گردهمایی دهیاران شهرستان طالقان با حضور معاون امور دهیاری‌ها برگزار شد

گردهمایی دهیاران شهرستان طالقان دوازدهم اردیبهشت با حضور معاون امور دهیاری‌ها، ذی‌حساب و مدیرکل امور مالی و مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری البرز، فرماندار طالقان، بخشداران، دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاهای این شهرستان در فرمانداری طالقان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، در این گردهمایی فرماندار طالقان ضمن معرفی شهرستان، وضعیت روستاها و دهیاری‌ها و اهم مسایل و مشکلات مرتبط با توسعه روستایی این شهرستان را تشریح نمود.

در ادامه نمایندگان دهیاران شهرستان طالقان برخی مسایل و مشکلات دهیاری‌ها در این منطقه را بیان نمودند که مواردی همچون؛ کمبود منابع مالی به ویژه درآمدهای ماده 123 قانون برنامه پنجم توسعه، محدود بودن بافت پیش‌بینی شده در طرح هادی روستا و عدم تناسب آن با نیازهای روستاییان و توسعه آتی روستا، فرآیند بسیار طولانی تغییر کاربری اراضی روستا از آن جمله بود.

موانع و مشکلات مدیریت روستایی در ارایه خدمات به گردشگران، کمبود اعتبارات دهیاری با توجه به فصلی بودن جمعیت روستاها، محدودیت‌های ایجاد شده برای اهالی در زمینه حفظ و نگهداری منابع آبی سد طالقان، مشکلات مدیریت پسماند و مدیریت ساخت و ساز روستایی و امنیت شغلی دهیاران سایر موارد مطرح شده از سوی نمایندگان دهیاران بود.

در ادامه محسن کوشش‌تبار معاون امور دهیاری‌های سازمان شهداری ها و دهیاری های کشور ضمن پاسخ به پرسش‌های مطرح شده و تشریح نقش و جایگاه دهیاری‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی، بر ضرورت شفافیت مالی دهیاری‌ها و الزام در اطلاع‌رسانی به اهالی در مورد عملکرد مالی دهیاری به طور منظم و ادواری تاکید نمود.

وی فرصت خدمت به روستاییان را فرصت مغتنمی برای دهیاران و شوراهای اسلامی روستا دانسته و از آنها خواست در حفظ امانت و صداقت و تکریم اعتماد مردم روستا کوشا باشند.

کوشش تبار در ادامه گفت: رشد گردشگری روستائی، که با توسعه سرمایه‌گذاری، افزایش درآمدهای پایدار و اشتغال زایی همراه می باشد، موضوعی در راستای تحقق ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و از اولویتهای کاری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در سال جاری است.

وی همه دهیاران، بخشداران و فرمانداران را ملزم به رعایت قانون و حرکت در مسیر آن و اهتمام برای تحقق اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در مناطق روستایی دانست و ضمن اشاره به ظرفیت‌های گردشگری این شهرستان، از دهیاران خواستند تا برنامه‌ریزی مشخصی برای توسعه گردشگری در مناطق روستایی خود توام با حفظ محیط زیست و هویت روستا داشته باشند.

کوشش تبار همچنین اعلام کرد: تعداد مجوزهای دهیاری صادره در سراسر کشور به 32 هزار و 617 رسید.

در حاشیه این گردهمایی، معاون امور دهیاری‌ها از روستاهای ورکش و نویزعلیا بازدید نموده و طی نشست‌هایی با دهیار و اعضای شورای اسلامی این روستاها در جریان آخرین وضعیت آنها قرار گرفت و از اقدامات و پروژ‌های دهیاری در این روستاها بازدید نمود.

کد: 5005493

زمان انتشار: سه شنبه 14 اردیبهشت 1395 08:46 ق.ظ

تعداد نمایش: 352

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.