مجوز تاسیس 1360 دهیاری در سال 94 صادر شد

مجوز تاسیس 1360 دهیاری در سال 94 صادر شد

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، اعلام کرد : طی سال 1394 مجوز تاسیس دهیاری برای یک هزار و 360 روستای دیگر در کشور با موافقت وزیر محترم کشور صادر شده است .

به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور، محسن کوشش تبار با بیان مطلب فوق گفت : با صدور مجوز تاسیس یک هزار و 360 دهیاری طی سال گذسته، تاکنون مجوز تاسیس 32 هزار و 556 دهیاری در کشور صادر شده است .

وی ابراز امیدواری کرد با توسعه پوشش مدیریت روستایی در سراسر کشور در آینده‌ای نزدیک شاهد تبلور هرچه بیشتر توسعه پایدار روستایی به عنوان یکی از ارکان اساسی توسعه پایدار ملی باشیم و دهیاری‌ها در پیوند با شوراهای اسلامی روستایی و دوشادوش آن‌ها در این زمینه نقشی اساسی ایفا می‌نمایند.

کوشش تبار با بیان اینکه بیش از 87 درصد جمعیت روستائی کشور تحت پوشش خدمات نوین روستائی که از سوی دهیاری ها ارائه می شود، قرار گرفته اند، ابراز امیدواری نمود پاسخ گفتن به نیازها و انتظارات روستائیان و ارتقای سطح شاخص های توسعه روستائی از طریق اجرای صحیح پروژه های عمرانی و خدماتی در مناطق روستایی؛ زمینه ساز رشد و توسعه متوازن این مناطق، تثبیت جمعیت در روستاها و کاهش سطح اختلاف ارائه خدمات میان مناطق شهری و روستائی شود. به گونه‌ای که در سال گذشته، 10 هزار و 25 پروژه عمرانی و خدماتی در هفته دولت و دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی از سوی دهیاری‌ها افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است.

کوشش‌تبار از دیگر کارکردهای استقرار مدیریت روستایی در مناطق روستایی را ظرفیت بسیار بالای این نهادها در بسیج سرمایه‌های اجتماعی روستاها در راستای تسریع فرآیند توسعه پایدار روستایی و مدیریت آسیب‌های اجتماعی و کاهش موثر آنها دانست و تاکید نمود که نهاد دهیاری را می‌توان مصداقی بر برنامه‌ریزی محلی با رویکرد مردم سالارانه و از پایین به بالا دانست که دغدغه نظام در انجام امور محلی را کاهش داده و از ظرفیت‌های محلی و مردمی به بهترین نحو بهره‌ می‌گیرد.

وی در ادامه افزود، استقرار دهیاری علاوه بر ارتقای شاخص‌های سکونت در مناطق روستایی و بهبود شرایط زیست، نقش موثری در تقویت روحیه مطالبه‌گری، مسئولیت‌‌‌‌‌‌ پذیری و پاسخگویی اهالی روستا داشته و ضمن آشنایی آنها با حقوق شهروندی خود، آنان را به کنشگرانی فعال در عرصه توسعه پایدار روستایی به عنوان رکن اساسی توسعه ملی تبدیل می‌نماید.

وی درپایان یاداور شد در صورتی که روستائی واجد شرایط جمعیتی برای تاسیس مجوز دهیاری باشد، شورای اسلامی روستا باید به نمایندگی از اهالی روستا برای این امر اعلام آمادگی کند.

کد: 5005267

زمان انتشار: یکشنبه 22 فروردین 1395 08:57 ق.ظ

تعداد نمایش: 266

تمامی حقوق برای سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور محفوظ است.