معاون امور دهیاری ها: از طرح های توسعه ای روستائیان حمایت می کنیم

معاون امور دهیاری ها: از طرح های توسعه ای روستائیان حمایت می کنیم

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: براساس برنامه، وزارت کشور از روستائیانی که برای توسعه روستاها برنامه ارائه کنند، حمایت می کند.

به گزارش خبرگزاریها، سعیدرضا جندقیان که در نشست مشترک دهیاران بخش مرکزی شهرستان رامسر سخن می گفت، افزود: بر اساس این طرح، وزارت کشور خدماتی شامل هماهنگی، صدور مجوز، تسهیلات، جلب مشارکت بخش خصوصی و مشارکت مردمی را در این زمینه انجام می دهد.

وی با بیان اینکه توسعه روستاها باید از خود روستاها شروع شود ، افزود : ما می توانیم از ظرفیت های بالقوه درونی روستاها برای توسعه همه جانبه استفاده کنیم.

جندقیان تاکید کرد که برای رسیدن به توسعه پایدار در روستاها اول باید تفکر مردم روستاها عوض شود تا به اهداف توسعه پایدار دست یابیم.

به گفته وی، با اینکه در حال حاضر 95 درصد از تولیدات کشور از روستاهاست، به دلیل برنامه های گذشته جمعیت روستاها کاهش پیدا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید سعی شود که توسعه بدون سرمایه‌گذاری شکل بگیرد و دهیاران روستاها بدون منابع دولتی برای گسترش سرمایه‌گذاری تلاش کنند، اظهار کرد: اکنون در توسعه یافته‌ترین دوران هستیم و باید از ظرفیت‌های داخلی و درونی استفاده کرد و رویکردها را مبتنی بر توسعه قرار دهیم.

وی از استاندار مازندران خواستار ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌ها و صدور مجوزهای و تسهیلات برای انجام پروژه‌ها، طرح‌ها و جلب مشارکت‌های مردمی شد و افزود: اگر بخواهیم ساختار را به سمت توسعه ببریم باید ظرفیت‌ها را شناسایی کرده و خودمان کاری انجام دهیم و منتظر کمک اطرافیان نباشیم.

معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور خطاب به دهیاران خاطرنشان کرد: شورا‌ها و دهیاران باید برای تحقق رویکرد گام بردارند و در ایده‌پردازی خلاقیت داشته و همچنین در درون روستا برای محورهای توسعه باید با تدبیر مناسب، عمل و تلاش کنند.

جندقیان‌بیدگلی در ادامه با بیان اینکه 63 درصد منابع دولتی در سه سال اخیر محقق شده است، تصریح کرد: از زمان تاسیس دهیاری‌ها از سال 82 تاکنون 8 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبارات بین دهیاری‌های کشور توزیع شد که 5 هزار و 160 میلیارد تومان در دولت یازدهم بوده است.

وی با بیان اینکه در یک‌سال گذشته 11 هزار و 500 پروژه در دهیاری‌های کشور به بهره‌برداری رسید و 4 هزار و 250 دهیاری هم به دهیاری‌های کشور اضافه شد، گفت: کل اعتبارات دهیاری‌ها باید در منطقه روستا و در راستای قانون تعریف شده هزینه شود و دهیاران باید هر 6 ماه یک‌بارعملکردشان را ارائه دهند.

جان الله عبدی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران نیز در این جلسه گفت : 45 درصد جمعیت استان ساکن روستاها هستند.

وی افزود : علاوه بر این ، روستاهای مازندران 2.5 برابر جمعیت ثابتشان جمعیت شناور دارند که باید زیر ساخت های لازم در آنها فراهم شود.

وی گفت : هم اکنون چهار هزار طرح نیمه تمام و در حال اجرا در روستاهای استان وجود دارد که امسال 800 طرح به بهره برداری می رسد.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت : اگر چه 18روستای هدف گردشگری در استان داریم ، اما تک تک روستاهای مازندران ظرفیت گردشگری دارند به همین خاطر کار گروه گردشگری روستایی در استان تشکیل شده و قرار است هر روستا یک طرح اقتصادی معرفی کند که تاکنون 900 طرح اقتصادی معرفی شده است .

عبدی افزود : تاکنون 200 طرح تولیدی در زمینه مشاغل خانگی برای دریافت تسهیلات 10 تا 50 میلیون تومانی به صندوق کارآفرینی معرفی شده است.

وی ادامه داد : سند توسعه روستایی استان تهیه و به فرمانداری ها و بخشداری ها ابلاغ شده است.

حسین سروری فرماندار رامسر هم در این جلسه گفت: دهیاران باید از سرمایه گذاران و کارآفرینان تولید و اشتغال حمایت ویژه نمایند.

وی افزود : وجب به وجب رامسر بویژه روستاها مقصدگردشگری و میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است.

وی اظهار داشت : دهیاران ، مدیر ارشد روستاها هستند و باید برای رسیدن به اهداف توسعه ای در روستا و اشتغال پایدار روستائیان تلاش کنند.

فرماندار رامسر تاکید کرد : روستاها این شهرستان همزمان توانایی سرمایه گذاری در 2 بخش کشاورزی و گردشگری را دارد و دهیاران باید در این 2 حوزه برنامه ریزی کنند.

کد: 5007237

زمان انتشار: دوشنبه 12 مهر 1395 09:48 ق.ظ

تعداد نمایش: 1356

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.