قانون بودجه بحث شد؛ نکته اساسی این است که اگر اختیارات 3 هزار و 200 میلیارد تومان از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده را به سازمان همیاری‌ها و دهیاری‌ها بدهیم، نمایندگان باید مرتب در مقابل این سازمان تجمع کنند تا بتوانند بودجه‌ای را دریافت کنند که در صورت تصویب این قانون شأن نمایندگان حفظ نمی شود.
وی افزود: قانون مشخص کرده که چه میزان از محل درآمد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تعلق می‌گیرد و بهتر است با همین ملاک‌ها اختصاص منابع به شهرداری‌ها  و دهیاری‌ها انجام شود.
رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: این اعتبار باید توسط سازمان مالیات بر ارزش افزوده و مطابق با شاخص‌ها توزیع شود و نباید در اختیار دستگاه دیگری قرار گیرد.
هادی قوامی در موافقت با یک فوریت طرح اصلاح بند 110 تغییرات متفرقه قانون بودجه سال 1397 کل کشور اظهار داشت: اگر این طرح تصویب نشود شهرهای کوچک و روستاها با چالش جدی مواجه می‌شوند زیرا کمبود منابع مالی وجه مشترک همه شهرداری‌ها است.
نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: عمده دغدغه شهرداری‌های کوچک و دهیاری‌ها کمبود منابع مالی است که نمی‌توانند هزینه‌های جاری خود را پرداخت کنند.
وی افزود: باید زیرساخت‌ها ایجاد شود که تراز مالی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها روشن شود، متأسفانه در بودجه سال 97 برای شهرداری‌ها چالش جدی ایجاد شده است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف قانون برنامه ششم و قانون مالیات بر ارزش افزوده 32 هزار میلیارد ریال از عوارض فرآورده‌های نفتی که سهم شهرداری است در قالب بند 110 تغییرات متفرقه تصویب شده که وضعیت شهرداری‌ها را با چالش مواجه کرده است.
براساس این گزارش، در پایان، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 13 تیرماه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت اصلاح بند 110 تغییرات متفرقه قانون بودجه سال 1397 کل کشور با 157رأی موافق، 17رأی مخالف و 4رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 

کد: 50015535

زمان انتشار: چهارشنبه 13 تیر 1397 07:25 ب.ظ

تعداد نمایش: 756

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.